Referendumai be apgavysčių. O gal su?

 

 

 

Referendumai be apgavysčių. O gal su?

 

 

Stebint šių dienų įvykius dėl artėjančių rinkimų ir referendumų nesunku pastebėti, kad artėja taip pat propagandinis cunamis, kuris ruošiasi sugriauti bet kokius teisėtumo, teisingumo likučius Lietuvoje.  Nuomonių tokia gausybė, kad jau neįmanoma jų visų sužiūrėti. Todėl geriau paanalizuoti galima tik kai kuriuos iš jų.

 

Šioje vietoje analizei pasirenku nuomonės ir Konstitucijos priešpriešos faktus. Tai propagandinis cunamis yra nuomonių gausybė ir tik retai galima pastebėti, kad kai kur vis dar nepamirštama LR Konstitucija, kuri yra privaloma LR teritorijoje.

 

Tai paanalizuokite šiandien LTSR-LR AT pirmininko profesoriaus Vytauto Landsbergio nuomonę artėjančių referendumų klausimu [1].

 

Dėl valstybės valdymo

 

Sudomino V.Landsbergio nuomonė apie valstybės valdymą: “Ar tu už tai, kad būtų pakeistas valstybės valdymas, sumažinant Seimo narių skaičių (populiaru!) ir juos renkant vien apygardose (kur lems pinigai per vietinę žiniasklaidą ir susimetančios turtuolių grupuotės)? Ar tu už tokį būsimą Seimą? – Viktoras Uspaskich ir dar kažkas buvo „už“.”

 

LR Konstitucijos 55 straipsnis privalomai įpareigoja, kad LR Seimas būtų renkamas tiesiogiai ir pagal lygią  rinkimų teisę. Nes kitaip renkant Seimas pasidaro nelegitimus, neteisėtas. Tik tokia ir  gali būti legitimi valdžia, kai ji tiksliai pagal Konstituciją yra išrenkama.

 

LR Konstitucinis Teismas yra labai puikiai išaiškinęs lygios rinkimų teisės turinį tiksliai taip [2, 3, 4]:

 

2.3. Taigi pagal Venecijos komisijos patvirtintą gerąją rinkimų praktiką lygios rinkimų teisės principas, kuris yra vienas iš Europos rinkimų teisės paveldą sudarančių principų, reiškia, kad kiekvienas rinkėjas turi vieną balsą, visi rinkėjų balsai turi vienodą galią, sudarant rinkimų apygardas leistinas rinkėjų ar gyventojų skaičiaus nuokrypis nuo pasirinktos normos neturi būti didesnis kaip 10 proc. ir bet kuriuo atveju – 15 proc., nebent yra ypatingų aplinkybių.”

 

Kaip matome LR KT išaiškinime apie lygią rinkimų teisę yra kalbama apie tai, kad svarbiausias lygios rinkimų teisės principas yra “kiekvienas rinkėjas turi vieną balsą” ir turi būti kandidatai į Seimą renkami lygiose apygardose. Čia aiškiai LR KT net nekalba, net neužsimena apie daugiamandatę rinkimų apygardą, kuri natūraliai 71 kartą yra didesnė už kitas visas lygias apygardas. Dar labiau, LR KT niekaip nekalba apie jokius sąrašinius rinkimus, nes rinkėjas turėdamas vieną balsą, tą balsą galės panaudoti tik  vienmandatėje apygardoje ir būtinai tiesiogiai. Taigi išvadoje turime, kad legitimūs, teisėti rinkimai gali būti tik tada, kai turėsime pagal Konstituciją rinkimus vienmandatėse lygiose apygardose ir kai “vienas rinkėjas turės tik vieną balsą”.  Atrodo elementaru. Tačiau kaip matome prof. Vytautas Landsbergis nenori paklusti civilizuotai rinkimų teisei, nes mat Viktoras Uspaskich yra už tai. Tai nejaugi Viktoras Uspaskich neleidžia prof. Vytautui Landsbergiui paklusti Konstitucijai???

 

Gal yra koks nors kitas interesas? Apie tai galima pasiskaityti [3]. Tačiau tenka būti labai nustebusiam ir daryti išvadą, kad prof. V.Landsbergis, pirmasis Valstybės vadovas yra ANTIKONSTITUCININKAS. Net nuo tokios minties nupurto, tačiau fakto paneigti neįmanoma. Ir visą šitą antikonstitucinį jovalą LR Seimo rinkimų įstatymo pavidale sukūrė LR SIGNATARAI, o įstatymą 1992-07-09 pasirašė Vytautas Landsbergis. Taigi nuo 1992-10-25 nebeturime Lietuvoje legitimios valdžios ir net neužtenka trejų metų intensyvių raginimų LR Seimui atkurti legitimią valdžią.

 

Dėl pilietybių referendumo

 

Prof. V.Landsbergis šiuo klausimu taip pasisako [1]:

Dabar karštai svarstomas galimas referendumas dėl vadinamosios „dvigubos“ pilietybės. (Jau čia apgavystė, nes kalbama apie atvirumą daugybinei pilietybei – tegu ir kelių šalių, įskaitant Lietuvą). Teikiama nekaltai kaip Lietuvos turimos pilietybės išsaugojimas, asmenims prašantis ir gaunant kitų šalių pilietybes. O ar tokiems trigubiems piliečiams liks Lietuvos piliečių pareigos? Pavyzdžiui, krašto gynybos-negynybos, sveikatos draudimo-nesidraudimo? Gal pasirinktinai „pagal sąžinę“ kaip dideliame Seime? Arba ginsiu tėvynę (mokysiuos ginti), arba ne. Kai papildoma Lietuvos pilietybė suteikiama išimties tvarka, tai reiškia pasitikėjimą, kad priimam padorų žmogų. Kai (jeigu) tai taps masiniu reiškiniu, kas atsakys už nepažįstamųjų sąžinę?”

 

Galima čia su prof. Vytautu Landsbergiu ir sutikti, kad 2019-05-12 referendumas dėl Lietuvos turimos pilietybės išsaugojimo yra apgavystė. Esmė tame, kad jau aukščiausiame įstatyminiame lygmenyje, LR Konstitucijos 12-o straipsnio 1-moje dalyje jau amžiams, kol galios ši Konstitucija, jau išsaugo teisę į LR pilietybę gimstant ir niekas jos negali atimti, nes tai įtvirtinta aukščiausiame įstatyme. O tai, kad atiminėja, tai parodo Lietuvos valdžios, Seimo ir LR KT, panieką Konstitucijai, panieką teisinei valstybei, panieką Lietuvos piliečiams. O kodėl antikonstitucinė valdžia turėtų gerbti LR piliečius?

 

Tame tarpe noriu pabrėžti, kad LR Konstitucinis Teismas taip tiksliai išaiškino LR Konstitucijos 12-o straipsnio 2-ą dalį

 

Įstatymo numatytais atskirais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis KARTU gali būti ir kitos valstybės piliečiu.” 

 

Taigi pagal Konstituciją LR pilietis gali turėti dvi pilietybes, visai ne taip kaip prof. Vytautas Landsbergis lengvabūdiškai teigia ir matomai nelabai gerbia LR Konstituciją, o tai reiškia, kad visai negerbia. Nes turi būti tiksliai pagal Konstituciją, o jeigu netiksliai, tai ne pagal Konstituciją, o kažkaip kitaip mandrai.

 

Jau esu rašęs straipsnelį šiuo klausimu apie dvi pilietybes, kur aptariau ir prof. Vytauto Landsbergio antikonstituciškumą šiuo klausimu [5].

 

Profesoriui Vytautui Landsbergiui, kaip vienam iš Konstitucijos kūrėjų, nereikėtų naudoti jam nesuprantamos “pilietybės” sąvokos. LR Konstitucinio Teismo išaiškinimas [6] apie tai, kas yra pilietybė yra LR KT nutarimo (Byla Nr. 40/03 ) konstatuojamojoje III dalyje, 3-čias punktas:

 

“Pažymėtina, kad pilietybei neturi įtakos, ar pilietis realiai naudojasi piliečio teisėmis ir pareigomis, ar jomis nesinaudoja, ar jis vykdo piliečio pareigas, ar jų nevykdo. Asmuo yra pilietis ir tada, kai atsisako naudotis piliečio teisėmis ar vykdyti piliečio pareigas. Pilietybės atžvilgiu toks atsisakymas yra niekinis.”

 

Apie Lietuvos žemę

 

Prof. V.Landsbergis [1] : “Ar tu už tai, kad ES piliečiams kaip „užsieniečiams“ būtų uždrausta įsigyti Lietuvoje žemės (galimai mokant sąžiningiau, negu R. Karbauskis) ir tuo neatšaukiamu „tautos“ draudimu laužant sutartį bei išmušant Lietuvą iš Europos Sąjungos?

 

Tai kur čia problema? Per amžius atvykę į Lietuvą žmonės galėjo apsigyventi ir įsigyti žemės. Vytautas Didysis tik lenkams tai draudė, manau, kad neįvykdytų “lėtos” okupacijos.

 

O kaip dėl tos “kilnojamos” žemės? Kam tokia “kilnojama žemė” buvo padaryta Jūsų vadovavimo laikais? Juk labai paprasta, jei nepatinka žemė, kurią turi, tai ją parduoti ir nusiperki ten, kur ji parduodama. O žemės “kilnojimas” padarytas tam, kad Lietuvoje būtų kuo daugiau korupcijos ir netvarkos. Be asmeninio intereso čia neapsieita. Ar tai tikrai konstituciška, prof. Vytautai Landsbergi?

 

Literatūra:

 

  1. 2018-08-30 Vytauts Landsbergis, straipsnis“Referendumai be apgavysčių. O gal su? (https://www.lzinios.lt/Komentarai/referendumai-be-apgavysciu-o-gal-su-/271425).
    2. 2016-09-11 straipsnis “ULTIMATUMAS  Seimui dėl LR teisinių pagrindų griovimo” (http://www.ekspertai.eu/ultimatumas-seimui-del-lr-teisiniu-pagrindu-griovimo89825/ ).
  2. 2017-03-11 straipsnis “OKUPUOTA NEPRIKLAUSOMYBĖ” (http://www.ekspertai.eu/okupuota-nepriklausomybe91670/).
  3. 2019-02-15 straipsnis “Referendumai kaip smilkalų dūmai” (http://www.ekspertai.eu/referendumai-kaip-smilkalu-dumai97757/

http://biciulyste.com/aktualijos/dr-jonas-ramanauskas-referendumai-kaip-smilkalu-dumai/).

  1. 2017-05-22 straipsnis “Šizofrenija Lietuvos teisėje?” (http://www.ekspertai.eu/sizofrenija-lietuvos-teiseje92401).
  2. 2003-12-30 (Byla Nr. 40/03) LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIS TEISMAS, NUTARIMAS DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTO 2003 M. BALANDŽIO 11 D. DEKRETO NR. 40 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS SUTEIKIMO IŠIMTIES TVARKA“ TA APIMTIMI, KURIA NUSTATYTA, KAD LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖ IŠIMTIES TVARKA SUTEIKIAMA JURIJ BORISOV, ATITIKTIES LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCIJAI IR LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĖS ĮSTATYMO 16 STRAIPSNIO 1 DALIAI (http://lrkt.lt/lt/teismo-aktai/paieska/135/ta292/content).
  3. 2019-04-27 straipsnis “Kandidatų prezidento rinkimuose A.Šimėnas klausė apie dvigubą pilietybę. Atsakant minėta net dvipatystė” (https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/kandidatu-prezidento-rinkimuose-a-simenas-klause-apie-dviguba-pilietybe-atsakant-mineta-net-dvipatyste-56-1136238)

 

Pagarbiai dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com

2019-04-29

Facebook komentarai
});}(jQuery));