Ramūnas Karbauskis: VRK sprendimai buvo vilkinami pažeidžiant įstatymus ir galimai piktnaudžiaujant tarnyba

Ramūnas Karbauskis: VRK sprendimai buvo vilkinami pažeidžiant įstatymus ir galimai piktnaudžiaujant tarnyba

 

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) daugiau kaip pusantrų metų vilkino tyrimą dėl prieš Seimo rinkimus LVŽS neva padarytų politinės reklamos pažeidimų. Pasak jo, VRK skundų dėl LVŽS neišnagrinėjo teisės aktuose nustatyta tvarka ir terminais. Be to, įspūdį, kad praėjusios kadencijos VRK neatliko pavestų funkcijų ir galimai piktnaudžiavo tarnyba, sustiprina paaiškėjusi informacija dėl buvusio Palangos tarybos nario Dano Palucko. Iš viešo, šių metų vasario 22 d. vykusio VRK posėdžio tapo žinoma, kad informaciją apie D. Palucko teistumą Italijoje Lietuvos institucijos turėjo nuo 2008 m., tačiau VRK, tikrindavusi duomenis dėl teistumo, informacijos apie Lietuvos socialdemokratų partijos Palangos skyriaus vadovą D. Palucką „nepastebėjo“.

 

„Dano Palucko atvejis iliustruoja, kad darbas vyko aplaidžiai, įrašą apie teistumą rinkimų prievaizdai turėjo pastebėti dar tikrindami politiko anketą per savivaldos rinkimus 2015 metais ir pašalinti jį dar iki rinkimų“, – sako R. Karbauskis.

 

Kalbėdamas apie LVŽS atvejį, R. Karbauskis teigia, jog iki šiol nėra žinomos aplinkybės, dėl kurių VRK negalėjo ištirti skundų ir pateikti išvados anksčiau, nei iki 2017 m. birželio 14 d. Juolab, kad LVŽS skundų tyrimo metu bendradarbiavo su VRK, visuomet nurodytu terminu pateikdavo atsakymus į užklausimus. Be to, kaip pastebi LVŽS pirmininkas, partija ne kartą ir pati kreipėsi į VRK dėl konsultacijų.

 

„Todėl tikrai turime pagrindo manyti, kad skundų nagrinėjimas buvo sąmoningai atidėliojamas, galimai VRK darbo grupei, kurią sudarė VRK sekretoriato darbuotoja ir VRK nariai Elena Masnevaitė bei Justinas Žilinskas, piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi ir sąmoningai neatliekant tarnybinių pareigų. Buvęs VRK vadovas Z. Vaigauskas, manytina, taip pat neatliko savo pareigų ir galimai piktnaudžiavo tarnyba.

 

Teisės aktuose nustatyta tvarka neišnagrinėję skundų, VRK padarė didelę žalą tiek LVŽS, tiek visai rinkimų sistemai ir VRK kaip institucijos prestižui. Dar daugiau – taip buvo sukurtas ydingas precedentas skundus dėl neva padarytų rinkimų įstatymų pažeidimų tirti praėjus daugiau nei pusantrų metų po rinkimų, t. y. retrospektyviai vertinti VRK žinomas aplinkybes ir priimti sprendimus“, – sako R. Karbauskis.

 

LVŽS, įvertinusi visas aplinkybes bei teisinį reguliavimą, vakar kreipėsi į Generalinę prokuratūrą nurodydama, kad buvę VRK nariai J. Žilinskas ir E. Masnevaitė bei VRK pirmininkas Z. Vaigauskas galimai atliko veikas, numatytas Baudžiamojo kodekso 228 ir 229 str. (piktnaudžiavimas ir tarnybos pareigų neatlikimas).

 

VRK skundų dėl galimų pažeidimų rinkimų metu nagrinėjimo terminus numato įstatymai. Tokie skundai turi būti baigti išnagrinėti iki rinkimų rezultatų paskelbimo, kaip kad nurodo Seimo rinkimų įstatymo 88 str. 1 d. Tuo tarpu VRK darbo grupėje išvada dėl LVŽS buvo parengta 2017 m. birželio 14 d., t.y. praėjus metams po darbo grupės veiklos pradžios ir devyniems mėnesiams po Seimo rinkimų. Darbo grupė išvadą dėl LVŽS skundų pateikė vieną dieną po paskutinio senosios kadencijos VRK posėdžio (išvada – 2017 m. birželio 14 d., o posėdis – 13 d.). Kaip teigia LVŽS pirmininkas, tai padaryta galimai tyčia, kad senosios kadencijos VRK išvadų nereikėtų svarstyti.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ : LIUTAURAS ULEVIČIUS, LIETUVOS VALSTIEČIŲ IR ŽALIŲJŲ SĄJUNGA

Facebook komentarai
});}(jQuery));