Konservatorius Mykolas Majauskas: „Užteks 12-os pensijų“.

ramas

ramas

Konservatorius Mykolas Majauskas: „Užteks 12-os pensijų“.
Nuosprendis įstatymui dėl 13-os pensijos paskelbtas. Naujasis Seimo finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas paskelbė, kad pensininkams užteks ir 12-os pensijų. Motyvuodamas tokią nuomonę, patikslino, jog 2021 metais pensijos ir taip augs ir, kad jos neturi priklausyti nuo geros politikų nuotaikos.
Mykolui Majauskui norisi pranešti, kad nors pensijos per praėjusius ketverius metus išaugo 50 procentų, jos lieka vienos mažiausių Europos Sąjungoje. Lenkija priimdama sprendimą dėl 13-os pensijos, kūrė mechanizmą, kaip gerinti pensininkų gyvenimą, kada ekonominė situacija sukuria tokią galimybę. Tuo pačiu argumentu vadovaujantis dėl 13-osios pensijos priimti spendimai Slovakijoje, Portugalijoje, Vengrijoje ir kitose valstybėse. Tuo pačiu argumentu paremtas siūlymas tokį įstatymą priimti Lietuvoje.
Net šiais kriziniais metais Lietuvoje sparčiai augo atlyginimai, kas leido toliau didinti „Sodros“ rezervus, bei galvoti apie galimybę padidinti pensininkų pajamas labiau, nei numatyta pensijų indeksavimo tvarkose. Jei naujoji valdžia nepaskęs korupcijos liūne ir dirbs ne tik interesų grupėms, tai tikėtina, jog ekonomika augs ir galimybė išmokėti 13-tą pensiją išliks ir ateityje.
Mykolo Majausko pareiškimas reiškia, jog naujoji valdžia nenori spartesnio pensininkų gerovės didėjimo, o „Sodros“ rezervus bandys panaudoti kitoms reikmėms. Vienas iš galimų scenarijų, tai bandymas grįžti prie dosnaus privačių pensijų fondų finansavimo iš „Sodros“ biudžeto, kas tarnautų ne pensininkų, o konservatorius ir liberalus palaikančios interesų grupės didesniam pralobimui.
Ponui Majauskui norisi pasakyti, kad dabar ne 2008-2009 metai ir pensininkų kvailinti nebepavyks. Pensininkų sąskaita dengti milžiniškas palūkanas už valstybės imamus kreditus, kaip jūs darėte po 2008-2009 metų ekonominės krizės ar didinti pelnus privatiems pensijų fondams, nebegalėsite, nes tam Seime jums neužteks balsų, o ir pensininkai jus nebeniekins, o tiesiog prakeiks.
Ponai konservatoriai ir liberalai, turite galimybę dar kartą pagalvoti, ar Lietuvos žmonių gerovė nėra svarbesnė už jūsų pačių ir grupelės rėmėjų interesus. Nors atsakymas man aiškus, bet nepabandyti apeliuoti į jūsų sąžinę neturiu teisės.
Galiu suprasti konservatorių ir liberalų kerštą valstiečiams Seime, bet neįmanoma paaiškinti, kodėl norima keršyti vaikams, jaunoms šeimoms. Nors Europos Komisija ir EBPO pripažįsta, jog vaiko pinigų atsiradimas ir jų pastovus didinimas yra viena efektyviausių priemonių didinančių šeimų gerovę, nauja valdžia elgiasi daugiau nei keistai.
Konservatorių ir liberalų vadovaujamas socialinių reikalų komitetas pateikė pasiūlymą Seimui grąžinti iniciatoriams tobulinti įstatymą, dėl vaiko pinigų didinimo, iš esmės be motyvų, nurodydamas tik formalią priežastį, kad reikia papildomai įvertinti valstybės finansines galimybes. Tai, kad jos jau buvo įvertintos prieš Vyriausybei teikiant šiuos projektus bei biudžete numatytos tam lėšos – ši aplinkybė sąmoningai nutylima. Nuo kitų metų vaiko pinigai siektų 70 eurų, o gausioms ir neįgalų vaiką auginančioms šeimoms – 111 eurų. Nebent tuos pinigus, kurie būtų skirti vaikams, konservatoriai ir liberalai jau numatė kažkam kitam?
Kyla klausimų apie vaiko pinigų likimą ateityje. Patys valdantieji turi labai skirtingas nuomones. Nors būsima socialinių reikalų ir darbo ministrė viešumoje tvirtina, kad vaiko pinigai nebus naikinami, tačiau nieko nekalba apie jų didinimą. Koalicijos partneriai liberalai vis garsiau kalba apie tai, kad vaiko pinigus turėtų gauti anaiptol ne visi.
Akivaizdu, jog naujieji valdantieji dar nesuderino savo veiksmų tarpusavyje, o gal ir su juos rinkimuose rėmusiomis interesų grupėmis. Iš Vyriausybės formavimo proceso, jos programos rengimo tempų, susidaro vaizdas, jog naujos valdžios laivas ima skęsti dar stovėdamas krantinėje. Juolab, jau pati Ingrida Šimonytė užsimena, kad gali būti net taip, kad jų Vyriausybė pradės dirbti ne pilnu korpusu – tik su dalimi ministrų. Nepamenu, kad taip būtų buvę kada nors anksčiau, su kitomis vyriausybėmis.
Dabar jau nebeužtenka propagandinių žinučių apie „blogus“ valstiečius ir jog COVID-19 išnyks savaime, pasitraukus Aurelijui Verygai, ką vienoje televizijos laidoje pasakė Andrius Kubilius. Visos konservatorių ir liberalų kalbos apie biudžete neva kažkam mūsų nenumatytas lėšas yra visuomenės apgaudinėjimas. Kaip pavyzdys, teiginys, jog nėra numatyta lėšų vakcinų įsigijimui. Suprantu, jog pas daugelį naujų valdančiųjų nėra pakankamos kompetencijos bei suvokimo, kaip naudojamas PSDF rezervas ar kiti valstybės rezervai, nenumatytais ekstremaliais atvejais, kai iš anksto neįmanoma prognozuoti nei sumų, nei to, ar tikrai rinkoje egzistuos planuojamas pirkti objektas, bet tada verčiau reikėtų tylėti, nei šnekėti nesąmones.
Bandyti atrodyti protingais, viešai skleidžiant absurdiškas žinias, buvo galima praėjusius ketverius metus, kada konservatoriai ir liberalai buvo opozicijoje ir už nieką valstybėje nebuvo atsakingi. Iš valdančiųjų Tauta tikisi atsakomybės už kiekvieną pasakytą žodį ir priimtą sprendimą.
Jei atvirai, naujosios valdžios veiksmai po rinkimų kelia neviltį. Vietoj susitelkimo darbui – nesibaigiantis džiaugsmas dėl rinkimų rezultatų, valdžios dalybos, tarsi grobio, kada politinis lojalumas tampa didesniu argumentu už patirtį, o jaunatviškas polėkis už kompetenciją.
Manau, kad balsavusieji už konservatorius ir liberalus dabar įsitempę stebi situaciją, nes silpna, korumpuota valdžia taps problema visiems Lietuvos žmonėms, o prokonservatoriškos propagandos niekinta valstiečių valdžia gali pasirodyti nepalyginamai geresnė nei naujoji.
Jei naujieji valdantieji atsitokės nuo rinkimų euforijos ir bandymo atkeršyti tiems, kurie neleido jiems likti valdžioje šimtui metų, kaip 2008 metais teigė viena žinoma konservatorė, o pradės dirbti ir ieškoti sprendimų naudingų visiems Lietuvos žmonėms, gali būti, jog naujosios valdžios laivas išplauks ir nenuskęs dar krantinėje.
Facebook komentarai
});}(jQuery));