R. Pakso laiške EK pirmininkui – konkretūs klausimai dėl Astravo atominės elektrinės

 

Europos Parlamento narys, frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininkas, Prezidentas Rolandas Paksas dėl Astravo atominės elektrinės statybos Baltarusijoje laišku kreipėsi į Europos Komisijos pirmininką J. C. Junkerį.

 

Primindamas, kad naujausias incidentas atominės elektrinės statyboje, kuomet nepavyko tinkamai perkelti ir pritvirtinti reaktoriaus korpuso, vertintinas kaip ypatingas atvejis, iliustruojantis akivaizdžias technologinių sprendimų spragas, kurios sąlygoja realias abejones šio atominio projekto saugumu, parlamentaras prašo Europos Komisijos Pirmininko atsakymų į Lietuvai svarbius klausimus bei konkrečių Europos Komisijos sprendimų dėl ankstesnių ES ir Baltarusijos susitarimų įgyvendinimo.

 

„Noriu Jums priminti, kad dar 2011 metas Europos Komisija ir Baltarusijos Respublika pasirašė susitarimą, kuriame ši įsipareigojo atlikti išsamius atominės elektrinės aikštelės ir projekto rizikos bei saugos įvertinimo atsparumo bandymus.

 

Tai nepadaryta iki šiol. Ko vertas toks Komisijos susitarimas, jeigu jis nėra vykdomas? Dėl kokių priežasčių tai nepadaryta ir kad jis bus įvykdytas? Ar Komisija ėmėsi pakankamų veiksmų ir priemonių, kad šis susitarimas būtų įgyvendintas?“, – klausiama R. Pakso laiške.

 

Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ vicepirmininko R. Pakso vertinimu, atominė elektrinė Astrave statoma pažeidžiant dvi tarptautines konvencijas.

 

„Tačiau Komisija iki šiol nesiėmė pakankamų veiksmų, kad šie pažeidimai būtų nedelsiant pašalinti. Lietuva jau girdėjo ne vieną atsakingų Europos Komisijos pareigūnų patikinimą, kad bus dedamos visos pastangos siekiant užtikrinti, kad Baltarusijos AE būtų saugi, o šalis įvykdytų jai nurodytas rekomendacijas. Dar kartą tik panašių patikinimų išgirsti nesinorėtų. Lietuvai reikia konkrečių sprendimų“, – sakė politikas.  

 

Pasak R. Pakso, į Europos Komisijos pirmininką jis kreipėsi, siekdamas, kad Komisija artimiausiu metu išnaudotų visas galimas poveikio priemones ir argumentus, kurie įtikintų atominės statytojus, kad tolesnė statyba bus naudinga tik pašalinus visus tarptautinių konvencijų pažeidimus, pačią statybą prižiūrint nepriklausomiems tarptautiniams ekspertams.

 

„Mes puikiai suprantame, kad Lietuvos-Baltarusijos siena yra išorinė ES siena. Taip pat puikiai suprantame, kad Baltarusijos atominės elektrinės avarijos atveju tam tikros problemos gali kilti ne tik Lietuvai, bet ir daugeliui kitų ES bendrijos narių.

 

Mes turime precedentą: dėl ES deklaruotų saugumo neatitinkančių parametrų Lietuva uždarė Ignalinos atominę elektrinę. Manau, kad tokiu pačiu principu reikėtų vadovautis vertinant ir Baltarusijos atominės elektrinės statybos aspektus: ar atitinkami saugumo reikalavimai išlaikomi jos statybos procese bei ar tie saugumo reikalavimai yra pakankami jos būsimos eksploatacijos metu?“, – laiške EK vadovui rašo R. Paksas.

 

„Galime rengti visokias viešųjų ryšių akcijas, galime sakyti, kad nepirksime elektros iš Astravo, tačiau traukinys jau nuvažiavo – reikia pripažinti, kad atominė elektrinė bus pastatyta. Ji yra mūsų politikos infantilumo, ankstesnių valdžios institucijų neveiklumo ir pernelyg didelio pasitikėjimo savimi rezultatas. Šiandien Lietuva dar gali pasiekti, kad ta elektrinė būtų pastatyta pagal maksimalius tarptautinius saugos reikalavimus ir nereikia šios progos praleisti“, – sakė R. Paksas. 

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: VIDMANTAS STANIULIS, TVARKA IR TEISINGUMAS

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));