„Profesionalų” vyriausybė jau ištaškė apie 5-6 mlrd. eurų pasiskolintų pinigų savo sukurtoms problemoms spręsti

tevynes

tevynes

 

„Profesionalų” vyriausybė, vadovaujama Sauliaus Skvernelio ir vairuojama psichiatro Aurelijaus Verygos, šiais metams valstybės vardu jau pasiskolino ir ištaškė apie 5-6 mlrd. eurų. Beje, šie pinigai nesukūrė jokios vertės, o tiesiog buvo „pravalgyti” ir išvogti. Pvz., A.Verygos vairuojamoje Sveikatos apsuagos ministerijoje šiais metais net 90 proc. pirkimų atliekami be jokių konkursų – t.y. sutartys pasirašomos už bet kokią kainą ką tik sukurtoms firmelėms, kurios paskui moka „otkatus”, kaip nutiko Verygos patarėjui Šarūnui Narbutui – jaunas vyrukas per kelias dienas „uždirbo” 300 tūkst. eurų už „tarpininkavimą” sudarant sutartį dėl reagentų, kurių niekam nereikia.

Didžiausias A.Verygos kritikas, buvęs sveikatos apsaugos ministras A.Matulas interviu LL sakė, kad net A.Kubilius kaltinamas prasiskolinęs milijardus tuo metu, kai buvo pasaulinė finansų krizė.

Lietuvoje jokios krizės nebuvo, o ji buvo sąmoningai padaryta, uždarant šalį bei uždraudžiant verslui teikti paslaugas. Bent trečdalis verslo buvo „išjungti”. taip nusprendus „profesionalams”, kurie patys ir sukūrą tą krizę.

„Latviai nieko neuždarė ir neįvedė jokio karantino, ir šiandien jų ekonomika ir statistika dėl viruso daug geresnė, nei Lietuvos”, – sakė A.Matulas.

 

Antanas Matulas

Į LL klausimus atsakė buvęs sveikatos apsaugos ministras Aantans Matulas

 

  • Sveikatos apsaugos ministras Veryga sako, kad su juo jo patarėjas Š.Narbutas nederino “otkatų“ dėl ministerijos pirkimų, o pastarasis sako, kad visi „otkatai“ buvo suderinti. Kuo tikite – ministru ar jo patarėju Narbutas?
  • Linkęs tikėti Narbutu, nes aš jį pažįstu, ir tai drąsus ir sąžiningas žmogus. Tarp kitko, ir apsukrus, todėl aš labiau linkęs tikėti Narbutu. Tuo labiau, kad už visą sistemą yra atsakingas ministras Veryga. Jūs pakalbinkite Nacionalinės sveikatos laboratorijos vadovo pavaduotoją, kuris pavadavo staiga mirusį Zimnicką. Tas žmogus mūsų frakcijoje pasakė, kad jis buvo atsakingas už viešuosius pirkimus, tačiau laboratorija buvo visiškai nušalinta nuo pirkimų. Nors sutartis turėjo pasirašyti laboratorijos vadovas Zimnickas, tačiau jie pirkimuose nedalyvavo. Zimnicko pavaduotojas mums pasakė, kad jie buvo perspėję ministeriją, kad šis pirkimas už 6 mln. eurų, dėl kurio atsistatydino viceministrė, geruoju nesibaigs, ir kad galimai nupirkti testai nėra tinkami naudoti. Tačiau laboratorijos vadovai buvo nušalinti, o Zimnickui buvo pakišta sutartis pasirašyti. Po to šis žmogus buvo nušalintas nuo laikinai vadovą pavaduojančio pareigų, ir į šias pareigas  paskirta kita pavaduotoja. Tokių sutapimų nebūna. Ir aš manau, kad ministerija buvo perėmusi visus pirkimus, darė ką norėjo, o paskui bandė „pakišinėti“ kitus žmones, ir ant sutarčių surinko jų parašus. Matyt, kad tarnybos šį procesą stebėjo ir aš linkęs tikėti, kad ten yra labai daug negerų dalykų. Tuo labiau, kad atrodo, kad tie regentai, kurių pirkimui tarpininkavo Narbutas, yra reikalingi, o tie testai, kurių nupirkta pusę milijono, o panaudota tik 20 tūkst.,  akivaizdu, kad jie vargu ar bus panaudoti. Nors galioja, kaip sako, iki 2022 m., Tačiau nustatyti žmones, kurie persirgo covidu, galima tik po pusės metų. Todėl nesuprantu, kokia prasmė tokius dalykus dabar aiškintis. Tuo labiau, kad testavimo apimtys dabar yra nemažos. Todėl šie testai gal bus naudingi tik mokslininkams tyrimams atlikti. Nes ta kompanija išmoko labai gerai daryti biznį valstybės sąskaita. Net ir tie patys Verygos sugalvoti medaliai yra pagaminti be jokio konkurso. Normali procedūra būtų, jeigu būtų sugalvota apdovanoti žmones, paskelbtas konkursas, dailininkai pateiktų eskizus, tada būtų išrinkti geriausi darbai.
  • Net konkurso SAM nerengė medaliams pirkti?
  • Ne, nieko nerengė, tik pats Veryga papaišė eskizus, ir jie buvo pagaminti už valstybės pinigus. Ir dabar, nesibaigus epidemijai, ministras važinėja ir įteikinėja gydytojams savo nupieštus medalius. Juk tai akivaizdi rinkimų kampanija už valstybės pinigus ir atviras rinkėjų papirkinėjimas. Todėl ir norisi palinkėti, kad visos tarnybos stebėtų, kas
  • Ar bandysite tuos klausimus Seime kelti?
  • Mes tuos klausimus keliame, tačiau nė vieno rimto parlamentinės kontrolės posėdžio Sveikatos komitete nebuvo be mūsų surinktų parašų. Mums net buvo sunku sužinoti, kaip buvo renkamos lėšos į PSD biudžetą ir kokia įstaigų finansinė situacija, kaip paskirstytos VIp ir ES lėšos. Reikėjo kelių parlamentarų parašų, kad ši informacija būtų pateikta komitete. Sveikatos reikalų komitete Kubilienė praktiškai nieko neveikia ir ji tapo kaip ministerijos įrankiu, nes Veryga, kaip psichiatras, matyt, kad rado būdų, kaip ją paveikti psichologiškai.
  • Tačiau kokia prasmė apskirtai dabar sugriežtinti karantiną, kad jis buvo sušvelnintas, daugėjant sergančių virusu?
  • Karantinas buvo paskelbtas, ir dabar atrodo, kad, kad ne tik karantinas turi būti atšauktas, tačiau stebima ir epideminė situacija, ir negali būti palikta ta pati tvarka, kai nepaprastų situacijų vadovas ar vyriausybė gali priimti sprendimus ir toliau švaistyti valstybės pinigus į kairę ir į dešinę. Ar tai matyta, kad per pasaulinę finansų krizę buvo pasiskolinta mažiau, nei per dabartinę krizę, kurią mes patys iš esmės ir sukėlėme. Palyginkite Lietuvą su Latvija. Latviai daug ko neuždarė, tačiau šiandien pas juos situacija su korona virusu ir ekonomika daug geresnė. Mes pasiskolinome 6 mlrd. Eurų, ir juos padalino į kairę ir į dešinę.
  • Nieko sau, iš kur tokie skaičiai?
  • Taip, tiek pinigų vyriausybė pasiskolino tam, kad įveikti tą ekonominę krizę, kurią ji pati ir sukūrė. Kasdien skaičiuojama, kiek žmonių susirgo korona virusu, tačiau niekas nesako, kiek žmonių mirė dėl onkologinių ligų, infarktų ir insultų dėl laiku nesuteiktos pagalbos. Tik iš statistikos mes matome, kad mirusių žmonių skaičius, palyginti su praėjusiais metais, šiais metais yra apie pusę tūkstančio didesnis. Tačiau konkrečios mirusių statistikos ir analizės mes nematome. Žodžiu, sveikatos sistemoje yra visiškas chaosas, ir dėkui Dievui, kad prezidentas jau pradeda tai matyti. Ir tas jaunuolis, pavadintas ministru, jau ir prezidentui akis kabina. Jau nekalbant apie vaistus. Šiandien jau galioja Vyriausiojo administracinio teismo sprendimas, kad tokia tvarka, kurią buvo numatęs Veryga dėl pigiausių vaistų, yra negalima, nes tai gali reglamentuoti tik įstatymas. Įstatymo jiems nepavyko priimti, nes parlamentas pritarė pataisoms, kad tai elgtis negalima. Tada jie tokią pačią tvarką patvirtino vyriausybės nutarimu – skyrė ligoniams pigiausius vaitus. Nors teismas nurodė, kad tokia tvarka prieštarauja įstatymams, tačiau vyriausybė ją patvirtino ir dabar žmones gydo ne gydytojai, bet Veryga su Skverneliu – skiria pigiausius vaistus. O jeigu gydytojas išrašo kitą vaistą, kuris geriau veikia, tai žmogus moka visą kainą už tą paskirtą vaistą. Mes Sveikatos komitete tiesiog išprievartavome duomenis apie tai, kad net STT pateikė duomenis apie tai, kad tie duomenys apie neva sutaupytus pinigus yra netikslūs, nes neskaičiuojama, kiek vaistų žmogus perka už visą kainą. Gavome informaciją, kad per tą laiką, kai įvedė tvarką gydyti žmones pigiausiais vaistais, jie sutaupė 15 mln. eurų, tačiau žmones, pirkdami gydytojų paskirtus vaitus, jiems išleido 55 mln. eurų. Reiškia, kad žmonės 40 mln. eurų permokėjo, ir STT taip ir pasakė. Ir visiems tokia tvarka gera, išskyrus kai kuriuos politikus ir žiniasklaidą. Valstybė taip negali būti valdoma

 

 

Onkologai sunerimę – kolonoskopiniam ištyrimui atvyksta dvigubai mažiau žmonių

Nerimą kelia skaičiai – per pirmajį metų pusmetį kolonoskopiniam ištyrimui pagal Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą  į Nacionalinį vėžio institutą atvyko dvigubai mažiau žmonių nei praėjusiais metais. Karantinas baigėsi, kyla nauja COVID-19 banga, tačiau storosios žarnos vėžys tikrai nepalauks.

„Tai pakankamai gerai gydoma virškinamojo trakto liga, kai ji diagnozuojama anksti, – sako Nacionalinio vėžio instituto chirurgas koloproktologas dr. Audrius Dulskas. – Daugiau nei dešimt metų veikianti programa ilgainiui leistų, kaip rodo kitų šalių praktika, sumažinti mirčių nuo šios ligos skaičių Lietuvoje.“

Spaudos konferencija (bryfingas) įvyks 08.13. ketvirtadienį 11 val. Nacionaliniame vėžio institute (hole prie administracijos II aukšte), Santariškių g. 1.

Dalyvauja gydytoja gastroenterologė Inga Kildušienė, chirurgas koloproktologas dr. Audrius Dulskas ir Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Bingelytė.

Dėmesio: spaudos konferencijos dalyvius prašytume dėvėti kaukes. 

Statistiniai duomenys apie storosios žarnos vėžį

Storosios žarnos vėžys tarp visų susirgimų piktybiniais navikais yra trečias pagal dažnumą po priešinės liaukos vėžio ir kitų odos navikų. Pastaraisiais metais diagnozuojama daugiau nei 1600 storosios žarnos vėžio atvejų kasmet. 2012 m. buvo nustatyti 1679 nauji storosios žarnos vėžio atvejai ir jie sudarė 9 proc. visų piktybinių navikų. Skirtumai tarp lyčių nėra dideli, iš visų 2012 m. nustatytų šios lokalizacijos vėžio atvejų 823 atvejai nustatyti vyrams ir 856 atvejai moterims. Sergamumo storosios žarnos vėžiu rodiklis Lietuvoje yra 56,2 atvejų 100 000 gyventojų. Lietuvoje sergamumas šia liga nuolatos didėja, kaip ir daugelyje kitų šalių, tačiau vis dar išlieka žemesnis nei daugelyje Vakarų ar Šiaurės Europos valstybių.

Mirčių nuo piktybinių navikų struktūroje storosios žarnos vėžys yra antroje vietoje po plaučių vėžio. 2012 m. buvo užregistruotos 927 mirtys nuo storosios žarnos vėžio. Mirtingumo nuo storosios žarnos vėžio rodiklis Lietuvoje 2012 m. buvo 31 atvejis 100 000 gyventojų.

Lietuvoje išgyvenamumo susirgus storosios žarnos vėžiu rodikliai nors ir gerėja, tačiau vis dar išlieka vieni žemiausių Europoje, nes didelę įtaką išgyvenamumui turi ligos stadija jos nustatymo metu. Tik 37 proc. visų storosios žarnos vėžio atvejų Lietuvoje nustatomi I-II stadijos, o 16 proc. atvejų diagnozuojamas IV stadijos storosios žarnos vėžys.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: JUVENTA SARTATAVIČIENĖ, NACIONALINIS VĖŽIO INSTITUTAS
Facebook komentarai
});}(jQuery));