Prisidengiant kova su rusais, tuščiai melžiamas Lietuvos biudžetas

vaicc_1

vaicc_1

Rusijos koncernas „Gazprom“ puikus pasipelnymo šaltinis LR vyriausybės be konkurso samdomiems advokatams 6
Paskelbta: 2019-08-02 08:25 Autorius: ekspertai.eu

 

vaicc 1

Eenergetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas (dešinėje).

Kaip žinoma, neseniai Lietuva triuškinamai pralaimėjo bylą „Gazprom“ ir patyrė didelių finansinių nuostolių. Apie tai skelbėme publikacijoje „Lietuva triuškinamai pralaimėjo bylą „Gazprom“ ir patyrė milžiniškų finansinių nuostolių: reikia patikslinimų“.

Tačiau Teisingumo ministerija atsisakė pateikti informaciją, kiek milijonų iš viso Lietuvos mokesčių mokėtojai patyrė dėl šio bylinėjimosi. Apie tai skelbėme publikacijoje „Teisingumo ministerija negali pateikti informacijos apie Lietuvos pralaimėtą bylą Rusijos koncernui „Gazprom“.

Ir nors nuostoliai jau ir taip dideli, tačiau be konkurso samdomi Lietuvos vyriausybės advokatai dar nepasiėmė visų galimų pinigų, todėl absoliučiai beprasmiškai ir iš anksto žinant galutinį rezultatą – pralaimėjimą (panašiai kaip su slaptuoju prezidento Valdo Adamkaus kalėjimu), Lietuva, kreipėsi į Švedijos Aukščiausiąjį teismą, prašydama peržiūrėti Švedijos apeliacinio teismo liepos mėnesį priimtą sprendimą, kuriuo nuspręsta neanuliuoti Stokholmo arbitražo sprendimo Lietuvos byloje prieš „Gazprom“.

Ekspertai.eu primena, kad Lietuva privalo sumokėti „Gazpromui“ 9 milijonus eurų teismo išlaidų už patirtą pralamėjimą Stokholmo arbitraže ir taip pat privalo sumokėti „Gazpromui“ 1,3 milijono eurų už patirtą pralamėjimą Švedijos apeliaciniame teisme.

Kiek iš viso Lietuva, t. y. mūsų šalies mokesčių mokėtojai moka be konkurso samdomai advokatų firmai „Ellex Valiunas“, Vyriausybė kol kas atkakliai slepia.

 

Ekspertai.eu primena, kad dar liepos 12 d. kreipėsi į Teisingumo ministrą Elviną Jankevičių prašydami suteikti informaciją apie tai, kaip Lietuva Stokholmo arbitraže bei Švedijos apeliaciniame teisme pralaimėjo bylas „Gazprom“ ir patyrė finansinių nuostolių. Taip pat buvo klausiama apie firmą „Ellex Valiunas“.

Iš viso ministrui buvo užduoti septyni klausimai.

Tačiau liepos 23 d. Teisingumo ministro patarėja Rita Grumadaitė atsiuntė atsakymą, kuriame nurodė, kad negali pateikti dominančios informacijos ir atskleidė, kad „minimu atveju įgaliojimai Vyriausybės nutarimu buvo suteikti Energetikos ministerijai, kuri ir atliko visus veiksmus, susijusius su Lietuvos Respublikos Vyriausybės (valstybės) teisių ir interesų gynimu bei atstovavimu“.

Todėl ekspertai.eu iš karto kreipėsi į Energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną prašydami atsakyti į šiuos minėtus septynis klausimus:

• Kiek iš viso Lietuva sumokėjo advokatams už visą Stokholmo arbitražo procesą ir visą Švedijos apeliacinio teismo procesą (kreipimusį ir atsiliepimų rašymą, atstovavimą, šnekėjimą teisme ir kitas advokatų išlaidas)?

• Kiek Lietuva sumokėjo Švedijos apeliaciniam teismui už visą procesą ir Stokholmo arbitražui už visą procesą?

• Nors Lietuva ir žinojo, kad neturi nė menkiausių šansų apeliaciniame Švedijos teisme, ar tiesa, kad šis teismas buvo reikalingas tik tam, kad Lietuvą atstovaujanti firma „Ellex Valiunas“ pabandytų susitarti su „Gazprom“ siekiant, kad Rusijos kompanija leistų mūsų valstybei mokėt mažiau negu 9 milijonus? Kokie buvo firmos „Ellex Valiunas“ argumentai, kad „Gazprom“ atleistų Lietuvą nuo šito mokėjimo ar bent jau sumažintų mokėtiną sumą?

• Dėl kokių priežasčių Lietuvos valstybei atsovauti be konkurso buvo pasirinkta firma „Ellex Valiunas“?

• Ar firma „Ellex Valiunas“ atliko kitokias paslaugas išskyrus tarpininkavimą tarp advokatų ir vyriausybės?

• Kiek iš viso Lietuvos valstybė per visą laiką – nuo firmos „Ellex Valiunas“ įkūrimo iki dabar – yra jai sumokėjusi pinigų?

• Ar Energetikos ministerija žino, kad firma „Ellex Valiunas“ nėra firma, t.y. niekur neturi juridinio asmens statuso?

Deja, Energetikos ministras iki šios dienos, pažeisdamas visus galiojančius įstatymus savo atsakymų į klausimus kol kas nepateikė.

Keli susiję:

Teisingumo ministerija negali pateikti informacijos apie Lietuvos pralaimėtą bylą Rusijos koncernui „Gazprom“

Lietuva triuškinamai pralaimėjo bylą „Gazprom“ ir patyrė milžiniškų finansinių nuostolių: reikia patikslinimų

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));