Prezidentas Gitanas Nausėda nurodė daugiau nepirkti pigių rusiškų dujų, o šildytis dvigubai brangesnėmis norvegiškomis

Grybas1
Prezidentas Gitanas Nausėda nurodė daugiau nepirkti pigių rusiškų dujų, o šildytis dvigubai brangesnėmis norvegiškomis
Mūsų garsiojo „ekonomisto” prezidento Gitano Nausėdos išmintis jau mums ėmė lįsti per gerklę – prezidentas G.Nausėda per savo patarėją nurodė, kad terminalas „Independence” daugiau neturėtų pirkti pigių rusiškų dujų, nes taip daro gėdą šios aferos autoriams.
Kaip žinia, „Independence” perkamų dujų kaina yra valstybės paslaptis, tad jas galima apskaičiuoti kitais būdais.
Nors „Independence“ tikslas buvo sumažinti gamtinių dujų kainas, dėl šio projekto jos išaugo mažiausiai pusantro karto, nei reikėjo mokėti „Gazprom“ pačiu dujų brangymečiu.
Nors dujų kainos Lietuvoje slepiamos, tačiau rusai jų neslepia, todėl galima paskaičiuoti, kiek runkeliai sumoka už šias aferas
Norvegiškų dujų kaina sudaro 328,9-365,5 dolerius už 1000 kubinių metrų dujų. Tačiau pridėtinės išlaidos SGD terminalui prideda dar 145 dolerius 1000 kub/m. dujų (į ją įeina terminalo nuomos kaina ir įrangos amortizacija). Plius už suskystinimą-išskystinimą dar 60 dolerių už 1000 kub/m. Na ir pelnas nors koks turi būti, nors pats mažiausias, nors 5 doleriai už 1000 kub/m. Štai ir gaunasi 539-576 doleriai.
Dar praeitą žiemą„Gazprom“ tiekė dujas po 370 dolerių, bet tai jau galutinė kaina. Štai taip ir gaunasi maždaug 1,5 karto kainos skirtumas lyginant norvegiškas dujas su rusiškomis.
Tiesa, šipos aferos autoriai ėmėsi gudrybės – pirko rusiškas dujas iš Sibiro, jas perkrovė Prancūzijoje, kad atrodytų, kad jos nerusiškos, ir taip vėl permokėjo mažiausiai pusantro karto.
Negi mes nusipelnėme tokio idioto Nausėdos, kurio svarbiausias tikslas – būti narcizu, ir gražiai jau atrodyti veidrodyje?
Iš tokios „ekonomimės” logikos tyčiojasi net rusai:
Pjauna Rusijos SGD šaką: valdžia stumia Lietuvą į energetinę aklavietę
Vladimiras Matvejevas
Lietuvos prezidento patarėjas rekomendavo išbraukti iš ilgalaikių planų Rusijos suskystintų gamtinių dujų naudojimą. Paprasčiau tariant, atsisakyti dalies pelno tam, kad būtų patenkintos aukščiausio lygio vadovų rusofobinės aistros
Lietuvos energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos pasididžiavimas — SGD terminalas „Independence” — buvo pastatytas ir išlaikomas iš Lietuvos mokesčių mokėtojų lėšų ne tam, kad Rusijos „Gazprom” iš to pelnytųsi. Taip galima interpretuoti prezidento Gitano Nausėdos patarėjo žodžius.
„Jei mes kalbėsime apie ilgalaikę perspektyvą, tada, be jokios abejonės, terminalas turėtų išlikti alternatyviu tiekimo kanalu, ir, pastatytas iš Lietuvos vartotojų pinigų, terminalas neturėtų būti atiduodamas žaidėjams iš Rytų”, — Lietuvos žiniasklaida citavo prezidento patarėją, buvusį energetikos ministrą Jaroslavą Neverovičių.
Žinia yra daugiau nei aiški. Ir ji pirmiausia adresuota toms įmonės, kurių pagrindinė žaliava gamybos procese yra dujos. Visų pirma, tai yra pagrindinis energijos tiekėjas Lietuvai — valstybinė energetikos grupė „Ignitis”, neseniai susikūrusi valstybės įmonės „Lietuvos energija” pagrindu. O iš privačių įmonių — chemijos koncernas „Achemos grupė”, kuris per metus sunaudoja apie milijoną kubinių metrų dujų.
Didina pirkimus: Lietuva per savaitę gavo antrą SGD krovinį iš Rusijos
Būtent Jonavos trąšų ir kitų cheminių produktų gamintoja ir viena pagrindinių mokesčių mokėtojų erzina prezidento administraciją pirkdama SGD iš Rusijos „Gazprom” dukterinės įmonės „Novatek”.
Verta priminti, kad „Achemos grupės” skundas dėl naujos Klaipėdos SGD terminalo išlaikymo tvarkos, kuri, pasak bendrovės akcininkų, diskriminuoja „Achemą”, yra nagrinėjamas Europos Sąjungos teisme. Likus metams iki tada, kai 2014 metais Klaipėdos uoste švartavosi „Independence” SGD tanklaivis, vyriausybė suprato, kad SGD išlaikymas tik biudžeto sąskaita gresia Lietuvos energetikos žlugimu. Tada buvo priimtas įstatymas, įpareigojantis stambius dujų vartotojus ketvirtadalį reikiamo tūrio pirkti iš terminalo. Akivaizdu, kad didelėmis kainomis, į kurias įskaičiuotos visos jo priežiūros išlaidos.
Vyriausybė nurodė, kad nuo 2015 iki 2024 metų stambiems dujų vartotojams reikės iš SGD terminalo nusipirkti 25 procentus reikiamo tūrio dujų ir tą patį kiekį iš vienintelio Lietuvai dujų tiekėjo Rusijos „Gazprom”, o likusius kiekius, pasirinktinai, laisvoje rinkoje.
Taigi vyriausybė privertė „Achemą” patirti dalį terminalo išlaikymo finansinių išlaidų ir tapti, taip sakant, „nevalingais” politinio, o ne komercinio suskystintų gamtinių dujų projekto akcininkais.
„Achema” vis dar bandė per Europos Komisiją panaikinti nežmoniškas sąlygas, į kurias vyriausybė įspraudė koncerną. Bet palaikymo ten nesulaukė. Teko tartis su „Gazprom” dėl dujų tiekimo pertvarkymo.
Laimei, iki to laiko buvo paleistas Rusijos SGD projektas Vysocke. Ir, matyt, buvo susitarta, kad didžioji dalis dujų iš „Gazprom” į Jonavos gamyklą taip pat bus tiekiama vamzdynais, o kai kurios — suskystintų gamtinių dujų (SGD) forma per Klaipėdos terminalą. Akivaizdu, kad komerciniai sandorio aspektai nebuvo atskleisti. Ir vilkai (Lietuvos politikai) sotūs, ir avys („Achemos” akcininkai) sveikos.
Į Klaipėdą atplaukė nedidelis SGD krovinys iš Vysocko
SGD terminalo „Independence” triumai buvo užpildyti ne tik norvegiškomis (pagal ilgalaikę sutartį), bet ir rusiškomis dujomis. Atitinkamai sumažėjo jo išlaikymo išlaidos.
Jonavoje atsikvėpė su palengvėjimo atodūsiu. Galų gale buvo rastas kompromisas tarp verslo ir prezidentės Dalios Grybauskaitės bei konservatorių politinių idėjų. Būtent jie, buvę valdžioje nuo 2008 iki 2012 metais, sukūrė ir įgyvendino SGD terminalo „Independence” projektą. O Dalia Grybauskaitė net asmeniškai nuvyko į Pietų Korėją ir laivo denyje sudaužė šampano butelį.
O dabar aidas jau iš prezidento Gitano Nausėdos pusės. Kaip čia yra, kad „Gazprom” lobsta pristatydama savo SGD į Lietuvos terminalą?! Tai viso projekto dvasios diskreditacija, turėjusi įteisinti galutinę Lietuvos nepriklausomybę nuo „Gazprom”.
„Aš negaliu komentuoti „Achemos” prioritetų. Tai yra privati įmonė. Ji nusprendžia, kaip viską organizuoti (dujų tiekimą — Sputnik). Reikia tik pažymėti, kad jie naudojasi terminalo pranašumais”, — sakė prezidento patarėjas.
Pastebėtina, kad piktos kalbos pasigirdo iš buvusio Lietuvos energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus, kuris šias pareigas ėjo nuo 2012 metų gruodžio iki 2014 metų rugpjūčio per aktyvų terminalo statybos etapą. Taigi, ponas Neverovičius, kurį į tuometinę vyriausybę delegavo „Lietuvos lenkų rinkimų akcija”, taip pat pridėjo savo ranką prie projekto.
Šiandien jis reikalauja nupjauti Rusijos SGD šaką, ant kurios sėdi „Achema”. Kyla logiškas klausimas: kieno interesams atstovauja Lietuvos prezidento patarėjas, kaišiodamas pagalius į didžiausio Lietuvos mokesčių mokėtojo ratus? Ir kažkaip iškart atsimenu, kad…
Lenkija sparčiai kuria savo SGD terminalo sistemą ir jau užsitikrino Baltųjų rūmų paramą. Kur aš čia lenkiu? Ai, šiaip sau, užplūdo blogos mintys: ar tik nebus dvigubas šnipas ponas Neverovičius?
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.
Read more: https://sputniknews.lt/columnists/20191025/10531831/Pjauna-Rusijos-SGD-saka-valdzia-stumia-Lietuva-i-energetine-aklaviete.html