Pratybos „Zapad“ baigėsi, rusai nedrįso užpulti Lietuvos, tik nulaužė www.prienai.lt

Servicemen take part in the joint Russian-Belarusian military exercises Zapad-2017 (West-2017) at a training ground near the town of Borisov on September 20, 2017. / AFP PHOTO / Sergei GAPON (Photo credit should read SERGEI GAPON/AFP via Getty Images)
Pratybos „Zapad“ baigėsi, rusai taip ir neužpuolė Lietuvos, kol kas apsiribojo nulauždami Prienų savivaldybės www.prienai.lt portalą, pranešė KAM.
Ministerija visą mėnesį siuntė signalus, kad per pratybas Zapad neišvengiamai bus rusų provokacijų, o gal ir net avira agresija.
Tačiau, atrodo, kad Rusija ir vėl atsisakė savo imperiškųjų ambicijų, pabūgusi Lietuvoje dislokuoto NATO bataliono, rusai kol kas apsiribojo tik sugadindami portalą www.prienai.lt
Apie tai per visuomeninį tranlsiuotoją informavo pats KAM:
Įsilaužimai ir sėjama baimė – Lietuva jaučia „Zapad 2021“ pratybas
„Zapad 2021“ vyksta ne tik kariniuose poligonuose, įspėja Lietuvos Krašto apsaugos ministerija. Ministro Arvydo Anušausko teigimu, greta kariuomenės pratybų reikia įvertinti ir informacinio karo grėsmes bei kibernetines atakas prieš valstybę, po kurių viešinama esą nutekinta informacija.
Pasak A. Anušausko, sudedamoji „Zapad“ pratybų dalis yra „pasėti baimę“, o „situacija sugrėsminama dėl pandemijos ir nelegalios migracijos sukeltos krizės“.
„Pratybų organizatoriai skleidžia dezinformacines žinutes, nes stengiasi, kad kaimyninės šalys bijotų, o baimės atmosfera didėtų. Tai yra pratybų dalis, o mes grėsmes vertiname objektyviai“, – sako A. Anušauskas.
Pasak jo, šiuo metu nėra požymių, kurie rodytų, kad pratybos gali būti panaudotos kaip priedanga realioms operacijoms.
Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) vertinimu, labiausiai tikėtina veikla yra melagienų platinimas. Neatmestina, kad ir toliau bus viešinama iš privataus ir viešojo sektoriaus institucijų pavogta informacija, teigiama LRT.lt gautame KAM komentare.
Rugpjūčio mėnesį Lietuvoje kilo skandalas, kai paaiškėjo, jog buvo įsilaužta į Užsienio reikalų ministerijos (URM) sistemas, internete pasirodė tariamai nutekinti diplomatų susirašinėjimai.
Be to, liepos-rugpjūčio mėnesį net du kartus buvo įsilaužta į Prienų savivaldybės puslapį prienai.lt, ten paskelbta baimę kurstanti informacija apie išgalvotus incidentus – esą mokykloje bus apgyvendinti migrantai, kitą kartą skelbta, kad migrantai nužudė kunigą. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tuo metu sakė, kad prieš Lietuvą vykdoma hibridinė ataka, tvirtino, kad bus atliekamas tyrimas.
„NKSC neatlieka kibernetinių atakų priskyrimo konkrečioms valstybėms, tačiau atkreipia dėmesį į hibridinį kibernetinių incidentų elementą – įsilaužimai, imitavimas ir kita veikla, kuri yra vykdoma siekiant sustiprinti informacines-psichologines operacijas“, – tvirtina KAM.
KAM atstovų teigimu, nėra aiškios ribos, kurie veiksmai yra įprastos Rusijos užsienio politikos dalis, o kurie – „Zapad“ pratybos.
„Toks vertinimas galėtų būti daromas tik metų pabaigoje, apibendrinant visas 2021 m. kibernetinių incidentų tendencijas“, – teigė ministerija.
KAM taip pat ragina organizacijas skirti daugiau dėmesio kibernetiniam saugumui.