skip to Main Content
Alisauskas

Popiežiaus vizito komentartorius Vytautas Ališauskas – tipiškas sovietinis prisitaikėlis, dėl karjeros sužlugdęs Vytauto Pociūno nužudymo tyrimą

Aurimas Drižius

 

 

Negaliu ramiai klausyti to didžiojo  popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje specialisto  Vytauto Ališausko, nuolat gražbyliaujančio apie visas popiežiaus gyvenimo subtilybes.

Vytautas Ališauskas – tipiškas sovietinės nomenklatūros attsovas, kuris dėl karjeros sužlugdė VSD karininko Vytauto Pociūno nužudymo tyrimą.

Jeigu kas nors pamiršo, priminsiu – VSd pulkininkas Vytautas Pociūnas buvo nužudytas 2008 m. Minske, kai savo draugams pasakė, kad daugiau netylės apie slapto CŽV kalėjimo Lietuvoje aplinkybes. Labai tikėtina, kad pati VSD ir nužudė savo atskalūną, kad nepaaiškėtų tiesa apie visus VSD nusikaltimus.

 

Alisauskas

 

Tada kelis metus Vytauto Pociūno nužudymas buvo karšta tema, tačiau prokuratūra kaip visuomet užgesino net Vytauto Pociūno šmeižto bylą – „Lietuvos rytas“, paskelbęs, kad V.Pociūnas žuvo besišlapindamas pro langą, vėliau pripažino, kad šią informaciją gavo iš sustikimo su tuomečiu VSD vadovu, KGB benradarbiu Arvydu Pociumi. Tereikėjo ištirti, kodėl VSD šefas nutarė šmeižti savo darbuotoją, ir būtų lengva ataskyti, kodėl jis buvo nužudytas.\

Tačiau prokuratūra kaip visuomet viską nugesino. Tačiau per dvejus metus neišaiškintos ne tik V.Pociūno žūties aplinkybės. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, atlikęs parlamentinės tyrimo komisijos funkciją, nagrinėjo galimus aukštų pareigūnų bandymus asmeniniais tikslais daryti įtaką svarbiausiems valstybei sprendimams, veikiant net kartu su Lietuvai priešiškomis užsienio jėgomis, galėjusius lemti V.Pociūno žūtį, ir su tuo susijusią situaciją VSD. 

Nors parlamentinis tyrimas atskleidė stulbinančius faktus, aukščiausių valdžios sluoksnių tai nepaveikė. Po parlamentinio tyrimo savo postą po atkaklaus visuomenės spaudimo prarado tik susikompromitavęs VSD vadovas Arvydas Pocius. Kiti tyrimo medžiagoje minėti veikėjai, VSD generalinio direktoriaus pavaduotojai Darius Jurgelevičius ir Dainius Dabašinskas, ir toliau dar kelis metus ėjo itin atsakingas pareigas, o jų veiklos nesiimama vertinti net moraliniu aspektu. 

Dar 2008 metais, visuomenei reikalaujant atsakymų į neatsakytus klausimus, premjero Gedimino Kirkilo iniciatyva buvo sudaryta visuomeninė V.Pociūno žūties aplinkybių tyrimo komisija, vadovaujama filosofo, Tėvynės sąjungos nario Vytauto Ališausko. Kaip rašė ‘Lietuvos žinios“, ši komisija darbą nutraukė nepasiekusi jokių rezultatų, o kai kurie jos nariai tuomet teigė, kad komisijos darbas buvo daugiau imituojamas, nei realiai atliekamas. Tyrimą nutraukė ir gana netikėta jos pirmininko karjera – V.Ališauskas buvo paskirtas Lietuvos ambasadoriumi prie Šventojo sosto Vatikane.

Pagerbiant V.Pociūną, S.Daukanto aikštėje skambės smuikininko Martyno Švėgždos von Bekkerio atliekama muzika, dainuos folkloro ansamblis „Kupolė“. Pernai per pilietinę akciją britų grupės „The Beatles“ dainas atlikęs filosofas Leonidas Donskis šiemet sakė nedainuosiąs, nes nenori, kad tai taptų kasmetine rutina, bet širdimi jis būsiąs su susirinkusiaisiais. „Minėjime tikrai dalyvausiu visa širdimi. Man tai labai svarbi diena“, – pabrėžė jis. L.Donskis neslėpė, kad pesimistiškai vertina besiklostančią situaciją. „Nevyniodamas nieko į vatą, kaip savo šalies patriotas ir pilietis, galiu pasakyti, kad dabartinė situacija yra labai didelį nerimą keliantis mūsų moralinės ir politinės būklės indikatorius. Faktas, kad per dvejus metus Lietuvos karininko, žuvusio tarnybos metu, mirties aplinkybės susilaukė patyčių, įvairiausių kontroversijų, faktas, kad bylos tyrimas nepajudėjo, rodo, jog kažkas Lietuvoje yra labai rimtai sutrikę. Man atrodo, kad V.Pociūno asmenybė, jo veikla ir mirtis yra tapusios savotišku riboženkliu, labai svarbiu moraliniu ir politiniu kamertonu, iš kurio galima labai daug spręsti apie Lietuvos vidines įtampas ir problemas“, – pabrėžė filosofas.

 Našlė nenuleidžia rankų VSD karininkas V.Pociūnas mirtį pasitiko lygiai prieš dvejus metus – naktį iš rugpjūčio 22-osios į 23-iąją. Teigiama, kad būdamas komandiruotėje Baltarusijoje, pareigūnas iškrito pro langą. Generalinės prokuratūros prokuroro Justo Lauciaus vykdytas ikiteisminis tyrimas dėl V.Pociūno žūties aplinkybių buvo nutrauktas po kelių mėnesių – 2006 metų lapkričio 30-ąją. Prokuroras konstatavo, kad V.Pociūnas žuvo per nelaimingą atsitikimą. Tik po atkaklių žuvusio karininko našlės pastangų teismo sprendimu Generalinė prokuratūra ėmėsi iš naujo tirti tragediją. Teismas įvertino L.Pociūnienės argumentą, kad prokurorai netyrė versijos, jog V.Pociūnas galėjęs būti nužudytas, o jo mirtis – galbūt susijusi su darbu VSD. 

 

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));