skip to Main Content

Pirmoji Kaune biokuro kogeneracinė elektrinė – jau šį rudenį

Vokietijos ir Lietuvos kapitalo energetikos bendrovė „Danpower Baltic“ baigė biokuru kūrenamos kogeneracinės elektrinės statybas ir jau ruošiasi 2016-2017 metų šildymo sezonui. Tai pirmoji tokio tipo jėgainė Kaune, leidžianti išgauti daugiau elektros ir šilumos energijos sunaudojant mažiau kuro, todėl šiluma joje bus gaminama pigiau nei įprastose biokuro katilinėse. Skaičiuojama, kad bendros „Danpower Baltic“ investicijos į šį projektą sieks 20 mln. eurų.

 

Bendrovės atstovai įsitikinę, kad biokuro kogeneracinės elektrinės atsiradimas ne tik prisidės prie aplinkos taršos mažinimo Kaune, bet ir sustiprins šilumos gamintojų konkurenciją bei padarys didesnę įtaką galutinei kainai, o taip pat prisidės įgyvendinant strategiją „Europa 2020“. Pagal ją, iki 2020 metų Lietuvoje 20 proc. turėtų būti sumažintas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, 20 % energijos turėtų būti gaminama iš atsinaujinančiųjų šaltinių, 20 proc. turėtų didėti ir energijos vartojimo efektyvumas.

 

„Kogeneracija, kai gaminama elektra ir po jos gamybos proceso atlikusi šiluma taip pat tinkama vartotojams, tiek nacionaliniu, tiek Europos Sąjungos mastu yra vertinama kaip pagrindinė technologija, leidžianti taupyti energijos išteklius, tačiau investicijos į pažangius kogeneracijos sprendimus nėra kasdienis reiškinys. Nusprendėme imtis šio projekto, nes žinome, kad mažesnės šilumos kainos, kaip ir švaresnė aplinka, tampa realybe, kai yra planuojama ir investuojama ne trumpalaikiam efektui, o bent dešimtmečiui į priekį“, – sako „Danpower Baltic“ generalinis direktorius Artūras Kliukevičius.

 

Pasak jo, skirtingai nei įprastose iškastinio kuro kogeneracinėse, dėl optimalios darbo schemos, visa po elektros gamybos likusi šiluma bus perduodama į šilumos perdavimo tinklą, o ne dalinai išaušinama į orą.

 

Akivaizdžių ekologinių ir ekonominių pranašumų turi ne tik pažangios kogeneracijos technologijos, bet ir šilumos ir elektros gamybai naudojamas biokuras. Deginant šį kurą išmetama ne daugiau anglies dvideginio, kiek jam tiesiog supuvus miške. Biokuro nebūtina importuoti, sandėliavimas nereikalauja ypatingų sąlygų, kainuoja tik paruošimas ir logistika, o tai savo ruožtu kuria naujas darbo vietas Lietuvoje.

 

Kaune, Taikos prospekte statomoje 20 MW šilumos ir 5 MW elektros gamybos galios kogeneracinėje elektrinėje sumontuotas daniškas „Danstoker“ katilas ir vokiška „M+M Turbinen-Technik“ garo turbina, bei kondensacinis dūmų ekonomaizeris, didinantis kuro panaudojimo šilumai efektyvumą. Artimiausiu metu bus pradėti įrangos programavimo ir derinimo darbai, o gaminti elektros energiją ir šilumą kogeneracinė elektrinė bus pasiruošusi šių metų vasarą. Šiuo metu formuojama ir specialistų komanda, o elektrinei pradėjus veikti, joje bus sukurta mažiausiai 13 darbo vietų.

 

Be kitų objektų Lietuvoje, bendrovė valdo Kaune veikiančias biokuro katilines Biruliškių g. (48,5 MW) ir Taikos pr. (20 MW).

 

Bendrovę „Danpower Baltic“ lygiomis dalimis valdo „Danpower“ GmbH ir atsinaujinančios energetikos bendrovė „GECO Investicijos“. 84,9 proc. „Danpower“ GmbH akcijų priklauso Hanoverio savivaldybės komunalinių paslaugų įmonei „Stadtwerke Hannover AG“, dirbančiai su prekės ženklu „Enercity“. „Stadtwerke Hannover AG“ yra viena didžiausių Vokietijoje savivaldybės komunalinių paslaugų bendrovių, veikianti Hanoveryje, joje dirba 2500 darbuotojų, jos pardavimai siekia 2,3 mlrd. eurų.

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));