Pasiekusi pergalę teisme, gynybos pramonės įmonė „LiTak-Tak“ Vyriausybei siūlo taikos sutartį

20210303105341_litaktak_gamykla_view-1

20210303105341_litaktak_gamykla_view-1

Pasiekusi pergalę teisme, gynybos pramonės įmonė „LiTak-Tak“ Vyriausybei siūlo taikos sutartį

Šių metų sausio 12 dieną Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė precedento Lietuvoje neturintį sprendimą, kuriuo panaikino Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą pripažinti oro gynybos sistemų kūrimo ir gamybos bendrovę „LiTak-Tak“ neatitinkančia nacionalinio saugumo interesų. „LiTak-Tak“ vasario pradžioje kreipėsi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę, siūlydama pasirašyti taikos sutartį ir pagalbą tobulinant rinkos dalyvių atitiktį nacionalinio saugumo reikalavimams, tačiau  Vyriausybė, atstovaujama Krašto apsaugos ministerijos, pasirinko kitą kelią ir apskundė pirmos instancijos sprendimą.

Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija (Komisija) sprendimą pripažinti „LiTak-Tak“ neatitinkančia nacionalinio saugumo interesų priėmė 2020 metų rugsėjo 22 dieną. Vyriausybė atitinkamą nutarimą priėmė spalio 7 dieną.

Bendrovės atstovai neturėjo galimybių nei susipažinti su sprendimo pagrindimu, nei pakomentuoti aplinkybių. Iš vėliau pateiktos informacijos tebuvo aišku, kad Komisijai įtarimų sukėlė neįvardinto „LiTak-Tak“ veiklos partnerio, tačiau ne pačios įmonės, ryšiai su Rusija bei sutartys, susijusios su įrangos tiekimu užsienio valstybei.

„Iš mums prieinamos informacijos nuotrupų buvo aišku, kad Komisija kalba apie kažkurio mūsų verslo partnerio  ryšius Rusijoje. Pati bendrovė neturi ir niekada neturėjo jokių ryšių su Rusija, o turint galvoje, kad „LiTak-Tak“ akcininkai yra Ukrainos piliečiai, tokie ryšiai apskritai neįmanomi, turint galvoje verslą, kuriuo mes užsiimame, ir geopolitinę situaciją. Tuo tarpu prekes į užsienio valstybę mes tiekėme nuo 2015 metų – kiekvienam sandoriui  gavę visas reikalingas licencijas. Tokių licencijų išduota 20 ir nė viena jų nekėlė klausimų specialiai komisijai, kurios sudėtyje yra ir Valstybės saugumo departamentas, inicijavęs patikros procedūrą“, – pasakojo „LiTak-Tak“  direktorius Andrius Pečkys.

Vilniaus Apygardos administracinio teismo kolegija taip pat pasigedo aiškų Komisijos motyvų, kuriais būtų pagrįstas jos sprendimas.

Teismas taip pat nurodė, kad „LiTak-Tak“ veikia griežtai licencijuojamoje, kontroliuojamoje ir prižiūrimoje srityje, todėl saugumą užtikrinančios institucijos turėjo galimybių tiek bendrovės veiklos kontrolei, tiek bet kokių abejonių keliančių veiksmų užkardymui. „LiTak-Tak“ iki tol sėkmingai veikė daugiau nei 10 metų ir nesulaukė jokių priekaištų.

„Akivaizdu, kad  šiuo atveju tiek sprendimo priėmimo mechanika, tiek logika – šlubuoja. Ir panašu, kad tai sisteminė, o ne pavienė problema – tai rodo ir kiti teisiniai procesai, kuriuos inicijavo panašią į mūsų patirtį išgyvenusios įmonės.  Visgi savo veikloje prioritetą teikiame gynybos, ne karo, doktrinai, todėl laimėjus administraciniame teisme pasiūlėme Vyriausybei netęsti bylinėjimosi proceso aukštesnėje instancijoje. Taip pat siūlėme prisidėti tobulinant egzistuojančią nacionalinių saugumo interesų apsaugos sistemą. Manome, kad Lietuvos teisinė bazė yra pakankama tokių situacijų neutralizavimui, drastiškai ir be kompromisų nenutraukiant ilgai ir be priekaištų dirbusių Lietuvoje įmonių veiklos“, – sakė A. Pečkys.

„LiTak-Tak“ vadovo teigimu, siekdama išvengti bet kokių įtarimų ir abejonių, „LiTak-Tak“ nutraukė sutartį su įtarimų sukėlusia įmone bei atsisakė tiekimo į užsienio valstybę, nepaisant to, kad tiek vienu, tiek kitu atveju įmonė iki pat Vyriausybės nutarimo priėmimo turėjo galiojančias licencijas.

Apie „LiTak-Tak“: 

2009 metais įkurta bendrovė yra didžiausia Lietuvoje veikianti gynybos sektoriaus įmonė, kuri specializuojasi oro eismo valdymo sistemų, radiolokatorių gamybos ir modernizavimo bei priešlėktuvinių raketinių sistemų modernizavimo srityse. Naujai pastatyta bendrovės gamykla veikia Keturiasdešimt Totorių kaime, Vilniaus rajone. „LiTak-Tak“ Lietuvos Respublikoje gauna daugiausia eksporto licencijų savo veiklos srityje. Įmonė ne tik buvo apdovanota „Lietuvos eksporto prizu“, kaip labiausiai prie šalies ūkio augimo ir eksporto rodiklių gerinimo 2016 metais prisidėjusi Lietuvos įmonė, bet ir yra žinoma bei vertinama užsienio rinkoje kaip ypač patikima ir aukštos kokybės produkciją gaminanti įmonė. Įmone pasitiki JAV karinės oro pajėgos, tai – pastovus bendrovės verslo partneris. Savo paslaugų ir prekių spektru įmonė lenkia daugumą šioje srityje veikiančių ne tik Europos, bet ir pasaulio bendrovių.

Daugiau informacijos:

Vitalija Lapina

Vyr. teisininkė

Vitalija.lapina@litaktak.com

Facebook komentarai
});}(jQuery));