Nors žemę kilnoti sugalvojo A.Kubilius, V.Landsbergis dėl to koneveikia kairiuosius

Nors žemę kilnoti sugalvojo A.Kubilius, V. Landsbergis dėl to koneveikia kairiuosius

 

Prieš savaitę patriarchas Vytautas Landsbergis parašė dar vieną savo opusą Kieno žemė

https://www.delfi.lt/news/ringas/politics/vytautas-landsbergis-kieno-zeme.d?id=76977763

kuriame prakeikė visus, kurie sugalvojo ir pasinaudojo žemės įstatymais, kurie leido kilnoti nekilnojamąjį turtą – žemę. Žinoma, visi viršininkai tuoj susikėlė savo atgautą žemę į Vilnių ir Trakus iš visų pakampių.

Neatsiliko ir patriarchas. Žemės perkėlimo įstatymo pataisa buvo labai naudinga nepakeičiamam konservatorių lyderiui, A.Kubiliaus patronui Vytautui Landsbergiui. Vilniaus apskrities viršininko konservatoriaus Alio Viduno 2000 m. vasario 22 d. sprendimu Avižieniu seniunijoje Klevines kaime 1,16 ha žemes sklypas, kaip lygiavertis paveldėtam, neatlygintinai perduotas Gražinai Landsbergienei. V.Landsbergio žmonai Anykščiuose buvo atkurtos nuosavybes teises i Prano Rucio 0,15 ha žemes, tačiau sklypas atrėžtas netoli Vilniaus, ir vietoj turetų 0,15 ha – 1,16 ha.

Taip Landsbergiai viena spekuliacija uždirbo kelis milijonus litų, nes vėliau ta perkeltą žemę pardavė

 

Žemės reformos korupcijos autorius – A.Kubilius?.  

Kaip dar 2003 m. rašė „Vakarų ekspresas”, priimti Žemės reformos įstatymo pakeitimai žemės reformą apraizgė neregėta korupcija. Paaiškėjo, jog pragaištingų pataisų autorius yra vienas konservatorių lyderių Andrius Kubilius. 

Nusikalstamas įstatymas

1997 m. buvo pakeistas Žemės reformos įstatymas. Dabartinis konservatorių frakcijos seniūnas A.Kubilius 1997 m. birželio 30 d. Seime inicijavo įstatymo pakeitimus. Juose buvo numatyta, kad grąžintina žemė bus suteikiama įstatymiškai neapibrėžtam asmenų ratui. Anksčiau į grąžintiną žemę galėjo pretenduoti tik buvę jos savininkai ir jų giminaičiai, o po A.Kubiliaus pataisos į grąžintiną žemę galėjo pretenduoti bet kas. 

Tam, kad būtų įteisinta ši neregėtą korupciją sukėlusi nuostata, pataisų teikėjams pakako į įstatymo straipsnį, kuris kalbą apie piliečių, įsigyjančių žemę, mišką ir vandens telkinius eilę, įrašyti žodžius „ir kitiems asmenims“. Ši pataisa praėjusią savaitę atsidūrė Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto taikinyje. 

Komiteto pirmininkas Aloyzas Sakalas tokią A.Kubiliaus iniciatyvą pavadino nusikalstama. 

„Įstatymo rengėjai sudarė plačią dirvą sujaukti visą reformą. Tie, kurie paruošė blogą įstatymą, turi būti viešai paskelbti, kad visuomenė žinotų, dėl kieno kaltės mes atsidūrėme šioje situacijoje, iš kurios sunku išbristi“, – sakė jis. 

Kam tai naudinga?

A.Sakalas teigė tiksliai nežinąs, kodėl 1997 m. valdžioje buvę konservatoriai inicijavo šias pataisas. Gavęs Vyriausybės sudarytos komisijos išvadas jis tikisi sužinoti, kas stovi už viso šio reikalo.  „Dabar nežinau, kam tai buvo naudinga. Sudarytai komisijai pavesta ištirti šį klausimą. Tai, kad įstatymo projektą siūlė A.Kubilius, dar nieko nesako. Už jo nugaros galėjo stovėti visai kiti asmenys“, – sakė komiteto pirmininkas. 

A.Sakalo nuomone, įstatymo pakeitimai buvo naudingi tiems, kas atsikėlė žemę į prestižines vietas. „Naujas įstatymas naudingas asmenims, gavusiems teisę persikelti sklypus į prestižines vietas. Senasis įstatymas to neleido“, – sakė jis. 

Pasipelnė V.Landsbergis

Ši A.Kubiliaus įstatymo pataisa buvo labai naudinga nepakeičiamam konservatorių lyderiui, A.Kubiliaus patronui Vytautui Landsbergiui. 

Vilniaus apskrities viršininko konservatoriaus Alio Vidūno 2000 m. vasario 22 d. sprendimu Avižienių seniūnijoje Klevinės kaime 1,16 ha žemės sklypas, kaip lygiavertis paveldėtam, neatlygintinai perduotas Gražinai Landsbergienei. V.Landsbergio žmonai Anykščiuose buvo atkurtos nuosavybės teisės į Prano Ručio 0,15 ha žemės, tačiau sklypas atrėžtas netoli Vilniaus, ir vietoj turėtų 0,15 ha – 1,16 ha. 

Žemę į Avižienių seniūniją persikėlė ir buvusio konservatorių generalinio prokuroro Kazio Pėdnyčios žmona V.Pėdnyčienė. Jai vietoj paveldėtų Juozo Pagirėno 8,32 ha Jurbarko rajono Jakaičių kaime Avižienių seniūnijos Galinės kaime neatlygintinai atrėžta 11,60 ha. 

Nuo Vilniaus ribos Avižienių centras dabar nutolęs vos per tris kilometrus. Turto vertinimo bendrovės „Centro kubas“ komercijos direktoriaus Zigfrido Račkovskio nuomone, aro žemės Avižieniuose rinkos vertė, priklausomai nuo vietos, dabar gali svyruoti nuo 3 iki 5 tūkst., o kai kuriose vietose žemė gali būti dar brangesnė. 

Taigi G.Landsbergienė ir V.Pėdnyčienė dabar už savo žemes galėtų susikrauti nemenkus turtus. Žinoma, jeigu ją parduotų. 

Purtys STT

„Esame sutarę, kad birželio 1 d. komisija pateiks savo išvadas. Iki to laiko situaciją komentuoti gali tik komiteto pirmininkas“, – „VL Vakaro žinios“ sakė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Valentinas Junokas. 

Jo teigimu, tarnyba turi daug skundų dėl žemės reformos. „1998 m. buvo registruotas vos vienas skundas, o per nepilnus keturis šių metų mėnesius – jau 63“, – sakė jis. Net 50 iš registruotų skundų susiję su Vilniaus rajone grąžinama žeme. „Didžiausios problemos kyla dėl prestižinių skypų„, – sakė tarnybos vadovas. 

Paklaustas, kaip vertina 1997 m. priimtas žemės reformos pataisas, V.Junokas teigė, kad jos sudarė prielaidas daugybei pažeidimų ir pareigūnų piktnaudžiavimų. „Gavę komisijos išvadas įdėmiai išanalizuosime situaciją. Dėmesys bus skirtas ir įstatymo pakeitimo iniciatoriams“, – sakė STT vadovas. 

Gresia bylos

Kovo 25 d. buvo sudaryta 14 asmenų komisija, į kurią įėjo Vidaus reikalų ministerijos, prokuratūros, Teisingumo ministerijos ir kitų institucijų atstovai. 

Jai vadovaujantis Vidaus reikalų ministerijos sekretorius Algirdas Astrausas „VL Vakaro žinios“ sakė, kad komisja buvo susitikusi su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetu ir girdėjo A.Sakalo nusiskundimus. 

„Seimo komiteto nuomone, didžiausios problemos kyla dėl įstatymo spragų, tačiau mes daugiausia dirbame tirdami pareigūnų piktnaudžiavimus“, – sakė jis. 

A.Astrausko teigimu, iki birželio 1 d. komisija savo ataskaitą turės pateikti Vyriausybei. Jau dabar sukaupta pakankamai skandalingos medžiagos, tačiau komisijos vadovas nenorėjo apie ją kalbėti. 

A.Kubilius kaltina valdžią

Skandalingas pataisas teikusio parlamentaro A.Kubiliaus teigimu, tokiais kaltinimais valdžia bando užglaistyti savo nesėkmes grąžinant žemės sklypus. 

„Iki 2000 metų žemės grąžinimas vyko sklandžiai, o valdant dabartinei valdžiai kyla vis nauji skandalai. Mestais kaltinimai norima pateisinti savo problemas“, – „VL Vakaro žinios“ sakė A.Kubilius. 

Jo nuomone, 1997 m. buvo būtina pakeisti Žemės reformos įstatymą. Anot konservatoriaus, iki tol valdžiusi Lietuvos demokratinė darbo partija buvo visiškai sustabžiusi sklypų grąžinimą. 

„Buvo pristeigta įvairių pilkųjų zonų, kurios labai apsunkino žemės reformą. Padaryti įstatymo pakeitimai pasiteisino. Iki 2000-ųjų nekilo jokių problemų„, – sakė parlamentaras. 

Jo manymu, dabar nebūtų teisinga pakeitimų autorius kaltinti žemės grąžinimo žlugdymu. „Nuo to laiko įstatymas buvo taisytas daug kartų. Dėl to, kas vyksta dabar, kalta valdančioji dauguma“, – sakė A.Kubilius. Jo nuomone, tokiu būdu A.Sakalas bando suvedinėti sąskaitas su opozicija.

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));