Naujas ES prezidentės Ursulos von der Leyen korupcijos skandalas

72383 wo12UrsulavonderLeyen 1581948429073
ES prezidentės Ursulos von der Leyen korupcijos skandalas
Galingas Vokietijos tyrimų komitetas tiria sutartis, sudarytas tuo metu, kai L. von der Leyden buvo gynybos ministrė, ir tai gali pakenkti naujam jos, kaip ES politinės figūros vadovės, vaidmeniui.
Netrukus po to, kai 2019 m. rugsėjo mėn. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pradėjo eiti pareigas, ji pasakė kalbą apie žalingą korupcijos poveikį visai visuomenei ir skyrė jai pagrindinį dėmesį savo įgaliojimuose.
Tačiau arčiau namų, Vokietijoje, iš kurios yra kilusi aukščiausia ES sprendimų priėmėja, vyksta tyrimas, kuriame gilinamasi į pelningas sutartis, kurias, kaip teigiama, korupciniais veiksmais neteisėtai skyrė U. Leyen ir jos aukšto rango darbuotojai, kai ji buvo gynybos ministrė.
Von der Leyen buvo atvesdinta prieš įtakingą Vokietijos parlamento narių tyrimo komitetą, nes atsirado įrodymų, kad galėjo būti klastojami jos telefonai, kai jie buvo grąžinti ministerijai ir iš jų buvo ištrinti visi duomenys, kurie galėjo būti vertingi tyrimui.
Atliekant plataus masto tyrimą buvo iškviesta 30 liudytojų ir surinkta daugiau kaip 4 000 dokumentų. Aplink buvusią Vokietijos gynybos ministrę susiklostė daugybė nepotistinių ryšių, dėl kurių buvo sudarytos šimtamilijoninės sutartys.
Kai auditoriams buvo pavesta ištirti, kaip buvo skiriami išorės rangovai, jie nustatė, kad 2015 m. buvo išleista iki 100 mln. eurų, tačiau deklaruota tik 2,2 mln. eurų.
Panašų modelį tyrėjai nustatė ir 2016 m. – von der Leyen ministerija išleido 150 mln. eurų, o deklaravo 2,9 mln. eurų išlaidų.
Buvo iškelta ir daugiau klausimų, kodėl pelningos sutartys buvo sudarytos su pasauline konsultacijų milžine „McKinsey & Company”, kurioje von der Leyen sūnus dirba asocijuotu darbuotoju, ir ar priimant sprendimus nekilo interesų konfliktas.
Tyrimas, kuriame taip pat nagrinėjamas nepotizmas, yra žemas L. von der Leyen vadovavimo žemumas, kuriuo neišvengiamai pasinaudos jos oponentai ES bloke.
Itin populiarus kraštutinių dešiniųjų leidinys „Breitbart London” jau stengėsi šį skandalą pavadinti „Hillary 2.0? Naujosios ES prezidentės tarnybinio telefono duomenys ištrinti”, turėdamas omenyje slaptus vyriausybinius elektroninius laiškus, kuriuos buvusi kandidatė į JAV prezidentus laikė privačiame nesaugiame serveryje.
Hillary Clinton ištrynė šiuos laiškus, kol jos atžvilgiu dar nebuvo pradėtas tyrimas, o Donaldas Trumpas pasinaudojo šiuo faktu, norėdamas apjuodinti savo politinę oponentę, vaizduodamas ją korumpuotą.
Kai kas von der Leyen mandatą laikė silpnu, kai ji laimėjo vos devynių balsų persvara, surinkusi 383 parlamentarų balsus.
„Nedidelė persvara, mažesnė nei 400 balsų, paprastai laikoma silpnu mandatu, dėl kurio bus sunku užsitikrinti įstatymų leidėjų daugumą penkerių metų kadencijai”, – sakė Alexandra Hennessy, vyresnioji vyriausybės dėstytoja Esekso universitete Jungtinėje Karalystėje.
Atskleidimai taip pat metė šešėlį ant silpnėjančios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel premjerystės ir didėjančių politinių sunkumų. Prieš pradėdama dirbti naujame darbe ES, von der Leyen daugiau kaip 14 metų buvo artima kanclerės patikėtinė.
2013-2019 m. von der Leyen ėjo gynybos ministrės pareigas ir būtent šiuo laikotarpiu buvo atlikta daugiausia abejotinų veiksmų.
Atskleidimai apie buvusią gynybos ministrę taip pat pasirodė tuo metu, kai netikėtai pasitraukė Vokietijos kanclerės įpėdinė, sudavusi smūgį A. Merkel įpėdinystės ambicijoms ir galimai sukėlusi grėsmę jos vadovavimo, kuris baigsis 2021 m., pabaigai.
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)