Narcizas griebėsi šantažo
Darius Kuolys
Tai ne rusiška estrada, su kuria šauniai kariauja broliai konservatoriai. Tai laisvos Respublikos ardymas, kuriam mūsų Seimas paprastai lieka abejingas. Vienos saugumo tarnybos įrankiu paverstas prezidentas ima veikti prieš įstatymus, prieš civilizuotos valstybės principus. Ir vėl parlamente – tyla?
Dar praėjusios savaitės penktadienį, sausio 29-ąją, LNK „Žinioms“ buvęs krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis nepaneigė informacijos, kad prezidento Gitano Nausėdos keršto sulaukė todėl, jog nepakluso neteisėtam jo spaudimui paskirti karinės žvalgybos vadovu VSD direktoriaus Dariaus Jauniškio parinktą žmogų – pulkininką Saulių Guzevičių.
Šiandien „Lietuvos rytas“ pateikia daugiau žinių apie šią istoriją: pernai aukšti Lietuvos kariuomenės karininkai, kariuomenės vadui nežinant, kviesti į VSD vadovo kabinetą ir čia jiems siūlytos Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus pareigos. Vėliau jau valstybės vadovas, viliodamas ambasadoriaus pareigomis ir grasindamas „politine blokada“, reikalavo, kad krašto apsaugos ministras paskirtų VSD parinktą asmenį Lietuvos karinės žvalgybos vadovu.
Pagal Lietuvos Respublikos Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos statuto patvirtinimo ir įgyvendinimo įstatymą ir patį Statutą, šio departamento direktorių skiria ir atleidžia krašto apsaugos ministras. Joks prezidento ar VSD vaidmuo karinės žvalgybos vadovo skyrimo procedūroje nenumatytas. Taigi yra neteisėtas.
Ir tai suprantama: kiekviena civilizuota, demokratinė valstybė įstatymais užkerta kelią vienai slaptajai tarnybai perimti į savo rankas kitų tarnybų ir institucijų, o sykiu – ir visos valstybės, kontrolę. Lietuva, sekdama Rusija ir Baltarusija, vis mėgina šį pamatinį principą paminti. Visai neseniai, Seimui ir Vyriausybei tyliai pritariant, VSD delegavo į Vidaus reikalų ministeriją savo viceministrą Vitalij Dmitrijev, jau kuruojantį Lietuvos policiją, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą, pasienį… VSD seniai vykdomą teisėjų priežiūrą Seimas kadaise buvo pasiryžęs nagrinėti ir stabdyti, bet, vos teisėjams pradėjus kalbėti, parlamento nariai nutilo…
Kaip bus šįkart? Ar mūsų Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas taip ir liks nebylus – abejingai stebės Valstybės saugumo departamentą aptarnaujančio prezidento prieš Respubliką nukreiptus veiksmus?
Roberto Dačkaus ir Prezidentūros nuotrauka.
Nuorodos į LNK „Žinias“ ir portalus – komentaruose.

Facebook komentarai