Nacionalinio Kauno dramos teatro 99 sezono gidas


Nacionalinio Kauno dramos teatro 99 sezono gidas

Teatras pasitinka naująjį sezoną klausdamas savęs ir žiūrovų – „O koks tu, kai nevaidini?“ – bent trumpam nusimetant personažų kaukes ir paliekant erdvės savirefleksijai.

Vizualinis sezono atspirties taškas – teatro aktorių portretai. Teatro trupę fiksavo fotomenininko Dainiaus Ščiukos objektyvas. Galutinį rezultatą bus galima išvysti viešose miesto erdvėse, o gruodžio mėnesį numatoma fotografijų paroda teatre.

Sezono premjerų ir kūrybinių planų apžvalga.

Gintaro Varno „Geto“ versija

Režisierius Gintaras Varnas naują pastatymą kuria pagal Izraelio dramaturgo Joshua Sobolio pjesę

„Getas“. Dar pavasarį spektaklio kūrybinė komanda lankėsi Vilniaus ir Kauno getų vietovėse, Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje, siekiant papildyti pjesę dokumentine, memuarine ir archyvine medžiaga. Spektaklio dramaturgijos autoriai – Gintaras Varnas ir Daiva Čepauskaitė.

Spektaklio „Getas“ ašis – Lietuvos žydų holokaustas. „Lietuvoje veikė dar LDK laikais pradėjęs formuotis Rytų Europos žydų arealas. Per karą jis ir žydų kultūra buvo sunaikinti. Perskaičiau daugybę knygų ta tema ir man pasidarė didžiulė gėda, kad lietuviai dalyvavo šiame naikinime. Galima sakyti, kad susipykau su savo lietuviška tapatybe ir pajutau, kad sąlyginę taiką galiu susigrąžinti tik pastatęs spektaklį. Pjesė „Getas“ ir joje pateikiama Vilniaus geto ir jo teatro istorija – dokumentinė pjesė, kuri kuriant spektaklį, išsiplėtė. Spektaklyje kalbama apie pasirinkimus, poelgius ir jų pasekmes: steigti teatrą, ar ne, dalyvauti šaudant žydus, ar nedalyvauti?“, – koncepciją pristato Gintaras Varnas.

Spektaklio scenografiją kuria Gintaras Makarevičius, kostiumus – Aleksandra Jacovskytė. Spektaklio kompozitorius – Anatolijus Šenderovas, vaizdo projekcijų autorius – Kornelijus Jaroševičius. Pagrindinius vaidmenis kuria Jovita Jankelaitytė (Chaja), Mantas Zemleckas (Kitelis), Sigitas Šidlauskas (Gensas), Liubomiras Laucevičius (Veiskopfas), Dainius Svobonas (Krukas), Gytis Ivanauskas (lėlininkas Srulikas) ir kiti. Premjeriniai rodymai vyks rugsėjo 21, 22, 23 d. Didžiojoje scenoje. Premjera įgyvendinama kartu su UTOPIA teatru ir skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui bei Vilniaus geto 75-osioms likvidavimo metinėms.

Vladislavo Nastavševo debiutas Kauno ir Lietuvos scenoje

Prieš daugiau nei metus su latvių režisieriumi Vladislavu Nastavševu suplanuota premjera pagal A. Čechovo pjesę „Trys seserys“ jau pildosi ir Nacionalinio Kauno dramos teatro didžiojoje scenoje pasirodys spalio 4, 13 ir 27 d.

Prestižiniais apdovanojimais įvertintas režisierius bendradarbiauja su Latvijos nacionaliniu dramos teatru, Naujuoju Rygos teatru, „Dirty Deal Teatro“, taip pat NO99 teatru (Estija), Maskvos teatru „Gogolio centras“. „Kai manęs klausia, kodėl statau Čechovą, nesuprantu, kodėl neturėčiau. Ir nesuprantu teigiančiųjų, kad nebereikia. Kodėl neįsileisti to grožio į savo šiuolaikinį gyvenimą? Tai laikas ir epocha. Visi jaučiame, kad gyvename kažko naujo laukimu, ir visi nujaučiame, kad tai, kas nauja, nebūtinai gera“, – svarsto Vladislavas Nastavševas. Režisierius pats kuria spektaklio scenografiją ir muzikinį apipavidalinimą. Spektaklyje Olgos vaidmenį atlieka aktorė Ugnė Žirgulė, Mašos – Elzė Gudavičiūtė, Irinos – Giedrė Žaliauskaitė. Taip pat vaidina Inga Mikutavičiūtė, Martyna Gedvilaitė, Artūras Sužiedėlis, Egidijus Stancikas, Tomas Erbrėderis, Henrikas Savickis, Andrius Gaučas, Andrius Mockus ir Ridas Žirgulis.

Premjera už teatro ribų

Dar viena 99-ojo sezono premjera vyks sakralioje erdvėje – tai Gyčio Padegimorežisuojamas spektaklis pagal dramaturgo, prozininko ir žurnalisto Algirdo Landsbergio pjesę „Vėjas gluosniuose“. „Ši pjesė dar niekada nestatyta Lietuvoje. Siužetas paremtas Šv. Kazimiero pasirodymu Žygimantui Augustui ir jo kariams. Mano akimis, ji yra labai vailderiška, nes, kaip ir „Mūsų miestelyje“ bei „Ilgoje Kalėdų vakarienėje“, joje kalbama apie paprastus žmones, keistai supintus jų likimus karo akivaizdoje. Dabar, kai jaučiame tokias geopolitines įtampas, manau, kad ši pjesė yra labai aktuali“, – įsitikinęs režisierius. Spektaklis skirtas LDK kariuomenės pergalės prie Polocko 500 metinėms paminėti. Ją žiūrovai pamatys gruodį.

Gruodžio mėnesį numatyta ir premjera vaikams. Režisierė Eglė Kižaitė kurs spektaklį pagal Kotrynos Zylės kūrinį „Didžioji būtybių knyga“. Premjerų ciklą papildys ir Agniaus Jankevičiaus režisuojamas spektaklis pagal Juozo Grušo noveles. Režisieriui talkins dramaturgė Daiva Čepauskaitė.

Dar rudenį repeticijas pradės Nacionaliniame Kauno dramos teatre debiutuojantis režisierius Povilas Makauskas. Jis kurs spektaklį pagal Euripido dramas.

Bus tęsiami socialiniai projektai – spektaklių, skirtų žiūrovams su regėjimo ir klausos negaliomis, pritaikymas. Naujausi pastatymai bus titruojami anglų kalba.

Gastrolės į užsienį ir tarptautiniai projektai

Spalio 22-28 d. teatro trupė lankysis Sakartvele (Gruzijoje). Suplanuoti du Agniaus Jankevičiaus režisuoto spektaklio „Gentis“ pagal I. Simonaitytės romaną „Aukštujų Šimonių likimas“ rodymai. Spalio 24 d. spektaklis vyks legendiniame Tbilisio Šota Rustavelio teatre, o spalio 26 d. – seniausiame Sakartvele teatre – Telavio mieste įsikūrusiame Važa Pšavela teatre.

Spektaklis „Keturi“ vyks į tarptautinį festivalį Vokietijoje (rež. K. Gudmonaitė) – lapkričio 17-18 d. kūrybinė komanda dalyvaus Drezdene vyksiančio „Fast Forward“ festivalio programoje. „Be to, kad laukia intensyvus darbas teatro kūrybinėse aikštelėse, nepamiršime gastrolių Lietuvoje, tęsime kūrybinį dialogą su Kinija, vyksime į forumą Izraelyje, į kurį kviečia Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas“, – sezono perspektyvomis dalinasi E. Stancikas.

Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija

Donato Stankevičiaus nuotraukos

 
PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: JOLANTA GARNYTĖ-JADKAUSKIENĖ , NACIONALINIS KAUNO DRAMOS TEATRAS
Facebook komentarai
});}(jQuery));