Mįslė:  Kas ir kada paruošė Vyriausybės programą?

dsc_4897-1-scaled

dsc_4897-1-scaled

Mįslė:  Kas ir kada paruošė Vyriausybės programą?

Pirmadienį, 2020 m. Gruodžio 7 d. Valsytybės prezidentas Gitanas Nausėda patvirtino vyriausybės sudėtį – 14 ministrų, ir tą pačią dieną pritarė Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės pateiktai Vyriausybės programai.

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/skelbiama-naujosios-vyriausybes-programa.d?id=85931645

 

Kada Prezidentas spėjo susipažinti su programa?  Juk šiaip ar taip, perskaityti reikėjo 118 puslapius…  Nejaugi Prezidentas pritarė programai, jos net nepaskaitęs?

 

 

Sekančią dieną I.Šimonytė pristatė programą Seimui, kuris iš karto pradėjo programos svarstymą – pusantros valandos 60-čiai Seimo narių buvo suteikta galimybė užduoti klausimus programos autoriams – Ministrei primininkei ir ministrams.  Atrodo, kad ne visi turėję klausimų Seimo nariai per skirtą laiką suspėjo šia galimybe pasinaudoti.  Seimas, daugiau viešai programos neaptarinėjęs, penktadienį programą patvirtino.

Parašiau, kad Vyriausybės programos autoriai – vyriausybė, bet čia pat suabejojau:  ar iš tikrųjų Vyriausbės programą paruošė vyriausybė?  Kada?  Kada galėjo Prezidento patvirtinti ministrai paruošti programą, jeigu tą pačią dieną, kai ministrai buvo paskirti, vyriausybės programos projektas jau buvo pateiktas Prezidentui?  Gal greičiau I. Šimonytės numatyti kandidatai į Vyriausybės narius paruošė programą?  O gal dar kas nors kitas?

I.Šimonytė pasakė, kad Programa paruošta remiantis visų koalicijos partnerių programinėmis nuostatomis, tačiau kas vyriausybės programos autoriai – neįvardijo.  Keista, jeigu vyriausybės programą ruoštų ne pati vyriausybė, o už ją – kažkas kitas…

Vyriausybės progama yra ypatingos svarbos dokumentas.  Seimui ją patvirtinus, programa įgyja įstatymo reikšmę – Vyriausybė privalo ją vykdyti ir per keturis metus įvykdyti.  Pagal šią programą bus parengtas dar vienas svarbus dokumentas – programos įgyvendinimo planas, nors ir pati programa yra ne kas kita, o vyriausybės būsimų ketverių metų darbo planas.

Kyla klausimas:  ar atsakingai Lietuvos vykdomoji valdžia parengė šį krašto reikalų tvarkymo dokumentą?  Atsižvelgiant į demokratinio valstybės valdymo principus, ar nereikėjo vyriausybės programos projekto pateikti susipažinti visuomenei?

Aldona Meilutytė

Facebook komentarai
});}(jQuery));