Lietuva triuškinamai pralaimėjo bylą „Gazprom“ ir patyrė milžiniškų finansinių nuostolių: reikia patikslinimų

Lietuva triuškinamai pralaimėjo bylą „Gazprom“ ir patyrė milžiniškų finansinių nuostolių: reikia patikslinimų 
Paskelbta: 2019-07-12 08:32 Autorius: ekspertai.eu

Violetiniame apskritime Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. Dešinėje – firmos „Ellex Valiunas“ vadovas, milijonierius iš valstybės užsakymų Rolandas Valiūnas.

Lietuvoje įprasta, kad nepriklausoma mūsų šalies žiniasklaida visiškai nereikšmingą informaciją nuo ryto iki vakaro skelbia kaip labai reikšmingą (pavyzdžiui ką sako socialinės apklausos, kas pakilo ar nukrito reitinguose, ką reikėtų apsivilkti į kokią nors inauguraciją, kaip anksčiau buvo švenčiamos inauguracijos ir pan. ir t.t. ), o labai svarbi informacija pateikiama kukliai ir painiai.

Paimkime vieną šviežią pavyzdį ir pasižiūrėkime, kaip jį liepos 4 d. pristatė pats populiariasias Lietuvoje antraščių lyderis, nepriklausomas Žmonių partijos portalas delfi.lt.

Pradėkime nuo antraštės – „Švedijos teismas patvirtino arbitražo sprendimą Lietuvos ir „Gazprom“ ginče“ (kad pranešimas sulaukė labai mažo susidomėjimo liudija ir tas faktas, kad jį pakomentavo vos 19 skaitytojų, kai įprastai Žmonių partijos portale svarbios žinios sulaukia šimtų, kartais ir tūkstančių komentarų).

 

Taigi, nieko blogo nesakanti antraštė, tiesa? Tiesiog kažkoks Švedijos teismas patvirtino kažkokį arbitražo sprendimą dėl nenaudėlio „Gazprom“. Skaitytojai kurie skaito tik antraštes, o tokių, kaip žinoma, delfi.lt tarpe daugiausia, iš karto gali suprasti, kad „Gazprom“ ir vėl kažką prisidirbo, už ką šiai kompanijai ir teks vienaip ar kitaip atsakyti.

Tačiau tie, kas nutartų paskaityti pranešimą, pamatytų, kad Lietuvai tiesiog nepavyko iš „Gazprom“ prisiteisti pusantro milijardo eurų. Ir nors apskritai viskas labai neblogai, tačiau mūsų valstybės mokesčių mokėtojai turės sumokėti 9 milijonus eurų tam nevykėliui „Gazprom“ už jo patirtas išlaidas bylinėjimosi Stokholmo arbitraže metu.

Tačiau tie 9 milijonai eurų tai smulkmena, nieko nieko baisaus ir pranešimas baigiamas ypač optimistiniais žodžiais – pačiame straipsnio gale skaitytojai informuojami apie visišką Lietuvos pergalę, kada pacituojami LR Energetikos ministerijos atstovų žodžiai.

„Nežiūrint aktyvaus „Gazprom“ pasipriešinimo, Lietuvai pavyko liberalizuoti gamtinių dujų rinką ir užtikrinti palankesnes tiekimo sąlygas vartotojams“, – tokiais cituojamais ministerijos žodžiais baigiamas visas delfi.lt straipsnis.

 

Ekspertai.eu įsitikinimu nėra gerai, kai tokia svarbi informacija, liečianti kiekvieną Lietuvos mokesčių mokėtoją, pateikiama taip bukai, kaip šiuo atveju tą daro delfi.lt.

Todėl ekspertai.eu, siekdami kiek praplėsti šią bylinėjimos su „Gazprom“ temą pateikia klausimus Teisingumo ministrui. Iš klausimų bus galima suprasti – ar Lietuva švenčia pergalę prieš „Gazprom“, ar patyrė triuškinantį pralaimėjimą.

„Lietuva triuškinamai pralaimėjo bylą „Gazprom“ ir patyrė milžiniškų finansinių nuostolių“ – maždaug tokią antraštę galėjo sugalvoti delfi.lt antraščių kūrėjai, tai būtų arčiau tiesos.

Tačiau nereikia pamiršti, kad šis pralaimėjimas praturtino vieną privačią firmą – advokatų kontora, nuolatos aptarnaujančią mūsų valstybę. Tad klausimai Teisingumo ministrui Elvinui Jankevičiui (tam pačiam, kuris bijo bendrauti gyvai ir atsakinėja tik raštu):

KLAUSIMAS. Kiek iš viso Lietuva sumokėjo advokatams už visą Stokholmo arbitražo procesą ir visą Švedijos apeliacinio teismo procesą (kreipimusį ir atsiliepimų rašymą, atstovavimą, šnekėjimą teisme ir kitas advokatų išlaidas)?

KLAUSIMAS. Kiek Lietuva sumokėjo Švedijos apeliaciniam teismui už visą procesą ir Stokholmo arbitražui už visą procesą?

KLAUSIMAS. Nors Lietuva ir žinojo, kad neturi nė menkiausių šansų apeliaciniame Švedijos teisme, ar tiesa, kad šis teismas buvo reikalingas tik tam, kad Lietuvą atstovaujanti firma „Ellex Valiunas“ pabandytų susitarti su „Gazprom“ siekiant, kad Rusijos kompanija leistų mūsų valstybei mokėt mažiau negu 9 milijonus? Kokie buvo firmos „Ellex Valiunas“ argumentai, kad „Gazprom“ atleistų Lietuvą nuo šito mokėjimo ar bent jau sumažintų mokėtiną sumą?

KLAUSIMAS. Dėl kokių priežasčių Lietuvos valstybei atsovauti be konkurso buvo pasirinkta firma „Ellex Valiunas“?

KLAUSIMAS. Ar firma „Ellex Valiunas“ atliko kitokias paslaugas išskyrus tarpininkavimą tarp advokatų ir vyriausybės?

KLAUSIMAS. Kiek iš viso Lietuvos valstybė per visą laiką – nuo firmos „Ellex Valiunas“ įkūrimo iki dabar – yra jai sumokėjusi pinigų?

KLAUSIMAS. Ar Teisingumo ministerija žino, kad firma „Ellex Valiunas“ nėra firma, t.y. niekur neturi juridinio asmens statuso?

 

Taigi, reikia kad Teisingumo ministras pateiktų labai tikslius ir išsamius finansinius šios istorijos duomenis, nes pusantro milijardo eurų, kurį Lietuvos mokesčių mokėtojai jau sumokėjo iš savo kišenių „Gazprom“ ir devyni milijonai eurų, kuriuos mūsų šalies mokesčių mokėtojai privalės solidariai sumokėti Rusijos dujų gigantei, tai dar nėra visi pinigai, kurių neteko mūsų piliečiai.

Kai Teisingumo ministerija pateiks visus tikslius prašomus duomenis, pamatysime, kas ir kokią patyrė žalą, o kas iš šios istorijos labai gerai užsidirbo.

Taip pat ekspertai.eu Teisingumo ministro prašo atsiųsti visą Stokholmo arbitražo sprendimą bei Švedijos apeliacinio teismo sprendimą. Tuo pat metu reikalaujama, kad šie sprendimai būtų išversti, kaip ir slaptojo prezidento Valdo Adamkaus kalėjimo atveju, į valstybinę lietuvių kalbą.

Keli susiję:

Štai toks tas žaliųjų valstiečių Vyriausybės Teisingumo ministras. Tai tiek ir to teisingumo. Viskas logiška

Dėl slaptame prezidento V. Adamkaus kalėjime neteisėtai kalinto ir kankinto arabo – Europos Tarybos raginimas

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));