Lietuva atsisako vykdyti EŽTT sprendimą dėl CŽV kalėjimo

Lietuva atsisako vykdyti EŽTT sprendimą dėl CŽV kalėjimo

 

Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas dėl Lietuvoje buvusio slapto CŽV kalėjimo praktiškai neįgyvendinamas, pareiškė Vyriausybės atstovė EŽTT Karolina Bubnytė.

„Aš labai norėčiau įvykdyti sprendimą ir tuo pabaigti šį klausimą, bet jis praktiškai neįvykdomas, nes mes vargu ar gausim kokias nors diplomatines garantijas iš JAV. Pinigų sumą, priteistą sumokėti, yra beveik neįmanoma, nes nėra kam“, – trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje sakė K. Bubnytė.

Kaip žinia, EŽTT nustatė, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas JAV Centrinės žvalgybos valdybos kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti, Lietuvos pareigūnai žinojo, kad jam neteisėtai laikomi užsienio piliečiai yra nuolat kankinami, tačiau nesiėmė jokių veiksmų tam sustabdyti.

Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah (Abu Zubaidai).

Komiteto posėdyje EŽTT sprendimą pristačiusi K. Bubnytė teigė, kad, visų pirma, jokių duomenų apie tokio asmens egzistavimą Lietuva neturi, tad pinigų pervesti nebūtų kam.

„Dėl paties pareiškėjo mes žinom labai mažai, pirmas klausimas, kurį mes išsikėlėm gavę šitą peticiją, ar jis toks iš viso yra – niekas jo nematęs, negirdėjęs, nebendravęs, niekur nefigūruoja jo parašas. Advokatai sako, kad bendravo, bet įrodymų, kad bendravo, nėra“, – kalbėjo atstovė.

Ji pripažino, kad „nepaisant to, kad tas sprendimas yra toks neįvykdomas, vis vien Europos Tarybų Ministrų komitetas neabejotinai jam taikytų sustiprintą vykdymo priežiūrą“.

Kaip komiteto posėdyje aiškino K. Bubnytė, tai reikštų, kad keturis kartus per metus, kiekviename komiteto posėdyje, Lietuva turėtų aiškintis, kaip sekasi įgyvendinti Strasbūro teismo sprendimą.

Savo sprendimu Strasbūro teismas įpareigojo Lietuvą „kuo greičiau“ pabaigti Generalinėje prokuratūroje šiuo metu vykdomą ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo ir neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną, siekiant išsiaiškinti ir nustatyti kaltus asmenis bei juos nubausti.

Turint omenyje tai, kad generalinis prokuroras Evaldas Pašilis asmeniškai davė melagingus parodymus EŽTT, kad jokio CŽV kalėjimo Lietuvoje nebuvo  – ir stebuklas – už tai nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, akivaizdu, kad ši Dalios Grybauskaitės vadovaujama mafija toliau valdys šią nelaimingą šalį, ir niekas neatsakys už šiuos labai sunkius nusikaltimus

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));