Liberalas R. Šimašius – takoskyra tarp žodžių ir veiksmų

Liberalas R. Šimašius – takoskyra tarp žodžių ir veiksmų

 

Vilniaus miesto apylinkės teismas 2015 m. liepos 30 d. priėmė nutartį, kuria įpareigojo sostinės Vilniaus miesto Civilinės metrikacijos skyrių pakeisti už belgo ištekėjusios lietuvės pavardę santuokos liudijime į originalią formą – įrašyti raidę „w“. Tokią savo nutartį teismas motyvavo tuo, kad  asmens privataus ir šeimos gyvenimo neliečiamumas turi būti prioritetas prieš valstybės pageidavimą saugoti kultūrinį identitetą, o atsisakymas tenkinti pareiškėjų prašymą pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudenciją gali būti pripažintas kaip diskriminacija (vieno asmens atveju įrašius lotyniškus rašmenis asmens dokumente, kitu atveju – atsisakius tai padaryti).

Reaguodamas į šią teismo nutartį, Vilniaus meras Remigijus Šimašius jau kitą dieną viešai pareiškė: „jeigu, tarkime, moteris išteka už vyro, kurio pavardėje yra lotyniškos raidės, nesančios lietuvių kalboje, tai yra tos trys žymiosios raidės „x“, „q“ ir „w“, tai, be abejo, yra precedentas ir civilinės metrikacijos įstaiga turės tuo vadovautis. Arba jeigu bus atneštas kūdikis registruoti į civilinės metrikacijos įstaigą ir norės gauti tėvo, kurioje yra ta pati baisioji „w“ raidė, pavardę, tai, be abejo, šiuo precedentu civilinės metrikacijos įstaiga turės vadovautis“.

Deja, Vilniaus mero ištarti žodžiai kardinaliai skiriasi nuo veiksmų. VšĮ „Europos žmogaus teisių fondas“ (EFHR) tęsdamas kovą už originalią asmenvardžių rašybą ir žmogaus teisių tinkamą įgyvendinimą Lietuvoje, 2015 m. liepos 22 d. pateikė prašymą Vilniaus miesto Civilinės metrikacijos skyriui (toliau – CMS) dėl užsienyje gimusio vaiko gimimo įtraukimo į apskaitą. Ši byla yra panaši į ką tik laimėtą EFHR „Pauwels“ bylą – Lietuvos Respublikos pilietės ir jos vyro užsieniečio vaikas gimė Briuselyje. Belgijos išduotame gimimo liudijime įrašyta vaiko pavardė originalia forma – su raide „w“. Tačiau, 2015  m. rugpjūčio 5 d. CMS priėmė sprendimą netenkinti prašymo, motyvuodamas, kad „įtraukdamas į apskaitą vaiko gimimą, neturi teisinio pagrindo vaikui, kaip Lietuvos Respublikos piliečiui, rašyti pavardės Wardyn. Priebalsė „w“ sulietuvinta forma rašoma „v“.

EFHR apgailestauja, kad Vilniaus mero deklaruojamas požiūris neatitinka veiksmų, o išsakyti pažadai yra ir toliau griaunami taikant dvigubus standartus – vieniems leidžiant, kitiems ne.

EFHR

 

Všį „Europos Žmogaus Teisių Fondas“

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));