Liaudies priešų medžioklė tęsiasi

Liaudies priešų medžioklė tęsiasi

Klaipėdoje toliau vyksta politinis teismo procesas

Gegužės 22 d. Klaipėdoje vyko antras politinio teismo proceso-taip vadinamos ,,antikonstitucinės bylos” posėdis.  Teisiamujų suole-O. Titorenko, Ž. Razminas ir G. Grabauskas, jie teisiami del proklamacijų prieš euro įvedimą Lietuvoje ir Lietuvos narystę NATO spausdinimo, platinimo bei laikymo. Tai taiki politinė veikla, tačiau byla inicijavę slaptosios tarnybos  savo pažymose, kurios įtrauktos į bylos medžiagą, šią taikią veiklą vadina ,,hibridiniu karu” bei kitais grėsmingais epitetais. 

Posėdžio pradžioje apklausti liudytojai R.Puodžiūnas ir  P.Mureika. Spaustuvės savininkas, Šilutės rajono gyventojas R. Puodžiūnas buvo vienas iš 11 piliečių, pas kuriuos 2015 m. kovo 19 d. vykdytos kratos. Jis savo liudijime teigė, jog O. Titorenko užsakydavo spausdinti įvairius tekstus, atvykdavo pas jį. R. Puodžiūno teigimu-,,Tai elementarūs politiniai tekstai. Nieko blogo juose neįžvelgiau, ten nebuvo raginimų ką nors pulti, žudyti ir panašiai“. Kitas liudytojas-visuomenininkas iš Panevėžio P.Mureika, asmeniškai skaitęs lapelius prieš eurą, teigė-,,Tai konkretūs pilietiniai tekstai, juose išreikšta tvirta pozicija prieš euro įvedimą. Normalioje visuomenėje turi egzistuoti įvairios nuomonės. Ir jei bandoma primesti vieną nuomonę, tai nėra normalu, tai jau diktato požymiai“.  Vėliau liudijo  Šiaulių policijos  pareigūnės S.Kryžiūtė, L.Pranienė ir A. Smagriūnienė. Jos buvo iškviestos į teismą, nes byloje pateikiama informacija apie tai, jog  Ž. Razminas buvo užėjęs į eilę policijos kabinetų ir ten paliko proklamacijų tekstus. Dvi policijos pareigūnės teigė, jog nepamena užėjusio žmogaus išvaizdos, tik gali pasakyti, jog perskaitė proklamacijas ir vėliau jas nunešė aukštesnio  rango pareigūnams. Vienos pareigūnės teigimu, jai atrodo, kad kabinete matė Ž. Razminą, tačiau garantuoti negali. Po to buvo apklausiamas docentas, judėjimo ,,Vytis” koordinatoriaus pavaduotojas E.Satkevičius. Šio liudytojo apklausa truko 25 minutes. E. Satkevičius, kuris minimas baudžiamojo byloje, ten įtrauktos ir jo foto, savo atsakymuose pabrėžė, jog pats  euro įvedimas primestas iš viršaus, dėl tokio svarbaus sprendimo nevyko joks referendumas, o kai aktyvūs piliečiai išreiškia savo poziciją prieš euro įvedimą, bei prieš Lietuvos narystę NATO, kuri anot jo ,,yra agresyvi organizacija, dalyvavusi organizuojant daugelį karų“ , tada prieš šiuos piliečius pradedamas puolimas-kratos, administracinės bei baudžiamosios  bylos, grasinimų ir šmeižto kampanija. 

Dar  pusvalandį buvo svarstomi įvairūs kiti klausimai. Teisėjas D. Jocys atmetė prašymą  įtraukti liudininkais ir apklausti buvusius VSD vadovus G. Griną bei R.Vaikšnorą, kurie pateikė daug pažymų prokuratūrai,  ir žurnalistą iš pajūrio D. Nikitenko, kuris bylos eigoje palaikė prokurorų liniją. Šiems prašymams aktyviai prieštaravo prokurorė E. Mikalainienė, teigusi jog neva -,,tie asmenys jokių esminių detalių teismui nepateiks“.  Teisėjo pozicija buvo tokia-,,Šiuo metu prašymas dėl liudininkų atmetamas, bet vėliau bylos eigoje galimas šių liudininkų iškvietimas“. 

G. Grabauskas pateikė užklausą teismui, kas parengė ir suteikė duomenis dėl 2017-04-21 d. parengto dokumento turinio. Šis dokumentas buvo išsiustas iš Klaipėdos apygardos prokuratūros   Kauno policijai. Jame teigiama-,, Nutarimas apklausti asmenį. 2016-04-21. Ikiteisminio tyrimo byloje yra duomenų apie tai, kad G. Grabauskas galimai platino agitacinio turinio lapelius  su juose išdėstytais kurstomojo pobūdžio teiginiais, kurių turinyje išreikštas raginimas vykdyti socialistinę revoliuciją Lietuvoje, kurios konstitucinė santvarka įtvirtinta kaip nepriklausoma demokratinė respublika. G. Grabausko ir kitų radikaliam judėjimui priklausančių asmenų platinti agitaciniai lapeliai, proklamacijos,  jų turinys gali skatinti ir kurstyti kitus valstybei nelojalius, jai norinčius pakenti asmenis  daryti teroristinio pobūdžio nusikaltimus Lietuvoje”. Teisėjas į tai atsakė, jog vėliau byloje svarstant įrodymus, bus galima aiškintis dėl tam tikrų dokumentų parengimo aplinkybių.  Be to, G. Grabauskas teismui įteikė oficialų pareiškimą ,,Dėl persekiojimo už antikarinę ir pilietinę veiklą”, kuris buvo įtrauktas į bylą. 

Teismo posėdį stebėjo  V. Švanys, A.Kerikas, E. Andrejeva, V. Jurgilevičienė ,V. Partaukas ir kiti pilietinės visuomenės atstovai. Sekantis posėdis vyks birželio 13 d. 

Kaip dorojami ,,liaudies priešai”? Taikomi įvairūs būdai

Lietuvoje naudojami įvairūs būdai kaip pulti opozicines grupes. Tai ir slapti, ir atviri puolimo būdai. Štai tokie aktyvūs piliečiai kaip S. Rakauskienė, Ž.Šumskis, I. Krinickis buvo brutaliai persekiojami ir galų gale likviduoti. Gan mįslingomis aplinkybėmis mirė ir aktyvus visuomenininkas iš Kauno A. Bosas. O D. Raugalienė, J. Valiukėnas,  V.Lekstutis, O. Titorenko, Ž. Razminas, G. Grabauskas ir dar visa grupė jų bendražygių jau keletą metų pastoviai persekiojami, dalis jų tampomi po teismus.

Politinės represijos vyksta tuo metu, kai Lietuvoje yra dangstomi stambūs korupciniai nusikaltimai. Šių nusikaltimų organizatoriai-tokie kaip Kėvišas ar žymieji Matuzai, jei kiek ir patampomi,  bet tiesiog klesti, valdo didelės vertės nekilnojamojo turto objektus-namus Lietuvoje ir Ispanijoje, važinėja prabangiais automobiliais, dalyvauja elito fiestose. Ir tuo pat metu Lietuvoje daugybė žmonių tiesiog nuskurdinti, turi išgyventi iš 100-200 eurų mėnesinių pajamų. Skurdinimas ir politinės represijos –tai itin neigiami reiškiniai. Iškyla klausimas-kada Lietuva pakils iš šito nuosmukio liūno? Kaip rodo istoriniai pavyzdžiai, tai bus tada, kai įvyks lemiamas lūžis, ir kriminalizuotas elitas praras įtakos galias. 

 

Giedrius Grabauskas

Facebook komentarai
});}(jQuery));