LAT teisėjas A.Valantinas mano, kad valstybinio masto aferos yra politikų reikalas

valant-1
Seimo nutarimo „Dėl Algimanto Valantino skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju“ projektas Nr. XIVP-462(2) (svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės 1-3 kausimas – Seimo nutarimo „Dėl Algimanto Valantino skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju“ projektas Nr. XIVP-462(2). Kviečiu pranešėją gerbiamą S. Šedbarą, kad pristatytų komiteto išvadą.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, komitetas šį nutarimo „Dėl Algimanto Valantino skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju“ projektą svarstė šių metų gegužės 12 dieną. Komiteto nariai, įvertinę pretendento patirtį ir eitas pareigas, visi šeši, dalyvavę komiteto posėdyje, balsavo už komiteto sprendimą pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo projektui ir komiteto išvadoms.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Diskusijoje yra užsirašę kalbėti du Seimo nariai. Pirmasis kalba J. Sabatauskas. Kviečiu V. Baką, nes J. Sabatausko salėje nematau. Prašau.
V. BAKAS (MSNG). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Gerbiami kolegos, pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 67 straipsnio 10 punktą būtent Seimas skiria Aukščiausiojo Teismo teisėjus ir šių teismų pirmininkus. Taigi, ne Prezidentas, ne kas kitas lemia teisėjų korpuso sudėtį ir teisingumo ateitį kartu. Kai mes skiriame Aukščiausiojo Teismo teisėjus čia, Seime, ir teismų vadovus, mes prisiimame atsakomybę už tai, koks bus teisingumo veidas per artimiausius dešimt, o gal daugiau metų. Tai ilgalaikiai sprendimai, darysiantys ilgalaikį poveikį mūsų teisingumo sistemai. Skirdami aukštus teisėjus mes kartu apibrėžiame teismų sistemos raidą, mes nusprendžiame, kokios vertybės ir kaip bus atstovaujamos teismuose. Jei Prezidentas ar Teismų taryba padaro klaidų teikdami kandidatus, Seimas gali tas klaidas ištaisyti.
Gerbiami kolegos, nieko, mano nuomone, nėra baisiau už konformizmą, politinį angažuotumą teismų sistemoje ir abejingumą teisingumui. Mano manymu, mums svarbu į teisėjų ir prokurorų pareigas skirti ne tuos, kurie nori pabūti teisėjais ar prokurorais, bet tuos žmones, kuriems iš tiesų rūpi teisingumas, žmogaus teisės ir kiekvieno Lietuvos žmogaus saugumas. Deja, sutikite, šiandienos Lietuvoje yra skirtingas teisingumas oligarchų, korumpuotų politikų, siaurų, šešėlyje veikiančių grupių nariams, narių bylose ir paprastų žmonių bylose. Kalėjimai iš tiesų perpildyti žmonių, kurie padarę įvairius nusikaltimus nuosavybei, galbūt kitus, sakysime, kasdienybėje pasitaikančius nusikaltimus, bet per pastaruosius bent dešimt metų aš neprisimenu atvejo, kad į kalėjimą pakliūtų arba laisvės netektų korumpuotas politikas, korumpuotas pareigūnas, verslininkas, kuris kišasi į politinę sistemą ir organizuoja interesų grupes tam, kad pelnytųsi mūsų visų sąskaita. Aš taip pat nepamenu atvejo, kad nelaisvėje atsidurtų teisingumu prekiavęs teisėjas. Kai kalbame apie šešėlyje veikiančias įtakos grupes, mes, deja, negalime šiandien tikėtis, kad teismų sistema gali mus apsaugoti nuo jų ardomosios veiklos. Mus rezultatai iš esmės galbūt pasiekia tik dėl to, pozityvūs rezultatai, kad kai kyla korupcijos skandalai, visuomenė yra neabejinga ir visuomenė išeina į gatves.
Paklausite, kuo čia dėtas dabar yra kandidatas? Aš tik noriu priminti keletą epizodų iš charakteristikos, kuri mums nėra pateikta, bet kuri liko Lietuvos istorijoje. Taip, aš sutinku, tai itin didelę patirtį teisingumo veikloje turintis kandidatas. Bet klausimas, kaip ta patirtis ir kaip įvairios pareigos yra išnaudojamos. Šis kandidatas 2005–2010 metais buvo generalinis prokuroras, tada vyko „Leo LT“ afera. Deja, šiandien galima konstatuoti, kad generalinis prokuroras, kuris turi būti visuomenės interesų, viešojo intereso sargas, buvo abejingas tuo metu vykusiai politinės korupcijos schemai. Ir šiandien, atsakinėdamas į klausimus, jis sako, kad tai yra politikų reikalas. Taip, politikų tuo metu reikalas, tiek pozicijos, tiek opozicijos, buvo sukurti sąlygas šitam sandoriui, bet prokuroro reikalas buvo ginti žmones nuo neskaidraus, nesąžiningo, korupcinio politikų sprendimo, kas paaiškėjo, kas buvo pripažinta vėliau. Todėl Lietuva prarado per krizę dėl to abejingumo, tuo metu šimtus milijonų litų ir dėl to mūsų žmonės buvo priversti… Be abejo, tai paskatino ir mūsų žmonių nusivylimą valstybe ir teisine sistema.
Antra, bausmės. Iš tiesų teismų sistema, nepaisant Baudžiamajame kodekse numatytų sankcijų, laisvės atėmimo bausmių už korupcinius nusikaltimus, skyrė itin švelnias bausmes korupcinėse bylose, nagrinėja bylas dešimtmečiais. Mes neturime sėkmės istorijų, ir aš manau, už tai atsakomybę turi prisiimti žmogus, kuris vadovavo teismų savivaldai ir Apeliaciniam teismui.
PIRMININKĖ. Gerbiamas kolega, laikas eina į pabaigą.
V. BAKAS (MSNG). (Gerai, aš užbaigiu savo mintį.) Gerbiami kolegos, šiandien yra ta diena, kada kiekvienas iš mūsų būsime atsakingas, ypač frakcijų lyderiai, už tai, kaip atrodys teisingumas Lietuvoje artimiausiu metu, per artimiausius dešimt metų. Todėl tikrai kviesčiau paieškoti ir paprašyti Prezidento mums teikti kandidatūrą, kuri būtų žmogaus teisių ir teisingumo pusėje, o ne siaurų interesų grupių pusėje.
PIRMININKĖ. J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Gerbiami kolegos, ką tik girdėjome labai aistringą kalbą, kur visos teisingumo bėdos suverčiamos vienam žmogui. Toks klasikinis pavyzdys: kuo žmogus turi didesnę patirtį, tuo daugiau kaltas, o kaltas jis vien todėl, kad yra teisėjas, nes kiti teisėjai buvo korumpuoti. Vadinasi, ir tu esi kaltas. Tai čia, žinote, man primena Krylovo pasakėčią apie vilką ir ėriuką: kaltas vien tuo tu esi, kad man gerti norisi, o tu man vandenį drumsti savo purvinu snukiu. Čia aš cituoju laisvą vertimą iš rusų kalbos, gerbiami kolegos.
Noriu pasakyti apie gerbiamą A. Valantiną. Iš tiesų paminėta, kad jis buvo generaliniu prokuroru. Jis buvo ir Apeliacinio teismo pirmininku. Kaip tik tuo metu, kai buvo generaliniu prokuroru, buvo labai daug iššūkių, labai daug problemų mūsų visuomenėje, su kuriomis jam teko tvarkytis itin sudėtingomis sąlygomis. Tas pats buvo ir kai jis buvo Apeliacinio teismo pirmininku, ir Teisėjų tarybos pirmininku. Taip pat tas vadinamasis prokurorų, advokatų korupcijos skandalas, galimas korupcijos skandalas. Aš dabar priverstas imti į kabutes, nes procesas nesibaigė. Kaip visada pas mus prasideda garsiai, su videoreportažais, ir kol kas mes nematome jo pabaigos. Tai iš tiesų kaip Teisėjų tarybos pirmininkui teko priiminėti sunkius sprendimus.
Šiuo atveju noriu pasakyti, kad tai yra ne tik aukštos kvalifikacijos teisininkas ir teisėjas, bet tai yra sąžiningas žmogus, kuris visose pareigose dirbo negailėdamas jėgų ir vadovaudamasis tik įstatymu ir, aišku, taikydamas tas moralės normas, kuriomis jisai… aukštos prabos moralės normomis pasižymi. Todėl aš tikrai raginu kolegas balsuoti už šį kandidatą į Aukščiausiojo Teismo teisėjus, nes jis, mano įsitikinimu, jau seniai turėjo ten būti. Tokia mano nuomonė, tokia Teisės ir teisėtvarkos komiteto nuomonė. Gaila, kad kiti kolegos neužsirašė kalbėti, bet, kolegos, balsuokime ir pritarkime jo kandidatūrai.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Visi užsirašę diskusijai pasisakė. Priėmimas. Motyvai. Motyvai už – R. Lopata.
R. LOPATA (LSF). Labai ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Tikrai prisijungčiau prie tų žodžių, kuriuos ką tik išsakė kalbėjęs Seimo narys. Taip jau atsitiko, kad man teko stebėti pono A. Valantino teisininko karjerą ilgesnį laiką. Žinau visas tas nelengvas politines aplinkybes, kurios susiklostė jam dirbant generaliniu prokuroru. Atvirai pasakius, gerbiamas A. Valantinas tikrai nepaliko jokių abejonių dėl savo aukštos kaip teisininko kvalifikacijos, padorumo ir kitų etikos vertybių. Todėl raginu balsuoti už.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai prieš – V. Bakas.
V. BAKAS (MSNG). Gerbiami kolegos, iš tiesų mes lyderius vertiname pagal jų nuveiktus darbus. Ponas J. Sabatauskas čia bandė pasakyti, kad yra visi kalti, bet šiandien yra ta diena, kai Seimas priims sprendimą, mes skirsime lyderį ir apsispręsime dėl vertybinių nuostatų. Noriu jūsų paklausti. Šiandien spauda rašo apie tai, kad ponas A. Valantinas kviečiamas į apklausą teisėjų korupcijos bylose. Kaip gali atsitikti taip, kad mes skiriame į Aukščiausiąjį Teismą žmogų, po kurio Apeliacinis teismas įstumtas į krizę, sulaikytas ne vienas teisėjas, įtariamas prekiavęs teisingumu, ir patys buvo atstatydinti? Ir šiandien mes neturime jam klausimų kaip Apeliacinio teismo vadovui ir Teisėjų tarybos pirmininkui.
Kolegos, jeigu mes norime toliau tęsti tokias… nutraukti tokią teisingumo tradiciją, mes šiandien turime ieškoti kitų kandidatų, naujos kartos kandidatų. Jeigu mes norime ir toliau laikyti teismų sistemą krizėje ir visuomenę įtampoje, mes, be abejo, tokiu atveju pritarsime tokiai lyderystei teismuose.
PIRMININKĖ. Motyvai už – A. Lydeka.
A. LYDEKA (LSF). Ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Kadangi Seime, matyt, vienintelis Seimo narys V. Bakas pasisako prieš šią kandidatūrą, neišsiplėsiu agituodamas balsuoti už. Tik pasakysiu vieną sakinį, kad ir kokias pareigas ėjo gerbiamas A. Valantinas (tiek Apeliacinio teismo pirmininko, tiek Teisėjų tarybos pirmininko, tiek generalinio prokuroro), visada pasižymėjo išskirtiniu objektyvumu, sąžiningumu, padorumu, profesionalumu, stengėsi maksimaliai garbingai atlikti savo pareigas. Manau, geresnio kandidato į Aukščiausiojo Teismo pirmininkus pasiūlyti ir nebuvo įmanoma. Kviečiu vieningai balsuoti už.
PIRMININKĖ. Motyvai už – S. Šedbaras.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, kaip paminėjo Arminas, aš būčiau nieko prieš, kad ir į pirmininkus gerbiamą Algimantą siūlytų, bet dabar mes rinksime Aukščiausiojo Teismo teisėją. Kolegos, reikalavimai teisėjams iš tiesų yra aukščiausi iš visų teisinių profesijų. Tai yra teisininko karjeros viršūnė. Deja, ne visada taip būna, bet labai norėtųsi, ir kartais ir nuo tokių mūsų sprendimų priklauso žmonių pasiryžimas, dirbti tą sunkų darbą ar nedirbti, tačiau Aukščiausiajame Teisme reikalinga ir gyvenimiška patirtis. Aukščiausiajame Teisme reikalingas, nesakau, kad kitur ne, bet ypač Aukščiausiajame Teisme reikalingas ir tam tikras tolerancijos, supratimo, moralės lygis.
Per savo gyvenimą A. Valantinas tikrai įvairiose pozicijose yra įrodęs ir savo padorumą, ir savo atsakingumą, ir atsakomybės prisiėmimą. Nepamirškime, kai buvo generalinis prokuroras, jis už visą sistemą, už galbūt tam tikrų pareigūnų neapsižiūrėjimą prisiėmė atsakomybę. Jis vėl pradėjo teisėjo karjerą faktiškai nuo apačios ir vėl šiandien įrodė, kad kaip teisėjas yra galintis ir gebantis.
Aukščiausiajame Teisme mes turėtume turėti teisėjų elitą, aš manau, kad A. Valantinas kaip tik priklauso šiam teisėjų ir kvalifikacijos, ir moralinių savybių, ir padorumo korpusui.
Kolegos, jeigu mes turime pretenzijų A. Valantinui, tada nebeįsivaizduoju, ką mes į Aukščiausiąjį Teismą turėtume paskirti, kas galėtų tinkamai nagrinėti bylas, kad tikrai augtų pasitikėjimas mūsų teisine sistema, teisinėmis institucijomis ir mūsų valstybe.
PIRMININKĖ. Dėl vedimo tvarkos – V. Bakas.
V. BAKAS (MSNG). Kadangi buvo paminėta mano pavardė, ponui A. Lydekai noriu pasakyti, kad yra nekeista, kai už pasisako teisiamos partijos atstovas. Tikiuosi, kad ponas A. Valantinas tai supranta.
Dabar dėl generalinio prokuroro. Žinote, čia nėra auka, kai pasitraukia žmogus, kuris pats prisidėjo sukeliant krizę. Prisiminkite, toje prokuratūros krizėje žuvo žmonės, tai buvo vadinamoji Kauno pedofilijos byla. Dėl Prezidentės principingumo jis buvo priverstas atsistatydinti. Tai reikia ir pasakyti. Tai nėra joks heroizmas. Dabar antra krizė Apeliaciniame teisme. Kokia trečia krizė?
PIRMININKĖ. Motyvai už – A. Vinkus.
A. VINKUS (LVŽSF). Gerbiama Seimo Pirmininke, gerbiami Seimo nariai, visi kalbėjo apie poną A. Valantiną kaip apie aukščiausio lygio profesionalą, turintį didžiulę patirtį, profesinę erudiciją ir čia niekas neabejoja. Tačiau aš, daug metų stebėdamas jo veiklą ir matydamas jo profesinę, žmogišką elgseną, noriu pasakyti, kad pats svarbiausias jo bruožas yra didelis žmogiškumas. Didelis žmogiškumas yra aukščiausia vertybė, kurią aš matau šalia jo didžiulio profesionalumo. Siūlau balsuoti už.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kolegos, motyvai išsakyti. Turime pasitvirtinti slapto balsavimo biuletenį. Jis yra standartinis: „Dėl Seimo nutarimo „Dėl Algimanto Valantino skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju“. Už, prieš, susilaikoma. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkui, pritarta bendru sutarimu. Kolegos, balsavimas prasidės jau netrukus. Jam numatytas laikas nuo 11 valandos iki 11 val. 20 min. Tai yra slaptas balsavimas dėl pirmųjų dviejų kandidatų. Posėdį pratęsime po slapto balsavimo. Renkamės į salę 11 val. 20 min.