Kuršių Nerijos gyventojams kelia klausimų staiga išnykęs svarbus dokumentas: jame — informacija dėl 45 mln. eurų žalos


Kuršių nerijos gyventojams kelia klausimų staiga išnykęs svarbus dokumentas: jame — informacija dėl 45 mln. eurų žalos

Kuršių nerijos gyventojai internete pasigedo iš valstybinės institucijos interneto svetainės dingusio svarbaus dokumento. Kultūros paveldo departamento (KPD) tinklalapyje http://www.kpd.lt ir kituose šaltiniuose jau kuris laikas neįmanoma rasti akto, kuriuo kompetentinga komisija suskaičiavo, kokia žala būtų padaryta Kuršių nerijos zonoje esančioms kultūros vertybėms, griaunant esamus pastatus ir infrastruktūrą. Gyventojai įtaria, kad aktas galimai dingo naujojo departamento vadovo iniciatyva.

Dar 2018 m. pradžioje tuometinės KPD direktorės Dianos Varnaitės iniciatyva buvo suburta departamento specialistų, nepriklausomų ekspertų ir vietos savivaldos atstovų komisija. Šiai komisijai buvo nurodyta įvertinti, kokį poveikį Kuršių Nerijos nacionalinio parko galiojančio tvarkymo plano sprendiniai turės Juodkrantės, Preilos, Pervalkos, Nidos kultūros paveldo vertybėms. Paprasčiau tariant — kiek kainuotų ir kokie nuostoliai būtų padaryti kultūros vertybėms, jei būtų įgyvendinti galiojantys teisės aktai.

Po beveik metų darbo komisija parengė ir visuomenei pateikė savo vertinimą. Dokumente nurodoma, kad jei būtų įgyvendinti reikalavimai, tuomet vien žala kultūros vertybėms sudarytų beveik 45 mln. eurų. Jau ir taip įspūdinga suma dar labiau išaugtų dėl kompensacijų pastatų ir infrastruktūros savininkams — dokumente šios kompensacijos nėra suskaičiuotos.

O jų reikėtų ir nemažų. Nurodoma, kad norint įgyvendinti plane nurodytus sprendinius, reikėtų nugriauti daugiau nei 50 statinių bei 9 711 kv. m infrastruktūros, tokios kaip kiemai, takai, dalį krantinės. Preliminariais vertinimais, kompensacijos galėtų siekti dar ne vieną milijoną eurų. Šiuos pinigus turėtų atseikėti Vyriausybė ir Nidos savivaldybė iš savo biudžetų, nes jų nesiseka išieškoti iš statybos leidimus išdavusių valdininkų.

Tačiau iškalbingas dokumentas viešojoje erdvėje ilgai neužsibuvo. Nors pati komisija ir dokumentas buvo parengtas KPD iniciatyva, tačiau besikeičiant departamento vadovams, jis „išnyko”. Dokumento, pavadinimu „Aktas dėl sužalotų valstybės saugomų nekilnojamųjų kultūros paveldo vietovių Nidos, Juodkrantės, Preilos, Pervalkos gyvenviečių atkūrimo būdo ir nuostolių dydžio nustatymo“, neįmanoma rasti nei departamento svetainėje, nei kitose viešai prieinamuose šaltiniuose.

Gyventojai įtaria, kad dokumentas dingo naujojo departamento vadovo Vidmanto Biezaro iniciatyva. Nepalankios išvados ir milžiniškos sumos gali turėti poveikį gyventojų diskusijoms su institucijomis dėl reikalavimų nugriauti pastatus.

Maža to, pasak gyventojų, komisijos išvados rodo, kad sprendinių tvarkymas pagal planą paveiktų ne tik jų gyvenimą, bet ir padarytų žalą saugomoms kultūros vertybėms, kurias taip stengiasi „apsaugoti” departamentas. Tai iki šiol buvo nutylima, gyventojus kaltinant neteisėtomis statybomis, nors visus reikiamus statybos leidimus jie yra gavę.

Kuršių nerijos gyventojai tikisi viešų atsakymų iš KPD vadovybės dėl dingusio dokumento. Mažų mažiausiai keista atrodo dokumento, kuris parengtas už mokesčių mokėtojus pinigus, slėpimas.

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));