Andrej Špilevoj

Šiandien viešoje erdvėje nugirdau absurdiškus pokalbius apie Korona virusą, o kadangi seku šias naujienas sekdamas daktarus ir tiesioginę statistiką, pagalvojau, kad gal būtų protinga pasidalinti šiek tiek tuo, kas iš tiesų jau žinoma, kas daroma, ir kas yra tik mitai. Todėl šį postą skiriu Korona virusui, jei kam įdomu – kviečiu skaityti ir dalintis savo informacijos šaltiniais. Nesu nei medikas, nei specialistas šioje srityje, todėl perduodu tik tai, ką sužinojau iš medikų, bet negaliu atstovauti kiekvieno žodžio, nes informacija nuolat kinta, atnaujinama, papildoma, ir aš nesu kompetentingas jos papildomai analizei. Taigi keli žinomi faktai apie Korona virusą:

Nėra nei vieno įrodymo, jog virusas sukurtas laboratorijoje. Kol kas visos viruso analizės rodo, kad jis apkrėtė žmogų per šikšnosparnius.

Įtarimai apie užsikrėtimą Wuhano turguje pagrįsti, bet daktarai sako, kad yra atvejų susirgusių lapkričio mėnesį, kurie niekada nebuvo tame turguje. Yra prielaida, kad masinis apkritimas įvyko tame turguje dėl didelio sambūrio žmonių, bet virusą įnešti ten galėjo ir anksčiau susirgęs žmogus. Tačiau pirminis susirgimas vis dėl to įvyko nuo šikšnosparnių. Tai jau ne pirmas toks atvejis, šikšnosparniai pasidalino su žmonėmis ir SARS virusų anksčiau. Savyje jie nešioja labai daug įvairių virusų, kas įdomiausia, kad patys tomis ligomis neserga.

Nereikia bijoti prekių, atkeliaujančių iš Kinijos (Aliexpress, eBay ir t.t.). Virusas nėra savarankiškas, ant paviršiaus jis „išgyvena” tik keletą valandų (yra teigiančių, kad ir iki 3 dienų). Todėl dezinfekuoti vokus ir siuntas nėra jokios prasmės.

Korona virusas pasauliui žinomas jau nuo 1960 metų, todėl informacija, kad tai visiškai naujas virusas yra melaginga.

NĖRA jokių vaistų nuo Korona viruso. NĖRA jokios vakcinos (šiai dienai vakcina lyg ir sukurta, bet jos laukia ilgi mėnesiai tyrimų, todėl neapsigaukime – patikrinta veiksminga vakcina medikus pasieks tik vasarą arba rudenį – kitam sezonui jau busime pasiruošę). Viską, ką šiuo metų daro daktarai – palaiko sergančiojo gyvybę. Stebimas kraujas, širdis, plaučiai, padedama žmogui išgyventi. Per 5 sergimo dienas imunitetas pats susidoroja su virusu, arba ne ir tada – mirtis. Mirties atvejai dažniausiai stebimi senyvo amžiaus žmonių tarpe bei sergančių sunkiom ligom – kieno imunitetas yra nusilpęs. Daktarai privalo saugotis dar labiau, nes dėl savo pastovaus bendravimo su sergančiaisiais, didelio krūvio, streso ir miego trukumo jų imuninė sistema yra neretai nusilpusi.

Pagrindinis Korona viruso smūgis – plaučiai arba virusinis plaučių uždegimas (pneumonija). Viskas komplikuojasi tuo, kad apkrečiamas visas organas iš karto.

Kaukes reikia nešioti TIK sergantiems Korona virusu. Tai JIE čiaudi, kosi, kvėpuoja – JIE PRIVALO stabdyti bet kokį virusų perdavimą kitiems. Sveikiems žmonėms nereikia jokių kaukių, jos neapsaugo nuo Korona viruso, nes virusas papuola į žmogų ir per akis. Geriausias būdas apsisaugoti – plauti rankas, vengti viešų vietų, vengti kelionių į tą regioną, kur yra registruoti Korona viruso atvejai (pagal galimybę).

Yra žinomas atvejis, kai Korona virusas buvo pražiopsotas: 4 kruizinio laivo Deimantinė Princesė turistai iš UK buvo paleisti namo, kaip „sveiki”, tačiau atvykę į UK buvo patikrinti ir patikra parodė, kad jie serga Korona virusu.

Kiniečiai padarė neapsakomai daug bandydami sustabdyti virusą savo šalyje ir už jos ribų, ir visos istorijos, kad informacija apie virusą ir jo struktūrą buvo slepiama – NETIESA. Taip, patys kiniečiai pripažįsta, kad prarado 1-2 savaites, kol susigriebė, bet prisiminant mūsų Alytaus gaisro atvejį, galima pasakyti, kad tokios klaidos suprantamos. Žaibišku greičiu per 10 dienų buvo pastatytos ligoninės specialiai Korona viruso pacientams Wuhane. Visa viruso istorija ir informacija apie jį buvo ir yra viešinami realiuoju laiku, todėl visas pasaulis gali prisijungti prie tiesioginės informacijos sklaidos, tai ypač svarbu kitų šalių daktarams, kurie gali semtis informacijos iš tiesioginių mokslinių šaltinių. Kiniečiai parodė, kaip vieningai jie gali kovoti prieš tą patį priešą: daug savanorių atvyko į ligonines padėti daktarams, daug kas prisidėjo finansiškai prie įvairių akcijų, pvz. Jack Ma (Alibaba savininkas) paaukojo 14.4 mln. JAV dolerių, o Alibaba skyrė 144 milijonus kovai su virusu. Prie jų prisijungė ir kiti, pvz. Bilo ir Melindos Geitsų Fondas, Boeing bei Microsoft korporacija.

NUSTOKITE panikuoti. Čia yra svarbiausias šio posto motyvas. Net jei jūsų mieste yra užsikrėtusių, tiesiog laikykitės higienos, saugokite senesnius žmones, neikite ten, kur bus daug žmonių, plaukite rankas, vėdinkite patalpas.

Korona viruso nuosmukis šiuo metu prognozuojamas kovo pabaigoje atšilus orams. Būtent dėl patalpų vėdinimo, bendro žmonių higienos supratimo ir karantino tikimasi, kad virusą sugebės izoliuoti ir sustabdyti jo plėtrą. Karantinas, arba savęs ir kitų izoliavimas padeda išvengti žmonių sambūrio vienoje vietoje (baras, pirtis, sporto salė, kinas, teatras). Pavasarį ir vasarą žmonės turi platesnį laiko praleidimo pasirinkimą, mažiau laiko leidžia uždarose patalpose.

Pateikiu mirtingumo statistiką. Kaip matome – labiausiai pažeidžiama visuomenės dalis – mūsų seneliai, tad saugokime juos, neleiskime jiems eiti į parduotuves, pasirūpinkime jais kiek tik galime, kol situacija pagerės (aktualu tik ten, kur yra susirgimo proveržiai):

80+ metų – 14.8% mirties atvejų, 70-79 metų – 8.0%, 60-69 metų – 3.6%, 50-59 metų – 1.3%, 40-49 metų – 0.4%, 30-39 metų – 0.2%, 20-29 metų – 0.2%, 10-19 metų – 0.2%, 0-9 metų -nėra žinomų mirties atvejų. Informacija surinka vasario 23d., 2020.

P.S. Mirties atvėjai tarp jaunesnių žmonių (10-59 metų) pastebimi pagrinde tada, kai susirgęs Korona virusu jau turėjo vieną iš šių ligų:
Širdies ir kraujagyslių liga – 10,5% mirties atvejų
Diabetas – 7,3%
Lėtinė kvėpavimo takų liga – 6,3%
Hipertenzija – 6,0%
Vėžys – 5,6%
Neturintys šių ligų pacientai išgyveno 99.1% atvejais.

Nuo Korona viruso šiai dienai mirė šiek tiek virš 2 700 žmonių. Nuo avarijų ir incidentų kelyje per metus miršta apie 1 350 000 , tad ar reikia paniškai bijoti Korona viruso? Mums Lietuvoje – ne. O jei jis pasirodys ir Lietuvoje, tiesiog laikykimės tvarkos ir higienos, panika dar niekam nepadėjo.

Facebook komentarai
});}(jQuery));