Kodėl Ukraina gali pritarti Kinijos taikos planui

China Russia Ukraine Map Xi Jinping

China Russia Ukraine Map Xi Jinping

Kodėl Ukraina gali pritarti Kinijos taikos planui
Neseniai vykusioje privačioje konferencijoje, kurioje dalyvavo geriausi JAV užsienio politikos ekspertai, pastebėta, kad Ukraina, nepaisant visų Vakarų pastangų, gali pralaimėti išsekimo karą
Autorius: SPENGLER
2023 M. KOVO 20 D.

 

Why Ukraine may embrace China’s peace plan

Kinija turi taikos Ukrainoje planą. Paveikslas: Kinija: ekrano kopija / Twitter / ISPI
Neseniai vykusiame privačiame buvusių aukščiausio rango JAV karių, žvalgybos pareigūnų ir mokslininkų, kurių biografijos siekia nuo R. Reagano iki D. Trumpo administracijos laikų, susirinkime nuskambėjo niūrus Ukrainos pergalės prieš Rusiją perspektyvų vertinimas.

Trūkstant apmokyto personalo ir amunicijos, teigė vienas pranešėjas, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis gali apsvarstyti Kinijos taikos planą, ypač po sėkmingo Pekino tarpininkavimo sprendžiant Irano ir Saudo Arabijos ginčą.

Kelios dešimtys dalyvių, iš kurių daugelis ėjo pareigas ministrų kabinete ar ministrų kabineto padaliniuose, susitiko vadovaudamiesi Čatamo rūmų taisyklėmis, pagal kurias draudžiama identifikuoti atskirus dalyvius, tačiau leidžiama pristatyti patį turinį.

Dauguma dalyvių buvo linkę pritarti eskalacijai, t. y. papildomų ginklų tiekimui Ukrainai. Vienas žymus analitikas pasiūlė suformuoti „užsienio legioną” iš kitų šalių kovotojų, kurie papildytų mažėjantį Ukrainos apmokytos karinės jėgos rezervą.

Didžioji dauguma dalyvių pasisakė už tai, kad dėl absoliučios pergalės prieš Rusiją būtų rizikuojama viskuo. Nė vienas iš dalyvių neužsiminė apie nuogąstavimus, kuriuos gegužės 17 d. išsakė buvęs prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) dėl branduolinės eskalacijos Ukrainoje pavojaus.

Klausimas, kaip Rusijos ir Ukrainos karas gali peraugti į platesnį konfliktą, nesulaukė jokio dėmesio. Jų nusivylimą veikiau sukėlė tai, kad, atrodo, mažiau tikėtina, jog Ukraina nugalės Rusiją, net jei Vakarai dės maksimalias pastangas ir rizikuos eskaluoti.

Neturėtume nustebti, sakė vienas iš pagrindinių pranešėjų konklavos pabaigoje, jei Ukrainos prezidentas Zelenskis priims Kinijos taikos planą. Niekas Vakaruose nesitikėjo, kad Kinija tarpininkaus tarp Saudo Arabijos ir Irano.

Nors Vašingtonas atmetė Kinijos taikos planą Ukrainai, Zelenskis to nepadarė. Rusijai liktų Azovo jūra ir didžioji dalis Donbaso – tai susitarimas, kuris gali būti primestas Ukrainai, nes jai trūksta gyvosios jėgos ir amunicijos. Ekspertas pridūrė, kad Amerikos požiūris į Kiniją yra „primityvus” ir linkęs neįvertinti Kinijos rafinuotumo.

Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai atmetė Kinijos iniciatyvą, kuria raginama nedelsiant nutraukti ugnį, pažymėdamas, kad paliaubos leistų Rusijai likti savo vietoje teritorijoje, kurią ji užgrobė iš Ukrainos.

Pasak vieno eksperto, daug mėnesių praleidusio Ukrainoje, Ukraina patyrė dviem trečdaliais daugiau aukų nei Rusija, tačiau, turėdama nuo trečdalio iki ketvirtadalio Rusijos gyventojų, yra daug mažiau pajėgi jas išlaikyti.

Visa kariuomenė, kurią 2014-2022 m. NATO rengė ruošdamasi Rusijos puolimui, yra negyva, o naujokai metami į mūšio linijas su trijų savaičių apmokymais.

Ukraine army.max 760x504 1
Ukraine army.max 760×504 1

Geriausi Ukrainos kariai jau žuvo kare. Nuotr: JAV gynybos departamentas.
Ne dėl to, kad Ukrainai tiesiogine prasme pritrūks gyvų kūnų, bet dėl to, kad pablogėjo jos ginkluotųjų pajėgų, tiek eilinių, tiek karininkų, kokybė. Kritinės civilinės ekonomikos dalys žlugs, nes darbo jėga bus perkelta į kariuomenę.

Šio eksperto vertinimu, Ukrainos „neatstatomų” aukų (žuvusių ar sunkiai sužeistų) skaičius sudaro du trečdalius Rusijos aukų skaičiaus: 120 000 žuvusių ar sunkiai sužeistų ukrainiečių, palyginti su 150 000-200 000 rusų.

Kiti JAV analitikų ekspertų vertinimai yra šiek tiek didesni Ukrainos atžvilgiu, tačiau strateginė išvada ta pati: turėdama daug didesnę kariuomenę, Rusija laimės išsekimo karą. Vienas Ukrainos batalionas sausio mėn. neteko 600 karių, gavo 700 atsarginių karių, o vasario mėn. neteko 800 karių – 60 % nuostolių per du mėnesius.

Pranešėjas tęsė, kad perspektyvos pasiekti proveržį ir užbaigti aklavietę ties kontakto linija yra menkos. Tikėtinas Ukrainos pavasario puolimas yra vienas laukiamiausių manevrų karinėje istorijoje, o Rusija turėjo daug laiko pasirengti gynybinėms pozicijoms. Vieno eksperto nuomone, Ukrainai reikėtų 650 modernių pagrindinių kovos tankų ir 1 000 ginkluotų transporterių, kad būtų galima pakeisti padėtį.

Kitas buvęs aukšto rango JAV vadas teigė, kad Jungtinės Valstijos turėtų nusiųsti Ukrainai 1000 tankų Abrams M1, nors nepaaiškino, iš kur jų būtų galima gauti. Jis pridūrė, kad Ukraina turėtų gauti ginklų, galinčių naikinti taikinius Rusijos gilumoje, o JAV „turėtų atsikratyti dirbtinės ribos, kuri sako, kad Ukraina negali smogti į Rusiją. Rusija yra mūšio lauko dalis”.

Amerika turi politinių apribojimų dėl pagalbos Ukrainai, paprieštaravo buvęs aukštas Pentagono pareigūnas: Jei negalėsime teikti didelės pagalbos po dvejų metų, geriau jau dabar sumažinti nuostolius.

Užsienio politikos analitikas, konsultavęs JAV gynybos departamentą, pažymėjo, kad prireikus Putinas gali pašaukti 1,7 mln. atsargos karių. „Gali būti smagu nuskandinti Rusijos laivus Juodojoje jūroje arba naikinti taikinius Rusijos viduje, – sakė jis, – tačiau tai nesumažina spaudimo Ukrainai. Tai panašu į Amerikos pilietinį karą. Pietiečiai kariavo efektyviau, bet Šiaurė turėjo didžiulį gyvosios jėgos ir amunicijos pranašumą. Iki 1865 m. Pietūs neturėjo pakankamai karių, kad apgintų Ričmondą”. Jis pasiūlė sukurti tarptautinę savanorių armiją, kuri kovotų už Ukrainą.

Buvęs aukšto rango užsienio politikos pareigūnas pasiūlė Jungtinėms Valstijoms pagrasinti Kinijai sankcijomis, kad ši apribotų savo paramą Rusijai. Nors sankcijos Rusijai nepasiteisino, jo teigimu, Kinija yra kitoks atvejis, nes ji labiau nei Rusija integruota į pasaulio ekonominę sistemą.

 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas bylos nuotraukoje. Nuotraukoje: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Kinijos prezidentas Vladimiras Putinas: AFP / Getty
Kinijoje yra daug antirusiškų nuotaikų, pridūrė jis, ir Kinijos žmonėms nepatiks idėja sutikti su sunkumais, kad padėtų Rusijai. Jis pridūrė, kad Ukrainą ir Kiniją „sieja tvirta, dešimtmečius trunkanti partnerystė”.

Turiu teisę pranešti, ką pasakiau grupei. Karas Ukrainoje išjudino pasaulinį persitvarkymą, įskaitant Kinijos, Irano ir Saudo Arabijos susitarimą. Žvelgdami į Amerikos klaidas Ukrainoje, saudiečiai priėjo išvadą, kad Amerika nestatys batų ant žemės Artimuosiuose Rytuose, ir ieško kitų draugų.

Turkija suklestėjo kaip prekybos tarpininkė tarp Kinijos ir Rusijos ir užmezgė santykius su Persijos įlankos valstybėmis bei Izraeliu. Indija, tariamai sąjungininkė prieš Kiniją, tapo didžiausia Rusijos naftos pirkėja ir labai išplėtė savo prekybą su Kinija, kuri dabar tiekia 30 % jos ne naftos importo.

Nepakankamai vertindamos Rusiją, Jungtinės Valstijos katastrofiškai praranda įtaką. Ji neturi pramoninių pajėgumų tiekti artilerijos šaudmenis Ukrainai. Mano teigimu, geriausia politika – nedelsiant nutraukti ugnį.

Tai būtų pažeminimas Jungtinėms Valstijoms, bet išganingas. Aštuntajame dešimtmetyje Vietnamas padarė paslaugą JAV, pažemindamas jas anksčiau nei Rusija. Vietnamo nesėkmė leido visiškai permąstyti JAV gynybos strategiją ir pasiekti galutinę Amerikos pergalę Šaltajame kare. Taigi Putinas gali padaryti paslaugą JAV, pažemindamas jas dabar.

Facebook komentarai
});}(jQuery));