Kodėl Skvernelio vyriausybė nevykdo teismo sprendimų dėl nelegalių statybų Nidoje?

 

Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui                                              

 

Žiniai:

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriui Žydrūnui Bartkui

Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkei Agnei Širinskienei

Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisijai

 

Asociacija „Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis“

 

 

VIEŠAS KREIPIMASIS DĖL TYČINIO TEISMŲ SPRENDIMŲ NEVYKDYMO IR GALIMOS KORUPCIJOS

 

Gerbiamas Premjere,

 

Per Jūsų kadenciją jau trečią kartą kreipiamės į Jus, atkreipdami dėmesį, kad Jūsų vadovaujama Vyriausybė, mūsų vertinimu, sąmoningai nevykdo visų lygių teismų priimtų sprendimų dėl Kuršių nerijoje, Nidoje, adresu Lotmiškio g. 1 esančių neteisėtų statinių, priklausančių UAB ,,X“, taip grubiai pažeisdama Lietuvos Respublikos Konstituciją ir galimai vykdydama korupcinius susitarimus.

 

Prieš metus, 2019 m. kovo 29 d., laikinai einanti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos viršininko pareigas Renata Planutienė mums atsakė, kad galutinis ir neskundžiamas 2016 m. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimas, reikalaujantis nugriauti neteisėtus pastatus, nevykdomas, nes jo „vykdymo trukmei įtakos turi ir skolininkės teismams teikiami įvairūs prašymai ir skundai“ bei nurodė, kad „šiuo metu vyksta Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012-06-06 nutarimu Nr. 702, keitimo procedūros, kurios gali turėti įtakos statinių įteisinimui.“

 

Tačiau Konstitucinis Teismas 2019 m. lapkričio 25 d. priimtu nutarimu nustatė, kad naujos redakcijos Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano punktai (9.2.1.7, 9.2.3.2), įteisinantys neteisėtas statybas, „prieštarauja Konstitucijos 109 straipsnio 1 daliai, konstituciniams teisinės valstybės, teisingumo principams ir teismų sprendimai dėl neteisėtų statybų Kuršių nerijoje padarinių šalinimo turi būti vykdomisklypai, esantys Lotmiškio g. 1, Nida, ir Naglių g. 20, Nida, bei juose esantys statiniai turėtų būti tvarkomi (be kita ko, išardomi, pertvarkomi ir (arba) atkuriami) taip, kaip nustatyta įsiteisėjusiais teismų sprendimais.“

 

Nuo šio Konstitucinio Teismo sprendimo praėjo pusė metų, tačiau ir jis nėra įvykdytas, todėl turime konstatuoti, kad Jūsų vadovaujama Vyriausybė sąmoningai pažeidinėja Lietuvos Respublikos Konstituciją, sudarydama sąlygas neteisėtų statinių savininkams toliau turėti naudos iš savo padarytų neteisėtų veiksmų.

 

Konstitucinio Teismo 2006 m. kovo 14 d. nutartis apie pažeidimus valstybės saugomose teritorijose aiškiai teigia: „Niekas negali turėti naudos iš savo padaryto nusižengimo. Tokių teisės pažeidimų padariniai jokiais pagrindais ir jokiomis aplinkybėmis negali būti įteisinti (legalizuoti) vėliau priimtais kokių nors institucijų ar pareigūnų sprendimais“.  

 

Atkreipiame dėmesį, kad UAB „X“ neteisėtuose pastatuose teikia maitinimo ir nakvynės paslaugas, tokiu būdu jau 8 metus gaudama neteisėtas pajamas iš neteisėtų statybų.

 

Dar kartą primename, kad:

2011-10-28 Klaipėdos apygardos administracinis teismas įpareigojo UAB ,,X“ (Nida, Lotmiškio g. 1) nugriauti jai nuosavybės teise priklausančius neteisėtus statinius.

2015-02-09 Panevėžio apygardos administracinis teismas dar kartą įpareigojo UAB ,,X“ (Nida, Lotmiškio g. 1) per vienerius metus nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos nugriauti jai nuosavybės teise priklausančius neteisėtus statinius. 

2016-01-20  Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas byloje A-2-492/2016 šį sprendimą dar kartą patvirtino.

2019-11-25 Konstitucinis Teismas nutarė, kad Vyriausybės bandymai įteisinti neteisėtus statinius Kuršių nerijoje prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir pareiškė, kad teismų sprendimai dėl UAB „X“ privalo būti vykdomi.

 

Taip pat primename, kad dėl sąmoningo ir įžūlaus teismų sprendimo nevykdymo, kurį akivaizdžiai skatino Jūsų vadovaujamos Vyriausybės antikonstituciniai bandymai įteisinti neteisėtus statinius, Jums siuntėme raštus 2017 m. rugsėjo 4 d. ir 2019 m. vasario 25 d., tačiau Jums pavaldžios institucijos nesugebėjo sustabdyti grubių Lietuvos Respublikos Konstitucijos pažeidimų.

 

Todėl trečią kartą pakartotinai klausiame Jūsų:

 

  1. Ar prisiimate asmeninę atsakomybę, kad Jūsų vadovaujama Vyriausybė neįgyvendina šių teismų sprendimų, taip grubiai pažeisdama Lietuvos Respublikos Konstituciją?

 

  1. Ar toks demonstratyvus teismų sprendimų ignoravimas, su įvairių politikų pagalba (nuo Neringos savivaldybės iki ministerijų lygmens) bandant žūtbūt įteisinti neteisėtas statybas Kuršių nerijoje, nėra akivaizdus korupcijos pavyzdys?

 

  1. Kada bus įvykdytas jau trejus metus nevykdomas galutinis ir neskundžiamas Vyriausiojo administracinio teismo 2016 m. sausio 20d. sprendimas nugriauti neteisėtus statinius, esančiusadresu Nida, Lotmiškio g. 1? Kada bus įvykdytas Konstitucinio Teismo 2019 m. lapkričio 25 d. nutarimas? 

 

 

Rasa Kalinauskaitė, įgaliota asociacijos „Aplinkos ir paveldo apsaugos sąjūdis“ vadovės Linos Leparskienės 

 

 

 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));