KLINIKŲ PONYBĖS „DEDOVŠČINAI“ LIETUVOS LIGONINĖSE SAKYKIME GRIEŽTĄ „NE“

KLINIKŲ PONYBĖS  „DEDOVŠČINAI“ LIETUVOS LIGONINĖSE SAKYKIME GRIEŽTĄ „NE“

Prof.habil.dr. Gediminas Merkys

 

Nusižudė universitetinės ligoninės jaunas gydytojas. Bendradarbiai atsiliepia apie išėjusį, kaip apie nuostabų žmogų ir mediką. Pasak, pranešimų, nusižudė dėl psichologinio teroro – mobingo – darbo vietoje. Medicinos ponybė, vadovaujanti klinikoms ar jų padaliniams, gauna fantastiškas algas. Jei prie ubagiškos algos nori prisidurti eilinis medikas, nori padirbėti papildomai kitoje įstaigoje, nori savo vaikui nupirkti ne tik duonos, bet ir dviratuką,  tai jį vargšą pradeda terorizuoti bet kokį žmogiškumą praradusi ir nerealiomis algomis apsipylusi med. įstaigos ponybė.

 

https://www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/medikai-susirinko-del-nusizudziusio-kolegos-zinojome-kad-jis-buvo-terorizuojamas.d?id=82628789

 

Žemiau pateikiu medikų, nusižudžiusiojo kolegų autentiški pasisakymus, citatas, kurias skelbė medijos.

 

„Mes žinojome, kad tai vyksta, bet visi tylėjome, todėl dėl jo savižudybės esame irgi kalti“

„Nenoriu, kad viskas nueitų tyliai. Mes žinojome situaciją, kad jam sunku, kad jis terorizuojamas. Bet negalvojome, kad viskas taip blogai. Aišku, niekada nekalbėjo, kad jis nori kažką pasidaryti. Jis negalėjo taip paprastai išeiti iš darbo, dirbti toje ligoninėje yra prestižas, be to, išėjęs nebūtinai rasi kitą gerą darbą“.


„Prieš metus kaip tik šitos ligoninės darbuotojai buvo parašę atvirą laišką spaudai, kad ligoninėje kažkas negerai, kad personalas patiria psichologinį smurtą. Niekas tada nesureagavo“.

 

„O tada, kai reikia, pavyzdžiui, sudarinėti operacijų planus, šiems gydytojams specialiai yra sudaromi labai nepatogūs tvarkaraščiai – operacijos nukeliamos į pačią pamainos pabaigą. Dėl to gydytojas žino, kad pavėluos į kitą savo darbo vietą, nes jam tiesiog neleidžia operuoti ryte. Jam sukeliamas papildomas didžiulis stresas. Taip vadovai daro specialiai, kad gydytojas, kuris dirba keliose darbo vietose, jaustų tam tikrą diskriminaciją dėl to, o galiausiai palinktų kažkurią ligoninę ir dirbtų tik vienoje“. Citatų pabaiga.

 

O kas norėtų prigulti po skalpeliu pas chirurgą, kuris visas pakrikęs ir sudirgęs dėl to, kad nespės nubėgti pavergauti dar į vieną ligoninę? Beje, o kokios fizinės ir dvasinės  būsenos tas pakrikęs chirurgas bus nubėgęs į tą kitos įstaigos operacinę? AŪ, kas ten norėtų po tokią ranka ir po tokiu slapeliu prigulti? Einate Liet

 

Suprantu, R. Karbauskio tai neliečia. Jo žmona važinėja dviračiu Prancūzijoje, ten su vaikais, jei ką, matyt,  ir pasigydys. Reikia paklausti, kurį savo vaiką, iš trijų turimų, tokiam užterorizuotam, į suicidinę paribio  būseną žengiančiam  chirurgui ryžtųsi patikėti A. Veryga?  Na, taip, jei operacija planinė, visos klinikos atsistos ant blakstienų ir viską pono, aukšto valdininko vaikui padarys či-čiki. O jei nelaimė, neduok Dieve kažkur ekskursijoje, jei viskas staiga?

 

Vadovai, užsiimantys chirurgų-pavaldinių psichologiniu teroru darbo vietoje, turėtų būti pastumti iš sveikatos sektoriaus su vilko bilietu. Be teisės dirbti net veterinarijos vaistų sandėlyje…  

 

Naujoji viešoji vadyba, neoliberalios valdžios (kitokios gi neturime) pamėgtas optimizavimas, gydymo meno totalinis ekonomizavimas privedė prie to, kad dažnas medicinos įstaigos vadovas patapo top-mendežeriu su fantastiška alga, su neribota vienasmene valdžia, tiesiog sugyvulėjo, pavirto pinigus skaičiuojančiu ir pavaldinius terorizuojančiu dvasios kurmiu…. Tie top-menedžeriai, nusimetę baltą chalatą,  kaip praneša medijos, nuolat įsivelia į  korupcinius skandalus, o kai jų įstaigoje įvyksta lemtinga gydymo  klaida, tada jie negyvu veidu ir žuvies akimis visiems aiškina, kad viskas teisėta, viskas teisinga…

 

Visuomenė turėtų šį kartą pareikalauti iš valdžios bent kelių dalykų.

  1. Pradėti iki teisminį tyrimą dėl  privedimo prie savižudybės.
  2. Pareikalauti tos, atsiprašant, klinikos generalinio vadovo ir padalinių, kuriuose dirbo nusižudęs gydytojas, vadovų atsistatydinimo.
  3. Demokratizuoti ligoninių valdymą, sustiprinti to valdymo kolegialųjį pradą, įtraukiant į ligoninės valdymą visuomenės atstovus.
  4. Nedelsiant pasirūpinti, kad mobingo – psichologinio teroro darbo vietoje – sąvoka nedelsiant atsidurtu LR Darbo kodekse, LR Administracinių pažeidimų kodekse, o galbūt ir Baudžiamajame kodekse.
  5. Išklausyti Seime ministro A. Verygos  pasiaiškinimą ir svarstyti ministro atleidimo klausimą.    

 

 

AtsakytiPersiųsti

Facebook komentarai
});}(jQuery));