Kaunas – mūsų tvirtovė, ką turėtume žinoti ir šiandien?

Kaunas – mūsų tvirtovė, ką turėtume žinoti ir šiandien?

 

Dažnai nesusimąstome kokią istoriją slepia kasdien matomos sienos ir pastatai. Ieškoti informacijos neprisiruošiam, o konkrečiau išgirsti mažai kur galime. Mūsų miestas, Kaunas, gali prabilti kiekvienoje gatvelėje. Nuo savo tvirtovės pasakojimų iki siaurų senamiesčio gatvelių, kurios turėjo savų nuodėmingų paslapčių. Išgirsti savą miestą mums padės, Kauno tvirtovės parko gidų kursu absolventas – Saulius Vilkauskas.

Daugelis pripažįsta jog istorija yra nuobodi. Tačiau, kai tai pateikiama įdomiai, lengvai atsiveria kitoks suvokimas, nei kažkada mokyklose, kai informacija galvoje tapdavo kratiniu besimaišančių žinių. Mūsų pašnekovo teigimu nereikia istorijos paversti perkrova, o laipsniškai perteikti kas įdomu ir svarbu. Kaip šiuo atveju, kad miesto sienos tiesiog prabiltų.

Dauguma gyvename rajonuose kurie turi paveldo statinių, bet dažnai apie juos žinome tik tiek kiek matome, tačiau užtenka vos kelių faktų ir pasikeičia visas mūsų supratimas, matomi objektai  atgyja ir pradedame viską matyti su nauju susidomėjimu.

Mūsų pašnekovas supažindins su Kauno miesto faktais, kuriuos miesto gyventojui garbė išmanyti, o išmokus ir svečiui ne gėda papasakoti.

Kaunas rašytiniuose šaltiniuose pirma karta buvo paminėtas 1361 metais, tačiau kaip gyvenvietė žinoma ir seniau. Tais pačiais metais pastatyta ir Kauno pilis, o nuo to karto ji atstatyta – dar du kartus.

 

 

Senosios pilies sienas nuplovė neris. Dabar turime palyginus mažą vaizdinį su to meto pilimi, tačiau legendos gyvos iki šiol. 

Viena legenda pasakoja jog kunigaikštis Vytautas dar būdamas mažas matydamas kaip kryžiuočiai sugriauna pilį pasižadėjo jiems atkeršyti ir vedamas šio pažado jis įveikė kryžiuočiu ordiną.

Kita legenda savo mitais vis dar skamba iš pilies rusių. Kalbama, kad Karalienė Bona Froza pilies rūsyje laikė kariuomenę, kuri vieną dieną prasmego po žeme ir laukia progos, kad Kauną ištiks bėda ir sukilę galės jį apginti. Legenda dar labiau sustiprina gyventojų pasakojimai apie: iš požemių sklindančius kareivių balsus ir arklių žvengimą.

Kaunas garsus savo tvirtovės vardu. Turintis pilnai pastatytus 9 fortus ir dar 4 kuriuose darbai nebuvo baigti, tačiau prasidėjus kariniams veiksmams jie pasitarnavo kaip atsparos punktai (gynybiniai įtvirtinimai). Pirmieji 3 fortai pastatyti labai panašiai, remiantis tais pačiais planais. Forto statiniai kazemetuoti, tai reiškia apstatyti papildomomis patalpom, kurios buvo neperšaunamos sviedinių ir bombų. Fortai užnugariuose turėjo kareivines, perimetrą juosė gynybinis griovys, kuriam apsaugoti įrengtas užnugario koponierius. Taip pat forto apsaugai įrengta kontreskarpinė skliautinės konstrukcijos. Šios konstrukcijos užtikrino, kad priešo atakos metų būtų kuo mažiau sienos pažeidimų.

Skamba nebloga, tiesa?

Kaunas tikrai rimtai buvo pasiruošęs atremti priešus.

 

Visi fortai pasakoja skirtingus išgyvenimus. Štai 6-tajame forte, pokario metais, buvo įkurtas kalėjimas, o antrojo pasaulinio metu savo atmosferos nepakeitė ir tapo karo belaisvių vieta. Lyginant fortų istorijas žiauriausi pasakojimai atgyja 9-tajame forte, tad šioje dalyje nesiplėtosime, nes Kauno istoriniai momentai saugo dar daug susidomėjimą keliančių faktų, todėl žiaurius momentus galime ir atidėti.

Pašnekovas primena, kad daugelis mūsų akiai įprastų statinių atspindi Kauno klestėjimo metus. Štai laisvės alėjos pasididžiavimas soboras, funikulieriai, kurie jau siekia virš 80 metų, tačiau vis dar atlieka savo funkcijas.

Ar gi nenuostabu? Kaip Kauno mieste istorija susilieja su dabartimi ir sukuria nuostabią laikotarpių visumą?

Kažkada Kaunas buvo didžiausia tvirtovė, o šiai dienai neprarandant kovos dvasios savo vardą vis dar garsina krepšinio komanda Žalgiris . 1939 metais surengtas Europos krepšinio čempionatas, kuriam pastatyta Kauno halė. Ji buvo pagrindinė Žalgirio arena daugiau nei 65 metus. Paskui atsirado didingesnė arena Nemuno saloje.

Kai nebereikia karų, Kaunas toliau garsėja nepalaužiama valia atsispindinčia sporto ir kitų sričių rezultatais ir garsinimu pasaulyje.

Pašnekovas priduria jog istorija gyva būna ne knygose, o žmonių lupose, tad dalinkimės ir prikelkime miestą prabilti vaizdžiai įdomiai iškartos į kartą!

 

        

                   Straipsnį parengė : Medeina Vilkauskė

Facebook komentarai
});}(jQuery));