Kam šiandien įdomus paveldas?

Paveldas

Paveldas

Giedrė Grinkevičiūtė

Kam šiandien įdomus paveldas? Politikams, valdininkams, jo savininkams? Gal verslininkams ar turizmo strategijų kūrėjams? O jei pasakyčiau, kad jaunimui įdomu? Ir nebūtinai jauniems dar idealizmo nepraradusiems tyrėjams.

Jei vis dar skaitote ir jau norite peikti autorę už atitrūkimą nuo realybės ir skatinate nusiimti rožinius akinius, prašom skaityti toliau, nes tuoj papasakosiu istoriją apie 34 jaunus žmones iš 5 šalių, kurie susirinko į Lietuvą tam, kad įgytų naujų žinių apie kultūros paveldą.

 

Paveldas

Taigi apie ką mes čia? Spalio 21-28 dienomis, Kaune vyko Erasmus+ mainų programa „Inherit our future“, kuri neformaliam mokymuisi subūrė margą grupę jaunų žmonių iš Lenkijos, Slovakijos, Kroatijos, Bulgarijos ir Lietuvos. Medicinos, psichologijos, meno istorijos, politikos mokslus krimtę jaunuoliai susirinko sužinoti daugiau apie paveldą, jo reikšmę, taip pat pasidalinti savo šalies patirtimi. Įvairių užduočių kūrybiškas atlikimas, workshop‘ai, bei atvejo analizės net ir didžiausią skeptiką vėl privertė prisiminti mokymosi džiaugsmą. Kai užsiėmimas prasideda užduotimi iš degtukų dėžučių pastatyti namą, o baigiasi diskusija apie skirtingų kultūrų tradicinę architektūrą, pradžioje gali jaustis kiek pasimetęs, tačiau šios programos esmė pakeitus tradicinį mokymosi modelį siekti geriausių rezultatų, kurie nustebina. Pasirodo jog pasitelkus teatro improvizaciją ir po kelių mini vaidinimų paveldo saugojimo tematika (taip, gerai perskaitėte, improvizacija paveldo išsaugojimo tematika) iš jų gali suvokti, jog nepriklausomai nuo šalies daugelis mano, kad vienintelis būdas sudrausminti paveldo niokotojus, tai teisėsauga. Taip pat tokiu netikėtu būdu gali pamatyti kokias skirtingas problemas mato kiti žmonės, nuo smulkaus vandalizmo iki supratimo, kad turiu gerbti ne tik savo kultūrinį paveldą, tačiau ir kitų.

Sakote, žinau, kokie būna tie Erasmus projektai, galbūt, tačiau jei po dienos pilnos įvairių užsėmimų ir neformalaus mokymosi, aktuali diskusija nukeliauja ir į vakaro pasisėdėjimus, tai rodo, kad bent dalis informacijos nusėdo mūsų pilkosiose ląstelėse ir privertė susimąstyti.

Žinios apie paveldą mums duoda supratimą apie jo vertę, tada pamatęs problemas ieškai sprendimo kaip jas sumažinti ir kokį indėlį į paveldo išsaugojimą gali įdėti net vienas žmogus. Ir jei gali tokių žinių įgyti su naujų draugų būriu ir tuo pačiu patobulinti savo anglų kalbos įgudžius, tai kodėl gi nepabandžius?

Taigi mielieji, ačiū už kantrybę ir nepulkit daužyti mano rožinių akinių, geriau paminėkite Europos paveldo metus ir savaitgalį aplankykite savo močiutę ir paklausykite ką ji turi papasakoti, jų istorijos kartais nustebina labiau nei patyrusių rašytojų, o prisivaišinę močiutės pyragais ir istorijomis (pasidomėję savo šeimos istoriniu, bei kulinariniu paveldu) pasidomėkite į kokius Erasmus+ projektus šiuo metu vykdomos atrankos ir padandykite, gal tada ir Jūs pasimatuosite mano rožinius akinius ir atrasite neformalaus mokymosi naudą.

Facebook komentarai
});}(jQuery));