KAM pripažino, kad už 386 mln. eurų prisipirko broko – šarvuočiai „Boxer“ iki šiol neveikia

Boxer
Aurimas Drižius
Krašto apsaugos ministerija pranešė, kad iki šiol negavo 88 dar 2016 m. už 386 mln. eurų užsakytų šarvuočių „Boxer“. Dalis jų gauta, tačiau iki šiol neveikia dėl pastebėto broko – „šaudymo sistemos neveikia taip, kaip numatyta“.
KAM atstovas Martynas Bendikas pranešė tokias žinias:
Laba diena. Esame gavę ir šiuo metu Lietuvoje turime 43 naudojamus Boxerius. Cituojame krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko liepos 19 d. įrašą socialiniame tinkle Facebook:
„Šiandien gavome 43-čią Vilką. Nuo gruodžio mėnesio vyksta intensyvūs lietuviškų Vilkų – šarvuotų transporterių „Boxer“ testavimai. Kaip ir su kiekvienu visiškai nauju gaminiu, vyksta išaiškėjusių klaidų taisymai ir tobulinimai. Tam esame labai reiklūs.
Turiu pasakyti, kad per pastaruosius metus (gaila, kad ne anksčiau), buvo padaryta pažanga. Nes mums reikia idealiai funkcionuojančios kovinės mašinos. Būtent šiuo metu, ties juo Lietuvoje dirba mūsų, Izraelio ir Vokietijos gamintojų specialistų komanda (tai turėjo būti daroma prieš 2 metus, bet trukdė ir kovidinė situacija, ir reikalingų susitarimų trūkumas), kurie intensyviai jį tobulina. Likusias mašinas priimsime tik detaliai ištestavę (to nebuvo numatyta 2020 m. juos priimant) ir jas patobulinę. Ir apmokėjimas vyksta tik už mūsų priimtus šarvuočius.
O dabar nežiūrint įvairių skambių antraščių, apie „nevažiuojančius“ šarvuočius, Lietuvoje turimi šarvuoti Vilkai ir važiuoja, ir šaudo iš turimos ginkluotės, ir leidžia „Spike“ prieštankines raketas (beje, labai taiklios), bei yra mūsų kariuomenės pajėgumų dalimi. Jie jau dalyvavo dvejose pratybose užsienyje.
2023 m. bus pastatyta visa likusi jiems reikalinga infrastruktūra (šiais metais atvėrė duris dalis jiems skirtų remonto dirbtuvių, parkavimo boksų), kuri turėjo atsirasti dar iki 2020 metų.
Pačių Boxer’ių užsakymą dvigubinti iki 1000 ruošiasi Didžioji Britanija, taip pat įsigyja Slovėnija.“
Pagarbiai
Martynas Bendikas | ||
Visuomenės informavimo skyriaus patarėjas |
LRT bendradarbis Donatas Palavenis smulkiai paaiškino šią istoriją:
Dabartinė Lietuvos situacija
Sutartis dėl 88 PKM „Vilkas“ pristatymo buvo pasirašyta dar 2016 m., pagal ją įsipareigota PKM pristatyti iki 2021 m. pabaigos. Pagal sutarties bendrą sumą galima teigti, kad vidutinė PKM kaina – 4,38 mln. eurų. Remiantis atvirais šaltiniais žinoma, kad dalį PKM pristatyti užtruks iki 2022 m. pabaigos dėl „pastebėtų trūkumų, kurių pašalinimui reikia daugiau laiko, [be to], įtakos procesui turi ir pandemija bei dėl to trūkinėjančios tiekimo grandinės“. Ant PKM yra sumontuoti Izraelio gamybos ginkluotės bokšteliai „Samson MK II“, kuriuose sumontuotos JAV gamintojo 30 mm patrankos MK-44 ir Izraelio prieštankinės raketos „Spike LR“.
Teigiama, kad „pirmųjų mašinų eksploatavimo metu išryškėjo dažni elektroninių ugnies valdymo sistemų, už kurias atsakingi Izraelio gamintojai, sutrikimai“. Papildomai pastebėti ir kiti trūkumai. Komentuodamas PKM „Vilkas“ projekto trūkumus, krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigė, kad „tai susiję su tam tikromis atsarginėmis dalimis, nes, kaip matot, žiūrint į „Boxerį“, apatinė dalis vokiška, viršutinė dalis Izraelio bokštelis, įranga kita iš JAV ir t. t., tai yra toks suvestinis naujas projektas“. Kaip matyti, iššūkiai, susiję su PKM „Vilko“ eksploatacija, nėra slepiami nuo visuomenės ir yra dedamos visos pastangos, kad trūkumai būtų pašalinti.
Reikia daryti prielaidą, kad iki 2022 m. pabaigos, kaip teigia Krašto apsaugos ministerijos vadovybė, likusios PKM „Vilkas“ su 30 mm patrankomis bus pristatytos į Lietuvą ir visos PKM veiks be didesnių trūkumų. Tikėtina, kad skirtingi PKM „Vilkas“ gamintojai bus išsprendę visas sistemos integralumo ir inžinerines problemas, susijusias su 30 mm patrankos panaudojimu. Šešeri metai yra optimalus laiko tarpas, siekiant visiškai suderinti PKM „Vilkas“ komplektuojančias sistemas, jei nebus keičiamos konfigūracijos ar kiti techniniai parametrai.