Kaip visi ir tikėjosi, Liza Truss išlieka itin prasta JK ministrė pirmininkė

truss
Liza Truss ir toliau yra bloga ministrė pirmininkė, kokios visi iš jos tikėjosi
Rugsėjo pabaigoje teigiau, kad Liz Truss yra bloga ministrė pirmininkė, kurios visi tikėjosi. Chaosas, kurį sukėlė jos kanclerės mini biudžetas, ir toliau kelia pavojų pensijų fondams. Priminsiu:

Vos tik mirusi karalienė buvo palaidota, L. Truss ėmėsi darbo. Kancleris Kwartengas paskelbė „mini biudžetą”, kuriuo mažinami mokesčiai dideles pajamas gaunantiems žmonėms ir kartu didinamas deficitas, kad būtų padengtos pažadėtos energijos sąnaudų subsidijos:
[…]
Vos paskelbus apie „mini biudžetą”, Didžiosios Britanijos svaro sterlingų kursas smuko. Ne tik pervertinto JAV dolerio, bet ir gana silpno euro atžvilgiu.
Smarkiai išaugo Didžiosios Britanijos vyriausybės obligacijų (Gilts) palūkanų normos.
Po dviejų dienų Didžiosios Britanijos centrinis bankas, Anglijos bankas, turėjo įsikišti, kad išvengtų į Lehmano krizę panašios krizės, kuri būtų pražudžiusi daugelį Didžiosios Britanijos pensijų fondų. Bankas, kuris ką tik padidino palūkanų normą, kad sumažintų pinigų pasiūlą, grįžo prie kiekybinio skatinimo ir atviroje rinkoje supirko aukso obligacijas. Tai dar labiau padidins ir taip jau įsibėgėjusią infliaciją.
Spalio 3 d. Truss teko atsisakyti savo planų mažinti mokesčius turtingiems asmenims:
Ministrė Pirmininkė Liz Truss pirmadienį pareiškė, kad pasiūlymas atsisakyti 45 proc. tarifo daugiau nei 150 000 svarų sterlingų (168 000 JAV dolerių) uždirbantiems žmonėms tapo „dėmesio blaškymu”.
Reaguodamas į žinią apie posūkį, svaras pirmadienio rytą atsigavo JAV dolerio atžvilgiu ir grįžo į tą pačią poziciją, kurioje buvo prieš vyriausybės mokesčių ir skolinimosi plano priėmimą.
Tačiau Didžioji Britanija vis dar turės didelį biudžeto deficitą, ir netrukus aukso obligacijos vėl pradėjo kristi. Prieš tris dienas Anglijos bankas vėl įsikišo, kad išgelbėtų beveik bankrutavusius pensijų fondus.
Kai kurie sveikesnio proto konservatorių partijos nariai pagaliau ruošėsi ją nuversti:
Didžiosios Britanijos vyriausybė ketvirtadienį susidūrė su vis stiprėjančiais raginimais trauktis iš mokesčių mažinimo planų, kurie sukėlė nerimą finansų rinkoms, nes toliau kilo klausimų dėl naujosios šalies ministrės pirmininkės Liz Truss ir jos užklupto iždo kanclerio Kvazi Kwartengo ateities.
Politinės sumaišties dieną užsienio reikalų sekretorius Džeimsas Klyverlis (James Cleverly) perspėjo kolegas nebandyti nuversti D. Truss. K. Kwartengas atmetė prielaidas, kad jo vadinamojo mini biudžeto, į kurį įtrauktas nefinansuojamas mokesčių mažinimas ir brangiai kainuojantis paketas, skirtas padėti vartotojams apmokėti sąskaitas už energiją, priešinimasis gali kainuoti jam darbą, ir primygtinai tvirtino, kad: „Aš niekur nesiruošiu trauktis.
…
Ketvirtadienį Dauningo gatvė pareiškė, kad jos politika nepasikeitė, tačiau tai nepadėjo numalšinti spekuliacijų, kad vyriausybė turės pakeisti kursą ir padidinti pelno mokesčius, nors anksčiau buvo nusprendusi to nedaryti.
…
Kalbėdamas iš Vašingtono, kur dalyvauja Tarptautinio valiutos fondo posėdyje, J. Kwartengas pripažino, kad po jo pranešimo praėjusį mėnesį buvo „tam tikrų neramumų”, tačiau BBC sakė, kad jis vis dar yra susitelkęs į mokesčių mažinimo planų įgyvendinimą.
Paklaustas, ar jis ir M. Truss kitą mėnesį dirbs savo darbą, J. Kwartengas atsakė: „Absoliučiai, 100 proc.”.
…
Tačiau skeptiškai vertinama tai, kad ji turi palaikymą tokioms priemonėms tarp savo pačios įstatymų leidėjų. Dauguma jų pirmenybę teikė buvusiam iždo kancleriui Rišui Sunakui, kad jis pakeistų paskutinį ministrą pirmininką Borisą Džonsoną, kuris buvo priverstas pasitraukti po virtinės skandalų. Tačiau galutinį sprendimą priėmė eiliniai partijos nariai, kurie pasirinko M. Truss.
…
Pagal Konservatorių partijos taisykles, J. Truss negali mesti iššūkio dėl vadovavimo iki 2023 m. rugsėjo, tačiau nuotaikos partijoje tokios slogios, kad jau kalbama apie taisyklių keitimą.
Ketvirtadienį užsienio reikalų sekretorius Cleverly pripažino, kad M. Truss pozicijoms iškilo grėsmė, nors ir gynė jos strategiją. „Vadovybės keitimas būtų katastrofiškai bloga idėja”, – sakė jis BBC.
Kwartengui nesiseka daryti prognozių. Šiandien K. Truss paaukojo savo pėstininką, kad dar šiek tiek išgyventų šiame žaidime:
Kvazi Kwartengas buvo atleistas iš kanclerio pareigų intensyviai spėliojant, kad ministrė pirmininkė Liz Trus (Liz Truss) ketina atsisakyti svarbiausių savo ekonominio plano dalių.
K. Kwartengas, nutraukęs kelionę į JAV, susitiko su L. Truss svarbiausiose derybose Dauningo gatvėje.
Laiške premjerei L. Kwartengas teigė, kad L. Truss ekonomikos augimo vizija buvo „teisinga” ir jis vis dar jai pritarė.
Tikimasi, kad 14.30 val. spaudos konferencijoje Dauningo gatvėje J. Truss paskelbs apie posūkį dėl verslo mokesčių mažinimo.
Premjeras naujuoju kancleriu paskyrė buvusį sveikatos apsaugos ministrą Džeremį Huntą, kuris per torių lyderystės konkursą palaikė Rišą Sunaką.
R. Truss pažadas mažinti mokesčius buvo svarbiausias ekonominės darbotvarkės, dėl kurios ji rugsėjo pradžioje laimėjo torių lyderės postą, elementas.
Truss buvo atsakinga už „mažąjį biudžetą” ir jame numatytą mokesčių mažinimą turtingiesiems ir didelėms korporacijoms. Tai buvo jos idėjos. Ji už jas kovojo. Šiandien vykusioje spaudos konferencijoje ji dar labiau atsisakė tokių planų:
Ministrė pirmininkė Liz Truss (Liz Truss) apsisuko dėl pelno mokesčio, o tai reiškia, kad kitų metų balandį jis bus padidintas nuo 19 % iki 25 %, o tai turėtų padidinti vyriausybės iždą 18 mlrd. svarų sterlingų per metus.
Pelno mokestį moka JK bendrovės ir užsienio bendrovės, turinčios filialus JK.
Prieš konservatoriams ateinant į valdžią 2010 m., jis buvo apmokestinamas 28 % tarifu, tačiau vėliau kelis kartus buvo mažinamas, kol 2017 m. buvo sumažintas iki 19 %.
Kovo mėn. biudžete buvęs kancleris Rišis Sunakas paskelbė, kad 2023 m. balandžio mėn. mokestis padidės nuo 19 % iki 25 %. Jis teigė, kad būtų teisinga prašyti bendrovių prisidėti daugiau po to, kai vyriausybė išleido milijardus svarų sterlingų joms paremti per Kovido pandemiją.
Tačiau Liz Truss pažadėjo pakeisti šį sprendimą, kol šiandien buvo patvirtintas jos apsisukimas.
Be abejo, galima kritikuoti jos nuomonės pasikeitimą:
Reaguodamas į Liz Truss posūkį pelno mokesčio klausimu, šešėlinis darbo ir pensijų reikalų sekretorius Jonas Ashworthas (Jon Ashworth) sakė, kad „ši vyriausybė visiškai žlunga”.
„Aiškiai pasakykime, kas ką tik įvyko. Liz Truss atleido savo kanclerę už tai, kad ji vykdė Liz Truss politiką – politiką, kuri sukėlė sumaištį rinkose, pensijų fondus išvargino ir sukėlė sparčiai augančias hipotekos palūkanas būsto savininkams visoje šalyje”, – sako jis BBC.
Praėjus vos 38 dienoms Kwartengas nebėra kancleris. Tai gerai. Tačiau Liz Truss tebeturi tas pačias idėjas ir, apimta libertarinio uolumo, toliau vykdys siaubingą politiką.
Kiek iš jų konservatyvūs parlamento nariai, kurie ką tik planavo ją nušalinti, leis praeiti?
Kitaip tariant. Nesitikiu, kad tai buvo paskutinis ką tik matytas blogo filmo epizodas. Didžiojoje Britanijoje ir Europoje vis dar kyla daug krizių, kurios per ateinančius mėnesius pasieks kritinius taškus. Neteisingi sprendimai kiekvieną iš jų gali dar labiau pabloginti.
Anglijos bankas negalės visko išgelbėti.