Kaip ir kada Lietuva virto kriminaline demokratija ?

240607 prezidento pazymejimo atsiemimas eitvydas kinaitis 011 1024x683 2

240607 prezidento pazymejimo atsiemimas eitvydas kinaitis 011 1024x683 2

Aurimas Drižius

„Stebėtojų gildija” kartu su signataru Zigmu Vaišvila pateikė Vyriausiajam administraciniam teismui skundą dėl klastočių per praėjusius prezidento rinkimus. Pateikė šimtus pavyzdžių, kaip laužomas pagrindinis rinkimų įstatymas – Rinkimų kodeksas. Nors jis nurodo, kad likus 12 valandų iki rinkimų pradžios į visas rinkimų apylinkes turi būti pristatyti visi rinkimų biuleteniai, tačiau VRK ignoruoja šį įstatymą, atveža pusę biuletenių, vėliau kita puse manipuliuoja, biuleteniai „plaukioja” tarp apylinkių be jokios apskaitos, ir dokumentų. Taip tyčia sukuriama sistema, kaip rinkimus klastoti. Ir tame procese dalyvauja ir teismas, nes teismo pareiga – prižiūrėti, kad būtų laikomasi įstatymo. Tačiau teismas, kaip ir VRK, kaip ir Seimas ir Vyriausybė, yra šio spektaklio „demokratijos šventė” dalyviai, todėl skundo nenagrinėjo, nepasisakė nė dėl vieno motyvo, o tiesiog atsisakė priimti skundą. Kadangi visam šiam paradui vadovauja Seimas ir valdančios partijos, nė vienas politikas nepareiškė pasipiktinimo tokiomis klastotėmis.
Šia rinkimų klastojimo sistema matyt veikia jau ne vieną dešimtmetį, nes VRK labiausiai piktinosi „stebėtojų gildijos” narių darbu, kvietė jiems policiją ir visaip kitaip trukdė dirbti.
Ar tai reiškia, kad mes pasmerkti ir, kaip sakė Markas Tvenas, kad jeigu rinkimai ką nors pakeistų, jie tiesiog neleistų jiems vykti? Ar galime pasipriešinti šiai 30 metų Lietuvą valdančiai mafijai ir išsirinkti tuos žmones, kuriuos norime išsirinkti?

Apie tai – signataras Zigmas Vaišvila ir „Stebėtojų gildijos” atstovas Gediminas Ustinavičius:

Signataras Zigmas Vaišvila apskundė prezidento rinkimus Vyriausiajam administraciniam teismui dėl galutinių prezidento rinkimų rezultatų pripažinimo negaliojančiais.

448060340 10228656236145071 1917807968022661409 n
Kaip ir kada Lietuva virto kriminaline demokratija ? 5

„Mes pateikėme teismui tokią krūvą įrodymų, nes mums pavyko gauti Vilniaus miesto rinkimo apygardos, tai yra 157 apylinkių rinkimų biuletenių perdavimo į apylinkes aktus, – pasakojo Z.Vaišvila, – ir pirmo turo, ir antro turo prezidento rinkimuose. Aš tik priminsiu labai paprastai ir aiškiai – VRK šitas manipuliacijas rinkimais, o manau ir klastotes, darė visų pirma į rinkimus rinkimų dienai nepristačiusi tiek biuletenių, kiek yra apylinkėje rinkėjų.
Biuletenių į apylinkes atvežta nuo trečdalio iki dviejų trečdalių Mes pateikėme duomenys, kad šitie griežtos apskaitos dokumentai, rinkimų biuleteniai yra perduodami apylinkės komisijoms perdavimo aktais, kurie yra taisomi, braukomi, nežinia kieno, nepasirašyta, kas taiso. Jokių įvedimų apie taisymus informacinėje VRK sistemoje nėra. Nėra jokių duomenų apie tai, kad šitie griežtos apskaitos dokumentai perduodami aktais, kurie dažnas yra nepasirašytas. Nėra datų šiuose aktuose, retos tik išimtis. Mes pateikėme įrodymus, kad biuleteniai nebuvo perduoti taip, kaip Rinkimų kodeksas reikalauja, 130 straipsnio antra dalis – mažiausiai 12 valandų prieš atidarant balsavimo patalpas rinkėjams. Mes pateikėme įrodymus apie gausius manipuliavimus, nevykdant rinkimų kodekso 141 straipsnio pirmos dalies antrą punktą, kad visi biuleteniai prieš atidarant balsavimo patalpas turi būti suantspauduoti tos apylinkės antspaudais. Mes pateikėme įrodymus, kaip pavyzdį pateikėme Šiaulių rajono apylinkių komisijų aktus, kuriais, vietoj to, kad sunaikintų, nukirptų, sugadintų, anuliuotų nepanaudotus biuletenius po balsavimo dienos ir sudėtų į maišą numeris 1 ir jį užplombuotų, šitie biuleteniai grąžinami apygardai. Mes pateikėme įrodymus su konkrečiais asmenimis, su konkrečiais dokumentais, kad rinkimų dieną rasti biuleteniai, kai kur tiktai stebėtųjų pastabėjimais buvo anuliuoti. Daugumoje, ir dėkui už prisipažinimą, Šiaulių miesto apygardos komisijos pirmininkei Eglei Šimkevičienei, kuri nurodinėjo apylinkių komisijų pirmininkams nevykdyti stebėtųjų pastabų dėl to, kad biuleteniai neantspauduoti. Įsivaizduojat, iki pusės, tarkim, pirmame ture rinkimų biuletenių, pateiktų į rinkimų apylinkę, konkrečiai Šiaulių mieste, ir tik tūkstantis buvo suantspauduoti. Kiti biuleteniai laikomi. Laikoma kam? Anot Eglės Šimkevičianės paaiškinimų komisijų apylinkių komisijų pirmininkams, toks VRK nurodymas. Tai VRK. Tai kodėl jūs taip nurodinėjate savo struktūroms pažeisti, šiurkščiai pažeisti įstatymus? Ir apibendrinant, pavyzdžiui, Vilniaus miesto rinkimų rezultatus, tai yra didžiausia rinkimų apygarda Lietuvoje.
Lietuvos teritorijoje yra 157 apylinkės. Tai tvarkingai, teisėtai, perduoti biuleteniai buvo į tik 8 iš 157 apylinkių.

2517651383693832760
Kaip ir kada Lietuva virto kriminaline demokratija ? 6

Gediminas juos demonstravo už vakar spaudos konferenciją. Mūsų skundą teismas atsisakė ji priimti, nors prieš tai gegužės 24 nutartimi, tas pats Lietuvos vėliausias administracinės teismas nepriėmė mano skundą dėl pirmo rinkimų turo dėl to, kad reikės skųsti galutinius ir kad reikia praeiti visus etapus skundimo apylinkės reikalus. Tai reikia skųsti apygardos vyriausiai rinkimų komisijai, o teismai, kai tai yra susijęs su balsavimo biuleteniais, tai skundas pateikiamas dėl apylinkės per 24 valandas, išnagrinėti turi per 48 valandas apygardos komisija ir tada turim teisę per 3 paras skųsti VRK. Ir visą tai gerbiami žmonės reikia spėti padaryti iki antro turo, o iš anksto balsavimas prasideda jau paskutinę savaitę prieš antrą tūrą.
Skirtumas tarp pirmojo ir antro turo yra dvi savaitės, tai rinkimų kodekse visiškai nurodyti nerealus terminai. Negalima spėti išnagrinėti. O dar susidūrę su piktybiškumu, kuris pagristai, bent jau mudu su Gediminu, išstudijavę šitą medžiagą, manome, tai viskas buvo daroma VRK nurodymu.. Na, nebent kai kurie rinkimų apylinkių komisijų pirmininkai ir pirmininkės vis tiek išsigando taip savivaldžiauti, kaip VRK savivaliauja ir meluoja.
Aš noriu atkreipti dėmesį – yra tokia Olga Kilkinova, kurie atstovauja VRK, kaip narė, Lietuvos Valstiečių ir Žaliųjų sąjungą. Tai ji gegužės 19 posėdyje įžūliai melavo, kad mūsų skundai nesusijęs su rinkimų biuleteniais. Įžūliai melavo, puikiai žinodama, ką daro. Ramūnai Karbauski, jeigu jūs laikysite toliau šitą atstovę VRK, aš jūs niekada gyvenime neturėsiu pagrindo laikyti opozicine partija. Niekada, niekada. Nes jinai veikia kaip puikus sraigtelis šitos savivaliaujančios VRK. O kodėl dabar administracinis teismas atsisakė priimti vakar dienos nutartimis skundą? Na taip, iš vienos pusės teismas sako, čia yra fundamentali teisė skųsti. Kreiptis į teismą dėl pažeistų teisių. Rinkimų kodeksas žmonėms suteikia šimtą procentinės teisės skųsti rinkimų komisijų sprendimus, neveikimus šimtų procentų suteikia tokia teisė ne tik rinkimų dalyvėm, bet ir stebėtojam.
Tik nurodoma, kad reikia praeiti tam tikrą procedūrą. Apylinkė, apygarda, VRK, teismas. Tai dabar kaip pradedame aš pavyzdžiui, jeigu kalbam apie Vilniaus miesto rinkimų apygardą, aš buvau apskundęs 32 iš 157 apylinkių netinkamą biuletenių perdavimą antrame prezidento rinkimų ture. Ir ginčiai nesibaigė. Dar daugiau. VRK pirmininkė Lina Petronienė prieš lemiamą birželio pirmos posėdį, nes aš jau kaip signataras pareikalavau susitikimo. Ir susitikime jį patvirtino, ir tai patvirtino Rokas Stabingis, teisės skyriaus vadovas VRK. Kad visi protestai, skundai, kurie apylinkėse prijungti stebėtųjų buvo prie balsų skaičiavimo protokolų, tai jų net niekas nenagrinėja, niekas nesivargina. O nagrinėja tik tuos, kuriuos elektroniniu paštu VRK gauna po to, ar apygardų komisijos gauna po to elektroniniais paštais, ar tiesiog fiziškai popieriuje.

O teismo nutartis gegužės 24 d sako, kad neišnagrinėjus skundų negalima tvirtinti galutinių rinkimų rezultatų. Taip kaip dabar mus išdūrė, kitaip jau nepasakysiu.
O Lietuvos vyriausias administracinis teismo kolegija Birželio 5 d nutartimi (Pristatyti noriu kolegiją, pirmininkas ir pranešėjas Ernestas Spruogis, Arūnas Dirvonas ir Iveta Pelienė. Taip, jie šneka apie stebėtojų teisę skųsti, apie tai, kaip ir ankstesnėje nutartyje, kad reikia etapai skųsti. Ir staiga, kai prieinam prie galutinių rezultatų tvirtinimo dėl mūsų skundų. Pauzė, visiškai nieko apie tai nebesako. Garbingo teismo, garbinga kolegija ir nei šio, nei tiš o prakalba apie konstitucinio teismo įstatymą, apie Respublikos prezidento teisę kreiptis dėl prezidento ir Seimo rinkimų į konstitucinį teismą, apie Seimo teisę kreiptis dėl prezidento ir Seimo rinkimų neteisėtumo į konstitucinį teismą. Valio, turi tokią teisę ir Seimas, ir prezidentas, mes tai žinome. Ir, pavyzdžiui, prezidentė Grybauskaitė naudojosi tokią teisę, skusdama Seimo rinkimų rezultatus, kai laimėjo ne jos Tėvynės sąjungos nariai daugumą, o kai laimėjo socdemai, ir dar kiti. Taip kad, kai yra interesas, naudojasi prezidentas tokią teisę ir Seimas. Bet šiuo atveju mes matom, kad ir prezidentas Gitanas Nausėda ir Seimo dauguma akivaizdu ja nesinaudoja. Bet prie ko čia gerbiamas teismas dabar? Prie ko čia stebėtojų skunde apie prezidento ir Seimo konstitucinės teisės? Tai jų reikalas, jiems aiškinkit, kurie nežino nei konstitucijos, nei įstatymų. Ką nori, tą daro.
O mes estam stebėtojai. Mes su Gediminu bent tikėjomės, kad teismas kažką pasakys, nu todėl, tai dabar po to, kai pasakė, kad reikia būtinai nagrinėti stebėtojų skundus. O kodėl dabar nepriimat? Gal paaiškinimas yra tai, kad rytoj dešimtą valandą pagal tą patį VRK mūsų apskustą sprendimą birželio pirmos, rytoj, kovo 11 salėje, prezidento pažymėjimas įteikiamas naujas Gitanui Nausėdai.
Nu, aišku, kaip čia dabar, nei šis, nei tas. Priimsit skundą, tai per tris paras akivaizdų nespėsite išnagrinėti, nes mes paprašėme ir liudytojais apklausti, ir Liną Petronienę, ir Zenoną Vaigauską, ilgametį VRK pirmininkę, kuris mums paliūdėjo viešai, kad jo vadovavimo laikais būdavo pagaminama 105 proc. rinkimų biuletenių, lyginant su rinkėjų skaičių, ir visi 100 proc. buvo atvežama į apylinkes. Net taip šulreuojama, kaip dabar atvirai primityviai šuleruoja dabartinė VRK vadovavimo Linos Petroninės.

 

gediminas
Kaip ir kada Lietuva virto kriminaline demokratija ? 7

Gediminas Ustinavičius (nuotr.) : „Su teisė esu šiek tiek susipažinęs iš praktinės pusės, mokslo nekrimtęs, todėl pasakysiu tokiais bendrais žodžiais. Susibūrėme apie 200 piliečių, dauguma su aukštuojų išsilavinimu, keletas netgi ir mokslo daktarų, vieną net žinau netgi ir teisės mokslo daktarą. Perskaitėme Rinkimų kodeksą. Mes jį suprantame taip, kaip parašyta. Ir atėjome į šitą demokratijas šventę, tačiau pasirodo, šitoje šventėje buvome ne tai, kad ne svečiai. Mūsų čia ne tai, kad nelaukė, mūsų netgi vijo. Ir policija kvietė, ir apstumdė. Vienai stebėtojai koja išsuko, kitas stebėtojas net į tualetą neleido. Pradėti keli tyrimai.
Aišku, tai nebuvo masinis reiškinys, bet jisai buvo. Ir mes šitoje šventėje pasijautėme, nu, svetimi. Dabar sukaupę po pirmo turo pluoštą įrodymų atėjome į valstybės pastatą. Įėjome VRK į vieną kabinetą, pateikėme dokumentus. Mums sako, jūs per anksti atėjote, ateikite po rinkimu, kai bus rezultatai patvirtinti. Na, ok. Padirbome dar antram ture, surinkome dar daugiau įrodymų. Atėjome dar kartą į VRK ir mums sako, jūsų skundas nepriimtinas. Ir mums netgi nepaaiškina, o kur mums toliau kreiptis. Va taip ir stovime dabar koridoriuje su pluoštu įrodymų apie neveikimą šitos sistemos. Taip pat esame nežinioje. Ar mes teisingai perskaitėme Rinkimų kodeksą, o gal mes esame visiškai kvailiai ir iš tikrųjų trukdome rinkimų komisijoms dirbti?
Ar iš tikrųjų turi būti biuleteniai atvežti taip, kaip parašyta kodekse? Ar yra taip, kaip VRK sako – kad jį gali vežioti tuos biuletenius kur nori, gali neantspauduoti? Ar rinkimų komisijų nariai yra vieši asmenys ir jos galima filmuoti ir fotografuoti? Ar jie yra privatus asmenys ir jų negalima filmuoti? Ar stebėtojas turi teisę susipažinti su visa dokumentacija? Ar gali tik tai sėdėti prie staliuko, kur užrašyta stebėtojas, ir dar atsinešti grandinę ir prisirakinti, kad nepuldinėtų komisijos narių? Ir visi šitie klausimai taip ir yra neatsakyti. Tai kaip mes galime toliau stebėti ateinančius rinkimus, jeigu šita nežinia toliau tesis. Kas mums atsakys į šitą klausimą? Ar seimo nariai, kurie vadinasi opozicija? Ar kandidatai, kurie pasiskelbė kad yra žmonių advokatais? Ar jie apgins stebėtojų teises? O toks va yra retorinis klausimas. Bet jeigu toliau sistema savivaliaus ir niekas jos nesutramdys, tai ateinančios rinkimuose tikrai laukia tas pats, kas įvyko ir pirmame ture prezidentų rinkimu ir tą opoziciją, kurį vadinasi opozicija, gali nebesvajoti. 2016 metų atvejais, nebepasikartos, tai buvo sisteminė klaida, su euforija po pirmo turo, kai konservatoriai su liberalais jau buvo beveik laimėję rinkimus. Šitą sistemą tikrai dabar jau išmokusi pamokas ir nebedarys tokių dalykų. Todėl siūlau visiems labai gerai pagalvoti ir išspręsti šitą nežinomybę, kurioje dabar mes esame.

Zigmas Vaišvila : „Mes tikrai suruošime ir perduosime medžiagą prokuratūrai – klastoti rinkimų aktus, taisyti juos ranka nepasirašant, kas juos ištaiso, keisti ir visą kitą daryti, savivaldžiauti taip, kaip VRK nurodinėjo, ar pati tai darė apygardų komisijom perduodant aktus. Perduodant biuletenius net rinkimų dieną šimtais aktų, kada įstatymas draudžia biuletenius perduoti, nevykusiai teisinantis, kad nu kaip čia dabar mes nuskriausim rinkėją ir jis negalės balsuoti, nes pritruko biuletenių. Ar taip, ponia Lina Petroninė, o tai kodėl jūs neatvežėt šimto procentų biuletenių taip, kaip įstatymas liepia? Vėliausiai 12 valandų prieš atidarant balsavimo patalpas. Kodėl neatvežėt? Atsakymo nėra, nes jūs sąmoningai tai darėte. Ir dėl to kreipiuosi į visų kandidatų į Respublikos prezidentų stebėtojus, prašau jūs, prašau jūs, tai pateikit visus įrodymus, kuriuos gal iš nevilties, kad jūsų kandidatas nepateko į antrą turą ar dėl kitų priežasčių ar iš nepatyrimo jūs nepadarėte. Kiekvienas jūsų įrodymas surinktas yra aukso vertės. Ir mes tikrai kreipsimės į prokuratūrą. Yra minčių ir mes šiandieną tarsimės operatyviai, ką daryti su teismu.
Bet aš dabar kol kas nenoriu tomis mintimis dalintis viešai. Nereikia, kad VRK per anksti žinotų. Ir aš noriu šiandien kreiptis dėl artėjančių Europos parlamento rinkimų į žmonės, į Lietuvos piliečius, į rinkėjus. Taip, sumauti šitie rinkimai į Europos parlamentą. Taip, teisiškai mes nesame įstoję. Taip, mus išdūrė 2003 metais balandžio mėnesį, 16 dieną, 2003 metais Lietuvai su drauge kitomis stojančiomis, dešimt visų stojančių valstybių buvo į ES. Pasirašius stojimo aktą Atėnuose jis nebuvo pateiktas mums balsuoti referendume. Mums buvo pateiktas tik tai varganas apgalėtinas sakinukas – Ar mes už naryste ES ar ne? Ir šitas varganas sakinukas nesurinko net 75 procentų, tai yra trijų ketvirčių privalomų atsisakyti suvereniteto nuo visų tuometinių rinkėjų skaičių. Tačiau, taip kaip neteisėtai buvom atsidūrę Tarybų sąjungoje ir iš jos, ir tai išnaudojame mes kaip teisinį argumentą 90-ųjų metų kovo 11-ąją priimdami labai svarbius dokumentus. Taip ir dabar mes turime šį aukso vertės dokumentą, faktą, argumentą. Ir dėl to labai svarbu, kad Europos parlamente būtų žmonės, kurie nestumia visiško federalizavimo Europos sąjungos, bet tie, kurie drąsiai tiesiai pasakys, taip kaip mes 89-ais metais Maskvoje. Ne Gorbačiovo taisyklės primestas, tai yra TSRS liaudės deputatų suvažiavimui vykdėme, bet tai, ką mes pasakėme rinkėjams žmonėms Lietuvos, kad mes važiuojame į Maskvą to ir to. Mes važiuojame anuliuoti Ribbentropo-Molotovo pakto. Ir tai pavyko mum padaryti. Turint 57 Lietuvos atstovus tarp 2250, bet veikiant drauge su Estijoje ir Latvijoje išrinktais deputatais.

Atkreipiu dėmesį, kad gerbiami mūsų tautiečiai rinkėjai užsienyje, jūs išdūrė VRK, paprašiusi įmesti į vokus balsavimo ir atsiuntusi po vieną voką. Respublikos prezidento rinkimų griežtos apskaitos dokumentas turi būti, o biuletenį jie išsiuntė užsienyje gyvenančiai mūsų tautiečiam paprastame A4 formatų lapelyje, ambasadose atspausdintą, be jokių šaknelių su individualiais numeriais. Čia vadinasi griežtos apskaitos dokumentas,

Vat jums dabar klausimas, jeigu jūs nesubursite bent 4000, bent po du stebėtojus kiekvienoje apilinkėje, ir mes dabar puikiai žinom, kaip ta sistema veikia. Ir ji nebegali būti keičiama, nes rinkimų į Seimą politinė kampanija jau prasidėjo. Reiškia pagal tą patį kurpalį VRK veiks. Tai mes turime sukontroliuoti tą situaciją, bet jeigu jau ir ne pedantiškai viską tvarkingai. Tai mes turime sukontroliuoti kiekvienoje apylinkėje. O jų yra maždaug, beveik du tūkstančiai. Tai dėl to, jeigu mieli, opozicionieriai, jūs nesusibūrėte, tai aš tiesiai, šviesiai sakau, matot, kaip teismai dangsto visa šitą reikalą. Matome, kaip VRK organizuotai dangsto. Visokios oligos kilkinovos, Lietuvos, Valstiečių ir Žaliųjų sąjungos, didžiai opozicinės partijos atstovė VRK, kaip dangsto šitą žulikyščių sistemą. Tai mieli žmonės, jūsų lūkesčiai sulyg naujų Seimų, bus praktiškai nuliniai. Jeigu ten vienas kitas pateks Seimo narys, nu ir kas iš to? Aš nematau prasmės gaišti laiką, gaišti laiką dalyvauti Seimo rinkimuose, kad vienam žmogui ar keliesi patekti Seimo. Dėl ko? Turi būti ne dauguma, turi būti konstitucinė dauguma. Šitas Seimas tiek prisidirbo, šitas prezidentas pakabintas VSD ir valdomas penkerius metus nieko neveikia. Gitanas Nuosėda, turiu omenyje.. Taigi viskas duomenys paskirti. Patinka, nepatinka, bet faktas yra kaip lynas.
Tai jeigu mes gyvename ir leidžiame valdyti va tokioj sudėtingoj tarptautinėj geopolitinėj situacijoj va tokiems veikėjam, tai belieka, mėli žmonės, tik melstis ir bažnyčiai.

Facebook komentarai
});}(jQuery));