JAV atsisakė dislokuoti Lietuvoje nuolatines karo bazes, nes tai draudžia Lietuvos Konstitucija

Lietuva siekia, kad JAV dažniau pratyboms atsiųstų karių ir oro gynybos sistemų, siekiant atgrasyti Rusiją

 

 
Paskelbta: 2018-04-03 07:56 Autorius: ekspertai.eu
screen shot 2018 04 03 at 7 55 25 am

Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentai balandžio 3 d. Vašingtone susitiks su Jungtinių Valstijų vadovu Donaldu Trampu (Donald Trump).

Lietuvos diplomatų šlatiniai informavo, kad  susitikime daugiausia dėmesio numatoma skirti saugumo klausimams.

Lietuva siekia, kad JAV dažniau pratyboms atsiųstų karių ir oro gynybos sistemų, siekiant atgrasyti Rusiją, taip pat svarstoma steigti bendrą kibernetinio saugumo centrą.

Vizito metu taip pat bus surengtas verslo forumas, jame numatoma pasirašyti susitarimus dėl suskystintų gamtinių dujų tiekimo iš JAV į Lietuvą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė į Vašingtoną atvyko pirmadienio vakarą.

„Baltijos šalyse buvo kilęs susirūpinimas, kai D. Trampas per rinkimų kampaniją žadėjo pagerinti ryšius su Rusija, o NATO vadino atgyvenusiu Aljansu. Lietuvos pareigūnai su nerimu stebi jo ginčus su sąjungininkais Europoje ir dažnai neprognozuojamą elgesį“, – skelbia naujienų agentūra BNS.

Pranešama, kad  pastaraisiais mėnesiais atsirado viltingų ženklų, kad D. Trampo pozicija Rusijos atžvilgiu griežtėja – jis leido tiekti ginkluotę Ukrainai ir išsiuntė 60 Rusijos diplomatų.

Pasak prezidentės D. Grybauskaitės, net ir vienas JAV karys Lietuvoje yra labai daug.

„Čia ne tiek svarbu kiek, o svarbu kad būtų nuolatiniu pagrindu, rotaciniu pagrindu visose Baltijos šalyse“, – pabrėžė šalies vadovė.

Todėl D. Trampo bus prašoma nuolatinio JAV karinių pajėgų buvimo.

Baltijos šalyse JAV karių kuopos buvo rotuotos nuo 2014 metų reaguojant į Rusijos agresiją Ukrainoje. Tąkart buvo teigiama, kad JAV kariai čia bus tiek, kiek tik reikės.

Tačiau nors Rusijos agresyvėjimas vis augo, 2017 m. rudenį JAV be jokių komentarų nutraukė nuolatinį sausumos pajėgų karių rotavimą Lietuvoje.

Kodėl JAV žengė tokį žingsnį, kai buvo ką tik nugriaudėjusios puolamojo pobūdžio pratybos ZAPAD kurios dar kartą įrodė, kad su kiekviena diena Rusija vis labiau agresyvėja, tąkart nebuvo pranešama.

skirt

Screen%20Shot%202018 04 03%20at%2010 04 16Visuomeniniuose tinkluose savo komentarą šiuo klausimu parašė Audrius Nakas: „2017 m. rudenį JAV pranešė kad šios šalies kariai nebesirotuos Lietuvoje. Garsiai neskelbiama priežastis buvo aiški – Lietuva apmovė amerikiečius ir nesutvarkė teisinės bazės. Todėl pastarieji supratę negražiai apgauti nutarė, kad nebesirotuos ir pasitraukė. Dabar prezidentė vėl prašys kad rototuosi. Jei prašys, reiškia jau įgyvendintos LR Konstitucijos pataisos, kad Lietuvos teritorijoje gali būti svetimos valstybės karinės bazės? O kada tas pataisas priėmė? Kažką praleidau...

LR Konstitucijos 137 straipsnis skelbia: „Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti masinio naikinimo ginklų ir užsienio valstybių karinių bazių.“

Norint, kad būtų svetimos valstybės karinės bazės su bent vienu kariu, reikia pataisyti LR Konstitucijos 137 straipsnį, kuriame turi būti parašyta – Lietuvos Respublikos teritorijoje gali būti užsienio valstybių karinės bazės. Viskas labai paprasta. Tokią pataisą gali padaryti pats Seimas, tai netrumpa procedūra, arba galima paskelbti referendumą šiuo klausimu ir viskas.“

Susiję:

Nors Rusija vis labiau agresyvėja, JAV nutraukė nuolatinį sausumos pajėgų karių rotavimą Lietuvoje   

Labai apmaudu, kad net ir šioje srityje Lietuva kažkokia antrarūšė. Bet nepraraskime vilties   

logo bottom
Facebook komentarai
});}(jQuery));