Ministrą J.Narkevičių prezidento G.Nausėdos rankomis verčia garsusis aferistas Rokas Masiulis

Rokutis

Rokutis

Panašu, kad Susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių iš posto prezidento Gitano Nausėdos rankomis verčia garsusis aferistas Rokas Masiulis, garsiosios „Independence” aferos autorius, kai valstybė 250 mln. dolerių kainuojantį laivą išsinuomavo už 750 mln. dolerių, ir pasibaigus nuomai, turės už tą laivą suploti dar daugiau nei 100 mln. eurų. Visą J.Narkevičiaus nuvertimo operaciją matyt koordinuoja artimas R.Masiulio patikėtinis, dabartinis priezidento G.Nausėdos patarėjas Darius Kuliešius (NUotr. apačioje)

Rokutis
Ramūnas Karbauskis siūlys Koalicijos tarybai prašyti Prezidento pasiaiškinimo dėl jo patarėjo veiksmų ir kreiptis į VSD

„Viešumoje pasirodžius informacijai, jog su priešiškos Lietuvai valstybės slaptomis tarnybomis galimai vienaip ar kitaip susiję asmenys bando šmeižti ministrą J. Narkevičių ir savo kėslų įgyvendinimui naudojasi Lietuvos Respublikos Prezidentūros patarėju, atsakingu už Nacionalinio saugumo klausimus, Koalicijos tarybos pirmininkas Ramūnas Karbauskis siūlys Koalicijos tarybai kreiptis į Prezidentą, prašant įvertinti Prezidento Nacionalinio saugumo grupės patarėjo Dariaus Kuliešiaus vaidmenį šioje istorijoje, – teigia R.Karbauskis, – kadangi istorijas apie ministrą J. Narkevičių skleidžiantis asmuo SSRS laikais yra dirbęs kariniame objekte Tolimuosiuose Rytuose, mokęsis ir dirbęs SSRS vadų mokyklose, kurias paprastai kuruodavo KGB, Koalicijos tarybai taip pat bus siūloma kreiptis ir į Valstybės saugumo departamentą (VSD), prašant įvertinti viešumoje pasirodžiusią informaciją bei nacionaliniam saugumui galinčias kilti grėsmes”.

„Manau, kad ir VSD šiuo atveju galėtų atsakyti į klausimą, ar asmuo, bandantis destabilizuoti Vyriausybės veiklą, platinantis šmeižtą apie vieną iš jos ministrų, veikia vien savo paties valia, o ne mums nedraugiškų valstybių saugumo tarnybų ar kažkokių kitų interesų vedinas. Panašu, kad ši ministro J. Narkevičiaus šmeižto organizavimo istorija rodo, kaip pasitelkus propagandą, dėl kažkokių priežasčių sutapus Prezidento patarėjo, opozicijos bei asmenų, turinčių vienų ar kitų sąsajų su KGB, interesams, gali būti daromas poveikis ne tik Vyriausybės stabilumui, diskredituojamas ir priverčiamas teisintis vienas ar kitas politikas, bet ir siekiama įtakoti svarbių strateginių įmonių, tokiu, Lietuvos geležinkeliai, veiklą, kurią kuruoja minėtasis ministras. Ar tai ne nacionalinio saugumo klausimai? Juolab, matome jau ne pirmą atvejį, kai siekiama diskredituoti ministrą, o paskui ta paskleista informacija nepasitvirtina“, – sako Koalicijos tarybos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Naujienų portalo „Delfi“ žiniomis, A. Ribnikovas savo veiksmus dėl tariamos ministro J. Narkevičiaus korupcijos viešinimo konsultavosi su Prezidento Gitano Nausėdos Nacionalinio saugumo grupės patarėju Dariumi Kuliešiumi. Prezidentūra trečiadienį Delfi patvirtino, kad A. Ribnikovas iš tiesų prieš kurį laiką kreipėsi į juos. Delfi žiniomis, A. Ribnikovas sovietų okupacijos metais Lietuvoje yra baigęs tuometinę Vilniaus aukštąją priešlėktuvinės gynybos vadų radioelektronikos mokyklą prie TSRS Vidaus reikalų ministerijos. Ją baigęs aukso medaliu, daugiau nei dešimt metų dirbo kariuomenės dalinio vadu slaptame tuometinės SSRS kariniame objekte Tolimuosiuose Rytuose, Amūro srityje, netoli nuo SSRS – Kinijos sienos.

D. Kuliešius buvo Registrų centro, „Kelių priežiūros“, Lietuvos pašto ir Lietuvos transporto saugos administracijos valdybų nariu. Būtent šias bendroves, vos tapęs susisiekimo ministru, 2019-ųjų rudenį ėmėsi tikrinti J. Narkevičius. Po patikrinimo „Lietuvos geležinkeliuose“, Susisiekimo ministerijos audito medžiaga perduota Generalinei prokuratūrai ir Specialiųjų tyrimų tarnybai dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo, įžvelgiant korupcijos ir piktnaudžiavimo požymius.

Kas tas Darius Kuliešius?

Labai įdomu, kad prezidento patarėjas Darius Kuliešius, ilgą laiką dirbęs STT ir FNTT, 2017 m. perėjo dirbti į tas įmones, kurias turėjo kontroliuoti. Yra nemažai atvejų, kai spec. tarnybų žmonės, sukaupę nemažai kompromato apie savo prižiūrimas įmones, šantažo keliu tampa šių įmonių vadovais ir patys skirsto pinigų srautus.

T.y. iki 2017 m. kovo mėnesio jis dirbo STT, o nuo kovo jau staiga tapo tiek Susisiekimo ministerijos vyriausiuoju patarėju, tiek ir „Lietuvos pašto” ir Kelių priežiūros valdybos nariu.

Apie tai, kas per kadras yra Darius Kuliešius, rašė ir ‘Lietuvos rytas”.

Patarėja „pasiskiepijo“

„Po pastarųjų intensyvių savaičių pasipylė signalai, kad apie ministrą ir komandą ieškoma kompromato. Kad nereikėtų niekam ilgai ieškoti – bet kas mano VTEK (Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos. – Red.) deklaracijoje jau seniai gali perskaityti, kad mano brolis nuo 2018 m. rudens dirba CAA (Civilinės aviacijos administracijos. – Red.) (dabar – Transporto kompetencijų agentūra) eiliniu IT specialistu. Niekada nedalyvauju nei įmonių darbuotojų atrankose, nei viešuosiuose pirkimuose. Tačiau akivaizdu, kad darbas SM ir matomas, ir stebimas, nors mano kuruojama viešųjų ryšių sritis ir neturi jokių sąsajų su sektoriaus įmonių valdymu“, – taip savo paskyroje socialiniame tinkle paskelbė R.Masiulio patarėja Vytautė Šmaižytė. Ši valdininkė – viena artimiausių ministro aplinkos žmonių, besirūpinanti jo įvaizdžiu ir viešaisiais ryšiais.

Kas paskatino patarėją taip pamėginti „pasiskiepyti“ nuo būsimų galimų išpuolių?

„Sveikas, Jori. Siunčiu tau kandidato CV (gyvenimo aprašymą. – Red.). Žinau, kad žmogus nori keisti darbą, nes per ilgai vienoj vietoj užsibuvo. Iš asmeninių savybių – labai geras, pasivertinkite, ar susitvarkys su užduotimis, kurias per save norite pavesti“, – tokį laišką tuometinės CAA tuometiniam vadovui Joriui Gintilui parašė kitas įtakingas R.Masiulio komandos žmogus Darius Kuliešius, dabartinis prezidento patarėjas.

Prie elektroninio laiško, su kurio kopija susipažino „Lietuvos rytas“, pridėtas V.Šmaižytės brolio Evaldo Šmaižio gyvenimo aprašymas. D.Kuliešius, kuris yra dirbęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje (FNTT), R.Masiulio komandoje iš pradžių buvo politinio pasitikėjimo ministro patarėjas, o dabar – jau ministerijos vyriausiasis patarėjas. Politikos užkulisiuose kalbama, jog būtent D.Kuliešius pas R.Masiulį atvedė buvusį Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovą Saulių Urbanavičių, kuris dabar yra Registrų centro direktorius.

Tai ne vienintelis atvejis, kai D.Kuliešius protegavo įvairius asmenis siekdamas, jog jie būtų įdarbinti ministerijai pavaldžiose įstaigose. Praėjusių metų pabaigoje „Lietuvos geležinkelių“, „Kelių priežiūros“ vadovai, taip pat J.Gintilas gavo D.Kuliešiaus laišką su pasiūlymu įdarbinti kelių tiesimo ir priežiūros verslu užsiimančios uždarosios akcinės bendrovės „Saugvila“ akcininką ir vieną vadovų Saulių Butkevičių.

„Persiunčiu jūsų žiniai CV žmogaus, kuris šiuo metu ieško darbo pasiūlymų. Pasivertinkite, gal jo turimos kompetencijos yra ar bus aktualios ieškant kandidatų į atskiras pozicijas. Teko ne vieną kartą bendrauti, bandant suprasti, kas yra kas santykiuose su kelininkais, žmogus sudarė patikimą ir profesionalų įspūdį“, – rašė patarėjas.

Šaltinių teigimu, tokia protekcija – labai keista. Mat R.Masiulis, praėjusių metų pabaigoje paskyręs Automobilių kelių direkcijos vadovu savo artimą šeimos draugą Vitalijų Andrejevą, įsivėlė į konfliktą su šalies kelininkų įmonėmis apkaltinęs jas korupcija. Ministerijoje spėliojama, kad tokia protekcija vienam to verslo atstovų galėjo būti padėka už informaciją, kuria jis galėjo pasidalyti su R.Masiulio ginklanešiais.

Nepasisekė ir dar vienam D.Kuliešiaus proteguotam asmeniui – buvusiam Klaipėdos STT valdybos darbuotojui, kurį R.Masiulio ginklanešys mėgino įdarbinti toje pačioje CAA, pertvarkytoje į Transporto kompetencijų agentūrą. Agentūros vadovybė į tas pareigas jau buvo nusižiūrėjusi buvusį Valstybės saugumo departamento pareigūną, bet D.Kuliešius užsiminė, esą sulaukė apie jį blogų atsiliepimų.

Vis dėlto ministerijos patarėjo siūlytas asmuo pirmajame konkurso etape buvo išbrokuotas. Anot „Lietuvos ryto“ šaltinių, tuomet agentūra sulaukė signalų, kad padarė klaidą. Požiūriai pernelyg išsiskyrė „Apie savo atleidimo aplinkybes nenorėčiau daug kalbėti. Galiu pasakyti tik tiek, kad formaliai išėjau savo noru, o iš tiesų dėl to, kad nebemačiau prasmės dirbti su šia ministerijos valdžia, mūsų požiūriai pernelyg išsiskyrė“, – „Lietuvos rytui“ kalbėjo buvęs Transporto kompetencijų agentūros vadovas J.Gintilas.

Jį ištiko daugelio Susisiekimo ministerijai priklausančių valstybės įmonių vadovų likimas. Juos R.Masiulis pasistengė pakeisti savais statytiniais.

– Ar tiesa, kad esate sulaukęs raštiško D.Kuliešiaus prašymo įdarbinti V.Šmaižytės brolį ir tą prašymą įvykdėte? – paklausėme J.Gintalo.

– Taip. Tačiau tikrai neatkreipiau jokio dėmesio į pavardę ir ilgai net nežinojau apie tokią giminystę. Nors čia nematyčiau ko nors labai blogo. Teisinis situacijos aspektas buvo tas, kad galėjome rinktis – įdarbinti šį žmogų konkurso būdu ar be konkurso. Pasirinkome antrąjį variantą.

– O ką galite pasakyti apie kitus du atvejus, kai ne tiktai jums, bet ir kitiems vadovams buvo siūloma įdarbinti D.Kuliešiaus proteguojamus asmenis?

– Taip, tokių prašymų buvo. Tačiau į vieną nesureagavome. Kiek teko girdėti, to buvo paprašyta mano įpėdinio Aivaro Vilkelio. O antruoju atveju, kai buvo surengtas konkursas, žmogus tiesiog neatitiko jo sąlygų.

Experience
Office of the President of the Republic of Lithuania
Adviser to the President
Company Name

Office of the President of the Republic of Lithuania

Dates EmployedAug 2019 – Present
Employment Duration10 mos
LocationLithuania, Vilnius
Lietuvos transporto saugos administracija
Member Of The Board Of Advisors
Company Name

Lietuvos transporto saugos administracija

Dates EmployedNov 2018 – Present
Employment Duration1 yr 7 mos
LocationVilnius
Registrų centras
Board Member
Company Name

Registrų centras

Dates EmployedNov 2017 – Sep 2019
Employment Duration1 yr 11 mos
LocationVilnius
Kelių priežiūra
Board Member
Company Name

Kelių priežiūra

Dates EmployedOct 2017 – Sep 2019
Employment Duration2 yrs
LocationKaunas
Lietuvos paštas, AB
Board Member
Company Name

Lietuvos paštas, AB

Dates EmployedDec 2017 – Aug 2019
Employment Duration1 yr 9 mos
LocationVilnius
Susisiekimo ministerija / LR Ministry of Transport and Communications
Chief Advisor
Company Name

Susisiekimo ministerija / LR Ministry of Transport and Communications

Dates EmployedMar 2017 – Aug 2019
Employment Duration2 yrs 6 mos
LocationVilnius
Financial Crime Investigation Service
Head of the Special Tasks Departament
Company Name

Financial Crime Investigation Service

Dates EmployedJan 2000 – Mar 2017
Employment Duration17 yrs 3 mos
LocationVilnius
Center For Risk Analysis set up by State Tax Agency and Financial Crime Investigation Service

Facebook komentarai
});}(jQuery));