Iziume rasta dar pavasarį žuvusių Ukrainos karių masinė kapavietė pateikta kaip rusų žiaurumo įrodymas

necks

necks

Ukraina – kai kurių karo propagandos naujienų analizė
Praėjusį vakarą Reuters antraštė skelbė:

Ruters: Iziume, Ukrainoje, rasta masinė kapavietė su daugiau nei 440 kūnų.

 

massgrave3 s
massgrave3 s

Daugelis žiniasklaidos priemonių, perspausdinančių Reuters informaciją, pakartojo šią antraštę:

https://www.delfi.lt/news/daily/world/karas-ukrainoje-zelenskis-yra-irodymu-kad-rusijos-kariai-saude-i-palaidotuosius-tiesiog-del-pramogos.d?id=91259111

 

Kijevas: Ukrainos valdžia iš Rusijos pajėgų atkovotame rytiniame Iziumo mieste rado masinę kapavietę su daugiau kaip 440 kūnų, ketvirtadienį pranešė regiono policijos pareigūnas, pridūręs, kad kai kurie žmonės žuvo per apšaudymą ir oro antskrydžius.
Charkovo srities vyriausiasis policijos tyrėjas Serhijus Bolvinovas naujienų televizijai „Sky News” sakė, kad bus atlikti kiekvieno kūno teismo medicinos tyrimai.

„Galiu pasakyti, kad tai viena didžiausių laidojimo vietų dideliame mieste išlaisvintose (teritorijose)… Vienoje vietoje buvo palaidota 440 kūnų”, – sakė Bolvinovas.

„Kai kurie žuvo dėl artilerijos ugnies… kai kurie žuvo dėl oro smūgių”, – sakė jis. Savaitgalį iš Iziumo pasitraukė tūkstančiai Rusijos karių.

Atkreipkite dėmesį į formuluotę. Tai „didelė kapavietė” su „440 kūnų vienoje vietoje”. Tai nebūtinai reiškia masinę kapavietę su 440 kūnų, bet gali reikšti ir kapines, kuriose iš viso palaidota 440 žmonių.

Ir iš tiesų AP vaizdo įrašų komanda apsilankė toje vietoje ir jų vaizdo įraše matomas visai kitoks scenarijus (h/t Tore). Miškingoje vietovėje yra daug, gal šimtas ar du, pavienių kapų su stačiatikių ir kitais kryžiais. Taip pat yra vienas kapas su kryžiumi, ant kurio parašyta, kad jame palaidota 17 karių.

 

massgrave1 s
massgrave1 s

AP vaizdo įraše juda keli kariai ir tyrėjai. Vienas ukrainiečių karys sako, kad matė vaizdo įrašą, kurį rusai padarė, kai kariai buvo palaidoti toje vienoje masinėje kapavietėje. Iš jo jis sako, kad, jo vertinimu, tame kape buvo palaidota daugiau nei 17, gal 25 ar 30 karių.

Jo minimas vaizdo įrašas greičiausiai yra šis (h/t Elena Evdokimova), kuris buvo paskelbtas gegužės 8 d. Atrodo, kad jame rodomos tos pačios kapinės su ta viena masine kapaviete. Matyti, kaip civiliai su raudonojo kryžiaus ramentais renka ir laidoja žuvusių karių kūnus. Iš viso suskaičiavau 17 žuvusiųjų kūnų, bet jų gali būti vienu ar dviem daugiau. Šalia yra vienas Rusijos kareivis, kuris aiškina, kas vyksta. Pavadinimas rusų kalba reiškia:

Ukraina atsisako išvežti žuvusių karių kūnus. Rusijos kariškiai laidoja juos masinėse kapavietėse

Taip pat yra nuoroda į Rusijos naujienų svetainę Giport arba Hyport, kurioje rašoma (mašininis vertimas):

Ukraina atsisako paimti žuvusių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių kūnus, o Rusijos kariškiai priversti juos laidoti masinėse kapavietėse.

Ukraina vėl atsisako paimti žuvusių savo karių kūnus, kuriuos tenka laidoti masinėse kapavietėse. Rusijos pusė kelis kartus siūlė priešui pasiimti kūnus palaidoti organizuojant koridorių medikams, tačiau atsakymo iš Ukrainos vadovybės nesulaukė.
Prieš kurį laiką žuvusių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių kūnus Rusijos kariai surinko patys ir gabeno į morgą apšaudomi iš Ukrainos minosvaidžių. Dėl to Ukraina jų iš morgo taip pat neatsiėmė. Tądien Rusijos kariškiams teko laidoti žuvusius karius masinėse kapavietėse.

Pasak vieno iš laidotuvėse dalyvavusių karių, žuvusių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių kūnai iš fronto linijos buvo paimti prieš savaitę. Jis sakė, kad derybos su dabartine Ukrainos vyriausybe buvo nesėkmingos. Ukrainos pusė paprasčiausiai atsisakė priimti kūnus, todėl Rusijos ginkluotosios pajėgos pačios palaidojo žuvusiuosius vienose iš miesto kapinių.

Jei dabartinė Ukrainos valdžia būtų paėmusi savo kovotojų kūnus, jų artimieji galėtų žmoniškai su jais atsisveikinti. O dabar jie buvo palaidoti plastikiniuose maišuose masinėse kapavietėse. Bet tai geriau, nei tapti žvėrių maistu, kaip būtų atsitikę, jei ne Rusijos kariuomenė. Artimieji bent jau turės galimybę surasti mirusiuosius, atlikę DNR paėmimo procedūrą.

Tai ne pirma tokia istorija. Dar kovo mėnesį rašėme, kad Ukraina atsisako užmegzti kontaktą ir paimti žuvusių kariškių kūnus iš DLR ir DLR teritorijų. Dėl to visi jie taip pat buvo palaidoti masinėse kapavietėse. Kai kurie turėjo vardines lenteles, kiti kariai liko neatpažinti.

Reuters antraštė buvo 100 proc. melaginga. Taip galėjo būti todėl, kad redaktorius neteisingai interpretavo Ukrainos policijos tyrėjo žodžius. Arba jis sąmoningai perdėjo atvejį, kad padidintų tos naujienos propagandinę vertę. Įtariu, kad tai buvo antrasis atvejis.

Kitaip tose kapinėse nėra nieko neįprasto. Per karą žūsta abiejų pusių žmonės. Civiliai nukenčia ne mažiau nei kariai, kol aplinkui vyksta kovos. Miestą smarkiai gynė ukrainiečiai, ir rusų kariuomenei prireikė viso kovo mėnesio, kad jį užimtų. Daug palaidotų aukų greičiausiai žuvo nuo artilerijos ugnies. Nėra galimybės pasakyti, iš kurios pusės ta ugnis buvo paleista.

Tai, kad kapinės yra miške, o ne kokioje nors atviroje vietoje, taip pat turi prasmę. Turint aplink kamerų dronus ir esant priešiškos artilerijos pasiekiamumui, nesinorėtų būti užfiksuotam perlaidojant kapus atviroje vietoje. Medžiai bent šiek tiek apsaugo nuo matomumo iš viršaus.

Kitokia akivaizdi propagandinė klastotė buvo paskelbta šiandienos laikraštyje „Washington Post”:

Laiškai, kuriuos paliko bėgdami demoralizuoti rusų kariai

10 ranka rašytų laiškų, datuotų rugpjūčio 30 d., buvo palikti dviaukščiame gyvenamajame name, kuriame tūnojo rusai, o vėliau juos rado ukrainiečių kariai, kurie pateikė laiškus „The Washington Post” susipažinti. Juose piešiamas nusivylusių karių, beviltiškai trokštančių poilsio ir susirūpinusių savo sveikata bei morale po kelis mėnesius trukusių kovų, portretas.

Panašus stilius, kuriuo parašyta 10 laiškų, leidžia manyti, kad pavargę ir nusivylę kariai susivienijo, kad juos parengtų. Laiškai patraukė ukrainiečių karių dėmesį, kai jie pirmą kartą atvyko į Išumį, kurį rusai skubiai paliko atsitraukdami, o kai kuriais buvo pasidalinta socialinėje žiniasklaidoje.
Laiškų autentiškumo nepatvirtino nepriklausomi teismo ekspertai …

Iš karto galima pasakyti, kad ši istorija neturi didelės prasmės. Rusijos saugumo pajėgos, kurios buvo Iziume po pirmųjų mūšių, buvo iš Rosgvardijos (Rosgvardija), Rusijos nacionalinės gvardijos, kuri yra labiau panaši į pasienio policijos pajėgas su kai kuriomis papildomomis užduotimis. Po kovo pabaigos Iziume vyko nedaug kovų. Ten esantis sargybos postas buvo reguliariai aprūpinamas. Tokiomis aplinkybėmis jie neturėjo pagrindo jaustis kaip „nusivylę kariai, beviltiškai trokštantys poilsio ir susirūpinę savo sveikata bei morale”.

Prieš ukrainiečiams apsupant ir atgaunant miestą, rusų karinės pajėgos be nuostolių evakavo Rozgvardiją.

Tai, kad dešimt laiškų buvo parašyti „panašiu stiliumi”, leidžia manyti, kad juos parašė ta pati Ukrainos žvalgybos komanda, kuri naudojasi „Washington Post” ir kita žiniasklaida, kad paskleistų visuomenei savo melą. Jie siekia pavaizduoti Rusijos kariuomenę kaip išsekusią ir morališkai palūžusią jėgą. Atrodo, kad nei viena, nei kita neatitinka tikrovės.

Kol rašiau tai, kas išdėstyta pirmiau, „Reuters” paskelbė naują straipsnį, kuriame pakeitė ankstesnį pranešimą, bet jo nepataisė:

Netoli Ukrainos Iziumo esančioje vietoje pastebėta apie 200 medinių kryžių

didesnis
Jame iš tiesų pakartojami ankstesni klaidingi teiginiai, kuriuos AP pranešimas paneigė:

Iziumas, Ukraina (Reuters) – Penktadienį netoli Izumo šiaurės rytų Ukrainoje rasta apie 200 medinių kryžių, sakė „Reuters” liudininkai, ir tai gali būti antroji masinė kapavietė teritorijoje, kurią pastarosiomis dienomis atgavo Ukrainos pajėgos.
Vyrai baltais kombinezonais pradėjo ekshumuoti kūnus toje vietoje, esančioje kapinių pakraštyje į šiaurės vakarus nuo Iziumo, sakė liudininkai. Buvo matyti apie 20 baltų maišų su kūnais.

Ukrainos valdžios institucijos anksčiau pranešė, kad Iziumo mieste, kuris iki Ukrainos kontrpuolimo per Charkovo sritį praėjusią savaitę buvo Rusijos priešakinė tvirtovė, aptikta masinė kapavietė su maždaug 440 kūnų.

Tokius naujus pranešimus temdo ne „karo migla”. Tai propaganda, kuri buvo užsakyta siekiant kurstyti „Vakarų” gyventojus prieš Rusiją, jos piliečius ir karius.

Be papildomo pagrindo ir įrodymų negalima ir nereikėtų tikėti jokiomis naujienomis, gaunamomis iš Ukrainos ir kitų karų.

https://www.moonofalabama.org/2022/09/ukraine-dissecting-some-war-propaganda-news-items-addendum.html

Facebook komentarai
});}(jQuery));