Antanas Baskas : Intereso diktuojamam šališkumui nėra ribų

Intereso diktuojamam šališkumui nėra ribų
Antanas Baskas
Viruso valdymo požiūriu pasaulio valstybės skyla į dvi grupes. Viena grupė – suvaldžiusių virusą 2020 be vakcinos ir 2021 sustabdžiusios virus plitimą, dar nepasiekusios vakcinacijos procento , kuris manoma duos bendruomeninį imunitetą sustabdyti viruso plitimą. Ir kita grupė valstybių, kurios nesustabdė viruso plitimą 2020 ir nesuvaldo 2021 , vakcinavusios dauguma apie 50 procentų ir kelios iki 60 procentų. Vienintelė Malta (gyventojų beveik 500 000) vakcinavo 90 proc. vyresnių nei 12 metų gyventojų, bet 2021 rugpjūčio 24 d. nustatė 35 naujus užkrėtimus ir vieną mirtį. Ar tai reiškia, kad ir 90 proc. vakcinuotų nesudaro bendruomeninį imunitetą? Daugelis valstybių nesitiki pasiekti ir 80 proc., o delta atmaina manoma reikalaus ir 90 proc.
Taigi, manymas apie bendruomeninį imunitetą rėmėsi gripo susirgimų atvejais ir vis daugiau žinovų priversti faktų pradeda abejoti, kad vien vakcinavimas sustabdys viruso plitimą ir teks naudoti priemones, kurios padėjo valstybėms sustabdyti jo plitimą 2020 ir stabdo 2021, vakcinavus 20-50 proc. gyventojų. Manymą apie bendruomeninį imunitetą diktavo ir vakcinų gamintojai.
Deja, Lietuvoje priemonės, padėjusios ir padedančios stabdyti viruso plitimą nenaudojamos, nors apie jas Laisvas laikraštis skelbė dar 2020 rudenį. Tiesa, 2020 pavasarį buvo pradėtas naudoti veiksmingas galėjusių užsikrėsti karantinas, bet tam pasipriešino Šimašius ir kiti merai. Nuo to laiko Lietuvoje nėra nei veiksmingo karantino užsikrėtusiems ir turėjusiems kontaktą su užkrėstu, nei kontaktų atsekimo. Vadovaujamasi nuomone, kad svarbiausia vakcinavimas. Kiek jis diktuotas vakcinų gamintojų – nežinau.
Aišku, kuo diktuota Landsbergio kelionė pas arabus, nes ji tik padidino lėktuvų reisų skaičių į Minską. Reisus pristabdė, kai Lietuva pradėjo neįsileisti. Žinant, kad arabai suinteresuoti, kad jų Europoje būtų daugiau, skrendama pas juos su prašymu mažinti reisų skaičių tam, kad parodyti savo rinkėjams jog rūpinamasi Lietuva.
Arba vėl, koks interesas padiktavo statyti keturių metrų aukščio tvorą už 150 milijonų? Šimonytė jau užsiminė, kam atiteks šis kasnelis. Kam neaišku, kad tvora nesustabdys aprūpintų tvoros ardymo priemonėmis, kuriomis joje praėjimą galima padaryti per keliasdešimt minučių? O tie, kurie kviečia migrantus, turi ir ardymo priemones. Kam neaišku, kad veiksmingiausia stabdymo priemonė yra sienos kirtimo fakto nustatymas ir pasieniečių pristatymas stabdyti įsibrovėlis. Tam estai siūlė šimtą kilometrų serpentino (spygliuotos vielos ritinio). Papildžius ją signalizacija, atitinkamai išdėsčius pasieniečius su greito pristatymo priemonėmis tvora būtų per daug pigi.
Teisininkų nuomonės išsiskyrė, ar neprieštarauja Konstitucijai Lietuvos valdžios vykdoma viruso valdymo politika. Buvęs Konstitucinio teismo teisėjas profesorius stojo ginti valdžios, kad ji teisinga. Aiškindamas, kad Konstitucijoje parašyta VALSTYBĖ RŪPINASI ŽMONIŲ SVEIKATA (53 straipsnis). Profesorius, o nesupranta, kad tik adekvačios priemonės teisingos. Ar teisinga bausti tuos, kurie apsisaugojo nuo užkrėtimo 2020 ir 2021 be vakcinos pagalbos? Manau, kad jei profesoriui būtų nepatinkanti valdžia, tai ir nuomonė būtų kitokia.