Teismo tarėjus skirs patys teisėjai

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.06 (9 Votes)


Teismo tarėjus skirs patys teisėjai

Seime jau nuo 2016 m. svarstomas įstatymo projektas įteisinti teismo tarėjus – Seimas pavargo nuo teismų korupcijos ir nesąmonių, kai teisėjai, prisidengę savo „nepriklausomybe“, gali daryti bet kokius nusikaltimus. Tačiau jau ketveri metai minėtas įstatymas niekaip nepriimamas. Akivaizdu, kad jam priešinasi vadinamoji „teisininkų bendruomenė“, kuri ant tiek suįžūlėjo, kad Aukščiausias teismas net išaiškino, kad pas teisėjus jokiu pagrindu negalima daryti kratų.


Tačiau net ir tiek metų po Seimą valkiojamas įstatymas, niekaip nepriimamas, tačiau atrodo, kad jis niekaip neperlauš nežabotos korupcijos teisme.
Mat pagal Skvernelio vyriausybės patvirtinta projektą, teismo tarėjus tvirtintų ta pati teisėjų taryba, kuri jau kelias dešimtis metų dengia teisėjų korupciją.
Mat įstatymo projekte numatyta, kad bus siūloma Teisėjų tarybai suteikti teisę tvirtinti Asmenų, kurie pretenduoja būti tarėjais, atrankos komisijos sudėtį ir spręsti dėl asmens įtraukimo į tarėjų sąrašą.
Iš esmės tai reiškia, kad tik patys teisėjai spręstų, kas gali būti tarėjais, ir taip kontroliuotų teismo darbą. Pagal tokį reguliavimą bet koks teismo tarėjo darbas praranda prasmę, nes bet koks principingas tarėjas nepraeitų pačių teisėjų organizuoto atrankos „tinklo“.
Šis įstatymų paketas Seime buvo pateiktas spalio mėnesį ir buvo kreiptasi į Vyriausybę dėl išvados pateikimo.

 

Teisėjų tarybos pirmininkas yra Algimantas Valantinas - žmogus, kuris gali pridengti bet kokį sunkų nusikaltimą arba nužudymą


Teisingumo ministerijos parengtoje Vyriausybės išvadoje pateikiami siūlymai, kaip patobulinti šiuos teisės aktų projektus. Pavyzdžiui, siūloma įtraukti draudimą tarėjais būti politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojams ir kad tarėjai negalėtų nagrinėti tų bylų, kuriose esantys įrodymai sudaro tarnybos paslaptį. Taip pat siūloma Teisėjų tarybai suteikti teisę tvirtinti Asmenų, kurie pretenduoja būti tarėjais, atrankos komisijos sudėtį ir spręsti dėl asmens įtraukimo į tarėjų sąrašą.
Tarėjų įstatymo projekte numatyta, kad tarėjai kartu su teisėjais nagrinėtų korupcinio pobūdžio baudžiamąsias bylas, pavyzdžiui, dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ar piktnaudžiavimo, bei civilines bylas dėl žalos, kurią reikia atlyginti dėl neteisėtų ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro, teisėjo ir teismo neteisėtų veiksmų. Tarėjai dalyvautų pirmosios instancijos teismuose, kai byla nagrinėjama žodinio proceso tvarka. Jeigu nagrinėjant bylą dalyvaus vienas teisėjas, tuomet su juo posėdžiautų du tarėjai, jei trys teisėjai – tuomet keturi tarėjai.
Tarėjais galėtų būti tik nepriekaištingos reputacijos asmenys, turintys Lietuvos Respublikos pilietybę ir aukštąjį universitetinį išsilavinimą. Asmens tinkamumą būti tarėju vertintų Asmenų, kurie pretenduoja būti tarėjais, atrankos komisija.
Tarėjų įstatymo projekte taikomas tarėjų darbo apribojimas – per vienus kalendorinius metus tas pats tarėjas galės būti skiriamas nagrinėti ne daugiau kaip dvi bylas.
Numatoma, kad tarėjai teismuose pradėtų dirbti nuo 2021 m. liepos 1 dienos.
Nacionalinės teismų administracijos duomenimis, Lietuvos teismuose per metus išnagrinėjama 50-70 bylų dėl žalos, atsiradusios dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro, teisėjo ir teismo neteisėtų veiksmų, atlyginimo, ir apie 200-300 baudžiamųjų bylų dėl korupcinio pobūdžio nusikaltimų. Kompensacijos už tarėjų funkcijų atlikimą asmenims gali siekti apie 1,5 mln. eurų per metus.

Peržiūros: 2094

Komentarai   

+49 # dr. Jonas Ramanauska 2019-12-27 15:34
Okupacinei hibridinei tvarkai išsaugoti ir reikalingi hibridiniai tarėjai.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+35 # to 2019-12-27 16:36
yra vienas žodis SKVERNELIS ir tuo viskas pasakyta
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+37 # Скверный лис 2019-12-27 17:06
Skvernelis jis gi Švarkelis, jis gi Скверный лис su tuo sutinka, kad banditų valdomoje Lietuvoje banditai su sutana skirtų sau parankinius be sutanos. Nieko nuostabaus - tai "zona" vardu LitHuijNia :-?
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+36 # jeronimas 2019-12-27 18:32
Jeigu patys teisejai skirs sau tarejus,tai kam tuomet aplamai toks institutas teisme reikalingas???nebent tik padidinti kainu tarifus juodojoj rinkoj?? isivaizduokit,teisejas pirmininkaujantis,pasiskiria savo sesers vyra tareju?? Tai dabar us nusikaltelio isteisinima,arba uz nekalto nuteisima jau uzsakovas tures moketi nebe vienam teisejuj,bet ir tarejuj ar net dviems tarejams??? Kiek cia tos naudos aptures Lietuvos teisine sistema???
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+31 # zenonas išpriekulis 2019-12-27 19:15
Tarėjų gvardija buvo jau sovietmečiu, visiškai nepasiteisino. Pažinojau ne vieną tarėją jų žodžiai: " sėdim reikšmingai teismo posėdyje, viduryje teisėja. Posėdžio metu kažko tyliai paklausia, mes kaip avinai palinkčiojam galvas, toks buvo nurodymas. Tesėja(as) teismo sprendimą priimdavo vienas, nes faktiškai tarėjai nieko apie straipsnius nenutuokdavo ir nereikėdavo". Dabar tarėjai bus tik teisėjų stogas, galės aiškinti, kad du balsai tarėjų, o teisėjų tik vienas balsas, iš vis bus nepakaltinami net morališkai. Kas pasisako už tarėjus, tas pasisako už korupciją, kyšius teisėjai ima iš advokatų, arba vienas iš kito, su tarėjais tikrai nesidalins, jie liks atpirkimo ožiais.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+2 # nenusikalbėk 2019-12-29 17:55
prie ko čia tarėjams straipsniai? Neklaidink žmonių, va, kiek dar pripliusavo. Neaiškinsiu daug, bet jeigu nežinai tarėjų funkcijų, tai sužinok, pasiskaityk, tik tada rašinėk, nepezėjęs niekų :-x
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+29 # Eglė Kusaitė 2019-12-28 18:11
Išsigimę teismai
Sužlugdyta valstybė
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+27 # vladas lukosevicius 2019-12-29 10:20
TEISMŲ ELITO pavyzdys turi būti Apeliacinio teismo pirmininkas A . Valantinas , buves LRGP kuris seniai turėjo būti teisiamas kaip iškrypėlių ir žudikų bendrininkas …..
Jis tapo LR Generaliniu prokuroru nes būdamas 2 apylinkės teismo pirmininku , kuris klastojo pedofilo Gotlibo bylą ir išsuko kitą pedofilą A. Sadecką nuo baudžiamosios atsakomybės , kuris tuomet buvo LRSNGK pirmininkas .
A. Valantino vadovaujama LRGP dangstė prokuroro T. Birštono nužudymą , VSD pedofilo Gintaro Bertulio sunkius kriminalinius nusikaltimus , VSD žudiko Eriko Tomaševskio ir jo brolio Valerijaus Golubovskio kuris apiplėšė inkasatorius Salininkuose organizuotus nužudymus , klastojo saugumiečio V. Pociūno nužudymo tyrimą , ir labai sunkius nusikaltimus prieš vaikus .
O kaip jis sparčiai pakilo karjeros laiptais KGB prostitutės D. Grybauskaitės stumiamas .
Gražus tas teismų elitas ,,, kur nepažvelgsi kyšininkas arba vaikapisių ir žudikų bendrininkas
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+20 # Maironis 2019-12-29 22:43
Išniekinta ir išprievartauta Lietuva, ne tik Deimantė Kedytė ir didžiausi prievartautojai tai PRezidento klapčiukai su sutana, banditai su LR herbu ant kaklo, inkvizitoriai veikiantys Lietuvos Respublikos Vardu
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+17 # Petras 2019-12-30 12:37
Turim paskirtą'' PREZIDENTĄ'' turęsim ir paskirtus tarėjus lietuvoj niekas negali praslysti nekontroliuojami.Vat tau ir valentinas, bus kaip pasakys respublikos vardu.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti