Nuo tikėjimo iki turizmo, arba kodėl visi keliai veda į Šiluvą

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Nuo tikėjimo – iki turizmo, arba kodėl visi keliai veda į Šiluvą

Vos 600 gyventojų turintis Šiluvos miestelis didžiuojasi ne tik ilga istorija (šaltinuose pirmą kartą paminėtas dar XV amžiuje), bet ir daugiau kaip 400 metų viso pasaulio piligrimus traukiančia sakraline vieta, kurioje 1608 m. įvyko švenčiausios Mergelės Marijos apsireiškimas – vienintelis Bažnyčios oficialiai pripažįstamas ir tuo unikalus ne tik Žemaitijoje, Lietuvoje, bet ir visoje Rytų Europoje.

Šiandien Šiluva – viena svarbiausių Lietuvos šventų vietų, traukianti piligrimus iš viso regiono ir turinti ambicingų planų tapti visos Lietuvos religinius objektus vienijančiu turistiniu, dvasiniu ir meno centru: birželio 13-14 dienomis čia vyks tarptautinė konferencija „Švč. Mergelės Marijos kultas globalizacijos kontekste: nuo tikėjimo iki turizmo“ ir nuskambės Šiluvos meno bienalės atidarymo koncertas.

Kad visi keliai vestų į Šiluvą

 

„Prieš kelerius metus, lankydamiesi Portugalijos Oremo savivaldybėje, itin susidomėjome Fatimos sėkmės istorija – tai viena garsiausių Marijos apsireiškimų vietų pasaulyje. Per nepilną šimtmetį Fatima tapo milijonus piligrimų kasmet pritraukiančiu religiniu centru – ir tai mums tapo nemažu įkvėpimu bei suvokimu, ką turime, kuo galime pasinaudoti ir ką sukurti,“ – apie idėjos gimimo pradžią pasakoja VšĮ „Atrask Raseinius“ vadovas Arnas Zmitra.

Pasak jo, nors Lietuvoje netrūksta pavienių objektų, kurie traukia piligrimus, bet religinis turizmas niekada nebuvo išskirtas kaip atskira turizmo sritis – neminimas jis ir 2020-taisiais baigiančioje galioti Lietuvos turizmo strategijoje.

„Sunku pasakyti, ar kiti religinio turizmo objektai rodė tokias iniciatyvas tapti visos šalies centrais, tačiau faktas, kad Raseinių savivaldybė pirmoji apsibrėžė nuoseklią ir visapusišką strategiją, kad Šiluva taptų piligriminio/religinio turizmo centru Lietuvoje. Jau vien tai, kad šioje vietoje vyko vienas iš vos kelių pasaulyje bažnyčios oficialiai pripažįstamų Marijos apsireiškimų, mums leidžia itin garsiai ir aiškiai skelbti apie save ir būti pionieriais šioje srityje,“ – pasakoja A. Zmitra.

Kita vertus, jis pabrėžia suprantantis, kad pati viena Šiluva vargu ar galės tapti tuo objektu, dėl kurio plūstelėtų užsienio turistų srautai: „Lietuva pasaulio turistams yra maža šalis, tad mūsų tikslas – kad į šį regioną užsukantis turistas aplankytų ne tik netoliese esančius Kryžių kalną ar Tytuvėnus, bet ir Šiluvą. Norėtume, kad Šiluva taptų apjungiančiu religinių traukos objektų centru: nuo Kaišiadorių, iki Birštono, nuo Jono Pauliaus II piligrimų kelio, iki Šv. Jokūbo kelio per Lietuvą – stengiamės dirbti su visais, kad visi keliai vestų į Šiluvą“, – tvirtina VšĮ „Atrask Raseinius“ vadovas.

Lėtojo turizmo įkvėptas dvasinis kurortas

Ambicingą ir daugialypį Šiluvos pokyčių projektą inicijavusi Raseinių savivaldybė kartu su VšĮ „Atrask Raseinius“ pirmiausia sėdosi kalbėtis su partneriais: Kauno arkivyskupijos kurija, Tytuvėnų regioniniu parku, Jono Pauliaus II piligrimų centru, Šv. Jokūbo kelio asociacija, kuruojančiomis tikinčiųjų piligriminius kelius, kurie, driekdamiesi per Lietuvą, neaplenkia Šiluvos.

„Šiuo metu intensyviai dirbame, kad prasidėjus naujosios Lietuvos turizmo strategijos svarstymams, religinis turizmas būtų išskirtas kaip savarankiškas segmentas ir jam tektų atskiras dėmesys, kaip potencialiai Lietuvos nišai, kuri iki šiol nebuvo tinkamai išnaudojama,“ – dėsto A. Zmitra.

Šiuo metu didžiąją dalį į Šiluvą atvykstančio srauto sudaro lietuviai, bet dairomasi ir į užsienio auditoriją.

„Pirmiausia orientuojamės į mūsų kaimynus: šiandien daugiausiai sulaukiame piligrimų iš Lenkijos, kiek mažiau turistų – Latvijos, Estijos ir kitų, per Baltijos šalis keliaujančių užsieniečių. Mūsų tikslas, kad šie keliautojai ne tik pusvalandžiui užsuktų į Šiluvą, bet ir ilgėliau joje sustotų, o gal ir apsistotų nakvynei – tam privalome teikti nakvynės, maitinimo paslaugų ir pasiūlyti, ką veikti, pamatyti bei patirti“.

Tipinis Šiluvos lankytojas iš Lietuvos – įprastai yra vyresnio amžiaus, religingas.

„Orientuojamės į tuos žmones, kurie ieško susitelkimo, ramybės, dvasinių dalykų – ne veltui Šiluva pavadinama „dvasiniu kurortu“. Ji sužavės lėtojo turizmo gerbėjus: čia atvažiavusius pasivaikščioti, apsistoti, pavalgyti nevargina žmonių gausa, šalia ošia šilas, džiugina kultūriniai objektai (ir jų tik daugės!), už kelių kilometrų teka Dubysos upė,“ – vardijo „Atrask Raseinius“ vadovas.

Konferencija ir diskusija: nuo tikėjimo – iki turizmo

Pabrėžiant atgyjančios Šiluvos iniciatyvas ir minint 2019-tuosius – Žemaitijos metus, Šiluvoje birželio 13-14 dienomis organizuojama tarptautinė konferencija „Švč. Mergelės Marijos kultas globalizacijos kontekste: nuo tikėjimo iki turizmo“.

„Pasirinkti tokį formatą mus paskatino portugalų Fatimos pavyzdys – ten nuolat vykstantys kongresai, konferencijos. Tai bus pirmas toks solidus renginys mūsų Šiluvos sujudime, kurio metu bus skleidžiama žinia apie Žemaitijos išskirtinumą ir kartu apie Šiluvą – vienintelę tokią ne tik Žemaitijoje, Lietuvoje, bet ir visoje Rytų Europoje,“ – pasakoja konferenciją organizuojančios VšĮ „Atrask Raseinius“ vadovas.

Tarp pranešėjų – Oremo savivaldybės Turizmo ir tarptautinių ryšių skyriaus vadovas Fernando Paquim (Portugalija), kun. prof. dr. Michael Sievernich (Vokietija), aktyvus visuomenės veikėjas Tadeusz Matwiejczyk (Lenkija).

Po pranešimų klausytojų lauks gyva ir įkvepianti Donato Puslio moderuojama diskusija „Komercija dvasiniame diskurse: ar turizmas gali vesti tikėjimo link?“, kurioje dalyvaus kun. Ričardas Doveika, Šv. Jokūbo kelio asociacijos valdybos pirmininkas Valdas Kilpys, VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ Produktų ir rinkodaros departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, dr. Rasa Čepaitienė.

Vakarą vainikuos Šiluvos Švč. Mergelės Marijos gimimo bazilikoje vyksiantis Šiluvos meno bienalės atidarymo koncertas. 

„Kam ši konferencija skirta ir aktuali? Manau, visiems smalsiems žmonėms, ir ypač tiems, kurie šiose temose dirba, bet nėra matomi: tai pirmas toks renginys, kurio metu galime visi susitikti, išgirsti įvairių minčių, kažką prisitaikyti sau, rasti susibendravimo taškų ir gal net kartu sukurti kažkokį produktą,“ – tvirtina vienas konferencijos organizatorių A. Zmitra. 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: BERNADETA BUZAITĖ, BURO LT
Peržiūros: 3363

Komentarai   

+5 # zenonas 2019-06-07 10:39
Sovietmečiu į Šiluvą labai "traukė" Bernatonių, Kirkilų gaujos siustus teisėsaugos pareigūnus, kaip dabar "traukė" į Garliavą.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+3 # jeronimas 2019-06-07 17:21
Pasiulyciau garbiems organizatoriams organizuojantiems tikrai puikius planus ir reikalinga ir naudinga veikla,pirmiausia apsivalyti nuo likusio sovietinio slamsto,nuo isverstaskuriu ,nuo prielipu ,kurie naudingo nieko neduoda,tik veikia pries geras idejes ir geru ideju igyvendinima.kazkada teko prisidurti prie algos dirbant su turistu grupemis is buvusios sajungos.Atvykdavo grupes su vienu tikslu,aplankyti Kryziu Kalna.Bet buvome rastu isipareigoje ne tik nevezti ten turistu,bet net neuzsiminti.Bet atvykusiu zmoniu vien del Kryziu Kalno keleta tukstanciu kilometru,tai buvo neimanomas dalykas.Prisimenu keleta mordu ,kurios tupedavo krumuose prie ivaziavimo arba sededavo kokiam senam traktoriuj ir fotkinavo.Netgi darba ir tuos kelis rublius praradau del tos partorganu apsaugos.bet man sunkiai suvokiama,kad tuos pacius partorganu stukacius pamaciau varstant duris pas Klebonus ir net pas Vyskupa.netikiu ,kad tokios padugnes ten lankesi tikslu ispazinti savo nieksybes.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+3 # jeronimas 2019-06-07 17:29
tes. Man nepriimtina,kad tuos partorgus,kuriu rankos galimai suteptos netgi krauju,baznytininkai sodina pirmose eilese,jiems teikia ypatinga demesi,aptarnauja kaip VIP svecius,pamirsdami ar pasilikdami pabaigai tuos,kurie visa gyvenima buvo istikimi baznycioms ir tikejimui,kurie velgi kentejo ir buvo kankinami netgi uz ta tikejima.manau ,kad sendien ir kunigai ,pasiusti anapilin tu partorganu,matydami tokia neteisybe,grabuose vartosi.Ir Siluvos kaip sventoves poilsio organizaciniam darbui,reikia pirma apsivalyti nuo tu partorganu,kurie netik neduos naudos,bet pasitaikius pirmai progai parduos viska su visom idejom ir realijom.To as linkiu saziningiems organizatoriams,ir te padeda Jiems Auksciausiasis apsivalant nuo padugniu.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+1 # Antanas 2019-06-08 17:28
Aukštielnykai mąstote ir manau per konferenciją būsite aukštielnyki? Kodėl? Kaip tik tikėjimas paskatina į maldingas keliones ir buria ekskursantus. Tikslas pasisemti dvasinių malonių, bet ne atlaidinis saldainis. Taip ir atsiranda turizmas kaip dvasinė trauka, bet ji pavirsta dalinai komercija, ko neturętų būti. Lietuvos "KETURNAUJIENA". Nuo ko prasidėjo?
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+1 # Antanas 2019-06-08 17:34
Kvieskite tuos dvasininkus į konferenciją kurie sovietmečiu brovėsi pro KGB užkardas į Šiluvą ir drąsino žmones ir tikėjimu ir Lietuvos laisve. Jokios naudos manau iš valstybinių televizinių "asmenybių." Tik formos atlikimas.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti