100 puolamųjų kovos mašinų "Boxer" Lietuvos gynybai tikrai nereikalingos. Kam tada tos pirktos?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.10 (5 Votes)

 

 

Kokiu tikslu pėstininkų kovos mašinos "Boxer" atgabentos į Lietuvą

© Photo: Lietuvos kariuomenė

Aleksandras Chrolenko

 

Nauji šarvuočiai Lietuvoje laukia atvykstančių užsienio ekspedicinių pajėgų, tačiau siekiant užtikrinti nacionalinį saugumą toks ginklų kiekis yra nereikalingas

 

Lietuva gavo pirmąsias iš 88 "ARTEC" konsorciumo-gamintojo "Boxer" kovines mašinas. Jos skirtos motorizuotiesiems sausumos pajėgų pėstininkų vienetams. Užsienio mašinos buvo susietos su Lietuvos istorija ir nacionalinės armijos tradicijomis, pervadinus "Boxer" į "Vilkas".

 

Pėstininkų kovos mašina Boxer

© PHOTO: LIETUVOS KARIUOMENĖ

Lietuvos kariniame parade bus parodytos pėstininkų kovos mašinos "Boxer"

 

 

Kam Vilnius savo teritorijoje dislokuoja 88 modernias kovines transporto priemones? Juk pėstininkų karinių transporto priemonių skaičius neatitinka nei išorinių grėsmių masto, nei nacionalinės armijos dydžio. Pavyzdžiui, galinga vokiečių armija (5 vieta Europoje, apie 200 tūkstančių karių) po ilgų bandymų (nuo 2003 metų) ir adekvačios šarvuotų automobilių pajėgumų analizės užsakė 272 vienetus. O Lietuva mina Vokietijai ant kulnų, nors pasaulio kariuomenės reitingų skalėje ji užima nežymią 95 vietą, turėdama 16 000 ginkluotųjų pajėgų vienetų.

 

Didžiausias gynybai skirtas pirkinys šalies istorijoje – 88 PKM – Lietuvai kainavo daugiau kaip 440 milijonų dolerių (386 milijonus eurų). Tiesiog "dosnumo atrakcionas" – po penkis milijonus už vienetą, beveik penkis kartus pigiau nei rinkoje.

 

Netinkamos sistemos "Boxer"

Kovo mėnesį Australija įsigijo 211 vienetų  "Boxer" už 5 mlrd. JAV dolerių, tai yra 23,7 milijonų JAV dolerių už vieną kovos mašiną. Apskritai automobilių pirkimas ir aptarnavimas australams kainavo 15,7 mlrd. dolerių.

 

PKM mokomosios versijos kainą galima sumažinti, pašalinus ginklus ir kai kurias kitas kovos sistemas, tačiau Lietuvai tikrai nereikia 88 mokomųjų šarvuotų transporto priemonių. Vairuotojų mokymų metu pakanka dviejų PKM ir kelių treniruoklių.

 

"ARTEC" gamintojų konsorciumo dosnumas Vilniui gali būti paaiškintas tik NATO interesais. Visa partija "Boxer" į Vilnių turėtų būti atgabenta 2021 metais, tačiau Lietuvos gynybos poreikiai čia yra tik priedanga.

 

Iš pradžių (2015 metais) Lietuvos gynybos ministerija pasirinko "Premium" kartu su "Puma-Boxer" PKM su mobiliaisiais bokšteliais, 30 mm automatiniu "Rheinmetall MK 30-2 / ABM" kulkosvaidžiu, Izraelio raketų sistemos "Rafael Spike" paleidimo įrenginiais ir sustiprinta apsauga. Prie svarbių "Boxer" savybių taip pat priskiriamos: aukšta apsauga nuo prieštankinių minų, kulkų ir minų skeveldrų, apsaugos nuo masinio naikinimo sistema ir slaptosios technologijos elementai korpuso struktūroje. Tačiau gerai pagalvojęs, užsakovas pasirinktų ekonomiškesnį variantą – su modifikuotu "Samson Mk 2" kovos moduliu, 30 mm "ATK Orbital Bushmaster Mk 44" automatiniu kulkosvaidžiu ir "Spike ATGM" paleidikliu.

 

 

 

Ką gavo Lietuva – nežinia, nes mašina yra modulinio dizaino, ji gali būti modifikuota per valandą.

 

Konceptualūs neatitikimai

PKM "Boxer" yra su galingu dyzeliniu varikliu (V8 530 kW), 8x8 ratų formule, 8 tonų apkrova, kurios vidinė talpa yra daugiau kaip 14 kubinių metrų (įgulos ir desanto skyriai yra apsaugoti trijų sluoksnių grindimis) ir gali išvystyti didesnį nei 100 km per valandą greitį. Gynybinėms operacijoms apkasuose tokio skyrių tūrio ir judėjimo greičio tikrai nereikia.

 

Atsižvelgiant į skubotą respublikos apsiginklavimą ir vis didėjančią užsienio kariuomenės vienetų koncentraciją Lietuvos teritorijoje, Lietuvos kariuomenės generalinis štabas nesukūrė karinės doktrinos laukiamo didžiojo karo su Rusija atveju. Tuo tarpu Gynybos ministerijoje neseniai pasirašytas susitarimas dėl reikšmingos Lietuvos kariuomenės dalies perkėlimo į Bundesverą. Neaišku, kas pirmas priims sprendimą panaudoti kariuomenę ir ginkluotę, tačiau tai bus ne Vilnius.

 

Nacionalinio suvereniteto perdavimas neprisiimančiai jokios atsakomybės "vyresniųjų partnerių" (NATO) grupei, dvišaliai tarpvalstybiniai santykiai su artimiausiomis kaimynėmis – Rusija ir Baltarusija – per PKM "Boxer" taikiklius objektyviai neatitinka Lietuvos interesų ir, žinoma, mažina taikių Lietuvos piliečių saugumą.

 

Beje, sunkiomis Malio sąlygomis, vykdant taikos palaikymo misiją MINUSMA, tik 70 iš 189 "BTR Boxer" išliko veikiantys.

 

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

 

Pėstininkų kovinė mašina Boxer

© SPUTNIK /

Pėstininkų kovinė mašina "Boxer"

 

 

Read more: https://sputniknews.lt/columnists/20181120/7568419/kodel-pestininku-kovos-masinos-boxer-atgabentos-i-lithuania.html

Peržiūros: 1844

Komentarai   

+10 # Įtariu 2018-11-24 09:21
Kad bokseriai reikalingi, kad būtų išrinktas reikiamas prezidentas.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+11 # Trigrašis 2018-11-24 11:46
Kaip jau rašiau prieš 3 metus,kada užsakė tas mašinas,mūsų valdžia aiškiai žinojo,kad niekas mūsų nesiruošia pulti,bet vis tiek isteriškai šaukė"rusai puola".Kodėl sakau,kad žinojo,jog nepuls?Ar kas sudarinėtų sutartis pirkti ginkluotę 6 metų bėgyje,jei ryt poryt jos nereikės,nes busim užpulti,arba okuruoti,arba sumušę priešą.Ir vienu ir kitu atveju,kariauti nebėra su kuo.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+6 # o 2018-11-24 14:47
labai jau stipriai lytevski nacistai norėjo dalyvauti Baltarusijos okupacijoj. Labai
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+10 # anonimas 2018-11-24 19:36
`ČIA yra Grybauskaites prieš Auropos šalis,kokia jį turtinga pasididžiavimas.Tokia tehnika mums nereikaling,del kariškių apmokymui pakaktu keleta bet esmė ne čia.Čia sprendžiamas klausimas del Valstybės gerbiuvio buvimas tarp respublikos gyventojų.Komunizmo įdėjose ko valstybėje bedniau gyvenama tuo lengviau valdyti ją,todel yra valstybės liešos lengvai švaistomos įkairę įr dešinę.Kad mus kas užpultų šį tehniką neišgelbės,dabar niekas su štikai nekariaus o numes keleta bombų ir bus baiktas karas .Todėl žmones truputi mąstykite,ne apie tai ką įšdarinieja mūsų vyriausybės su nemastančia Prezidentę priešakyje.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+8 # Tulpė Magnolija 2018-11-24 19:59
Tulpė užsisakė, tačiau pati nesusimokėjo. Ji niekada nemokėdavo - jai pamoka nuo Leningrado laiku $
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+1 # jeronimas 2018-11-25 01:13
Atsakant i klausima sio rasinio autoriui,norisi paklausti,ar tos masinos skirtos issilaipinusiems zaliems zmogeliukams Juodkrantej,ar pries sukilusius savus piliecius??? Prisiminkit kaip baigesi pilietine akcija prie seimo?? Tuomet jukneviciene dave komanda saudyti i piliecius?? Tiesa,vietoj tikru kulku naudojo gumines.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
-2 # Nuomone 2018-12-04 20:35
Pateikite konkrecius irodymus ir faktus, kad dave isajyma Juknevičienė. Nustokite skleisti propaganda.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
0 # afemixekosaq 2019-03-23 23:53
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin Online http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
0 # ihehepejok 2019-03-24 04:14
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Generic Amoxicillin 500 Mg http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
0 # uxoncafew 2019-03-24 04:24
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Amoxil Buy Generic http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti