Į verslą 2,7 mln. Eur investavę panevėžiečiai atsimušė į pandemijos krizę, bet plėtra tiki

UABLangem

UABLangem

Į verslą 2,7 mln. Eur investavę panevėžiečiai atsimušė į pandemijos krizę, bet plėtra tiki

Per maždaug dvejus metus Panevėžyje metalinių durų gamyba ir metalo apdirbimu užsiimanti UAB „Langemė“ pastatė naujas gamybos patalpas ir nusipirko modernią įrangą. Plėtrą šeimos verslui įgyvendinti padėjo banko paskola ir Europos Sąjungos fondų investicijos. Atsinaujinimas turi žymiai kilstelėti bendrovės pajėgumus ir apyvartą. Tačiau atėjo pandemija, kai kur 100 proc. išauginusi metalo žaliavų kainas. Užsakymų yra, o dirbti sudėtinga.

Partnerystė su norvegais ir milijoninis projektas

Kas šeimos verslą, užsispyrusį augti tiek, kiek leidžia jų pačių finansinės galimybės ir nepiktnaudžiauti banko paskolomis, paskatino ryžtis milijoninėms investicijoms ir pirmą kartą ieškoti Europos Sąjungos pagalbos verslui? UAB „Langemei“ lūžiu tapo Norvegijoje surasti verslo partneriai, per kuriuos dabar panevėžiečių gaminiai iš Lietuvos rinkos prasiveržė į Kanadą, JAV, Meksiką, Braziliją, Kiniją, Saudo Arabiją, Australiją.

„Išaugęs užsakymų skaičius ir mūsų pačių noras gerinti gaminių kokybę privertė ieškoti išeičių. Savo ir banko lėšomis įsigijome sklypą ir pradėjome statyti naują gamybinį pastatą. Būtinai reikėjo naujos įrangos, nes kai kurios neturėjome ir veždavome kitiems, kad atliktų mums pjovimo ar dažymo darbus. Nusprendėme kreiptis į Lietuvos verslo paramos agentūrą (LVPA), mums tiko investicijas regionuose skatinančios priemonės „Regio potencialas LT“ sąlygos. Pasisekė, sulaukėme beveik 448 tūkst. Eur finansavimo trims naujiems įrengimams“, – apie ką tik įmonėje įgyvendintus pokyčius pasakoja vadovas Gintaras Bužinskas.

Per dieną „Langemė“ vidutiniškai pagamina 45-55 metalines duris, o per vieną pamainą gali nudažyti apie 100 durų. Anksčiau, dažant rankiniu būdu, pajėgdavo nudažyti 20-30 vienetų. Dabar metalo gaminius panevėžiečiai jau gali dažyti ne tik savo, bet ir kitų reikmėms. Kadangi visas gamybines funkcijas šiuo metu atlieka patys, skaičiuoja, kad 5 proc. turėtų mažėti gaminių savikaina, deja, pandemija bendrovei bent kol kas diktuoja kitą realybę.

Užsakymų yra, trūksta žaliavų

Apie įgyvendintos plėtros rezultatus G. Bužinskas kol kas kalba santūriai, nes įmonė negali dirbti pilnu pajėgumu. Sako, kad palietė nepalanki ekonominė situacija, jaučiamas žaliavų stygius, o esamų kainos kai kuriais atvejais kilo 100 proc.

„Praėjusi krizė daug kam atnešė didelių finansinių nuostolių, o ši, bent mums, yra kitokia. Esame apsirūpinę įranga, darbo ir užsakymų turime, tik dirbti normaliai negalime. Tikiuosi, rudeniop situacija jau keisis į gerąją pusę. Kai kurių pagrindinių žaliavų tiekimą esame užsitikrinę iki birželio ir liepos mėnesių, ko gero, tada ir susidursime su žaliavų kainų piku. Vėliau kainos jau turėtų kristi“, – tikisi „Langemės“ vadovas.

2019 m. bendrovės apyvarta siekė 3,9 mln. 2020 m. ji sudarė 4,1 mln., pasiektas 5 proc. augimas. „Ir šiemet panašiai planavome augti, tačiau greičiausiai to įgyvendinti nepavyks. Metų pradžia buvo geresnė nei pernai, bet dabar jaučiame darbo apimčių mažėjimą. Atsargiai į pasaulinę situaciją žiūri ir partneriai norvegai“, – kalba G. Bužinskas.

Tolesnės plėtros planų neatsisako

Įgyvendinta plėtra atlaisvino rankas klientams siūlyti platesnį gaminių ir paslaugų asortimentą. Todėl net ir sudėtingi laikai neatgraso panevėžiečių ieškoti naujų sprendimų, pavyzdžiui, kurti naujus gaminius. Dar šiemet įmonė žada pradėti gaminti didelių matmenų priešgaisrines duris.

Kad atsipirktų kone 3 mln. Eur investicijos, gali prireikti ir 10 metų. Tačiau, jei įmonės veikla eisis sėkmingai, G. Bužinskas netrukus tikisi įgyvendinti tolesnius turimus planus.

„Langemės“ vadovas ir kitiems regionų verslams pataria ne tik remtis bankų paskolomis, bet ir ieškoti kitų galimybių, tarp jų – Europos Sąjungos pagalbos. „Mano požiūris į ES pagalbą buvo skeptiškas, bet kai sėkmingai įgyvendinome projektą su LVPA, nuomonę pakeičiau, dabar galvoju, kad dėl investicijų reikėjo kreiptis anksčiau.“

Panevėžiečių įmonė turi leidimą statyti 3 kartus didesnį gamybos pastatą nei dabartinis, todėl brandina ateities planus žvalgytis papildomų lėšų patalpų plėtrai. Taip pat toliau domisi skaitmenine robotizuota įranga. Įmonės vadovo svarstymu, jei vyks tolesnė plėtra, Panevėžio apylinkėse bus sunku rasti gerų specialistų, todėl nuo žmogaus rankų darbo nepriklausoma įranga ateityje bus tarsi išsigelbėjimas.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: MONIKA VISOCKYTĖ, VŠĮ LIETUVOS VERSLO PARAMOS AGENTŪRA
Facebook komentarai
});}(jQuery));