Į teismą – dėl teisės apskųsti sprendimą, kuriuo Ukmergės valdžia „padovanojo“ kelią Seimo nariui A. Dudėnui

Į teismą – dėl teisės apskųsti sprendimą, kuriuo Ukmergės valdžia „padovanojo“ kelią Seimo nariui A. Dudėnui 

 

Seimo narys Naglis Puteikis ir ukmergiškiai siekia įrodyti, kad turi teisę kreiptis į teismą dėl galimai neskaidraus Ukmergės valdžios sprendimo skirti lėšas tvarkyti gatvei, kurioje gyvena Seimo nario Arūno Dudėno šeima.

 

Seimo narys Naglis Puteikis ir Ukmergės raj. Obelių kaimo gyventojas Artūras Akstinas kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą, prašydami panaikinti Vilniaus apygardos administracinio teismo 2015 m. birželio 29 d. nutartį, kuria atsisakyta priimti skundą dėl nepagrįsto ir galimai neskaidraus Ukmergės raj. savivaldybės tarybos 2015 m. gegužės 21 d. sprendimo „Dėl Ukmergės rajono savivaldybės 2015 m. biudžeto patikslinimo“.

 

Šiuo niekaip nemotyvuotu sprendimu, nenurodant jokių argumentų, 173 770 eurų buvo paskirti Laumėnų kaimo Žiedo gatvės remontui, kuris svarbus tik nedidelei šioje gatvėje gyvenančių asmenų grupei – tarp jų Seimo nariui, socialdemokratui Arūnui Dudėnui su žmona, Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nare Aira Dudėniene, bei jos seseriai – nors lėšos neskiriamos tvarkyti keliui Rečionys-Obeliai, dėl kurio prastos būklės kenčia žymiai daugiau žmonių.

 

Prašydami panaikinti šį sprendimą, Naglis Puteikis su grupe Obelių kaimo gyventojų kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, tačiau šis atsisakė priimti skundą nurodydamas, kad į teismą kreiptasi siekiant apginti viešąjį interesą, o įstatymai esą nesuteikia tokios teisės nei Seimo nariui, nei ukmergiškiams. 

 

Naglis Puteikis ir iniciatyvą kreiptis į teismą palaikantys visuomenininkai įsitikinę, kad šiuo ir kitais panašiais atvejais administraciniai teismai nepagrįstai apriboja piliečių teisę skųsti teismui valdžios sprendimus.

 

„Apibendrinsiu taip: administraciniai teismai gina valdžią nuo piliečių kontrolės. Teismo teiginys, kad neturime teisės apskųsti Ukmergės valdžios sprendimo, primena kitą istoriją – susidorojimą su Vilniaus valdžios neaiškiomis aplinkybėmis parduoto „Lietuvos“ kino teatro gynėjais. Tada teismas nusprendė, kad piliečiai neturi teisės apskųsti kino teatro griovimo planą palaiminusio valdininko sprendimo, todėl žmonėms, kurie drįso kreiptis į teismą, verslininkai iškėlė bylą reikalaudami areštuoti turtą ir atlyginti nuostolius. Tokios istorijos rodo, kad administraciniai teismai tapo valdžios įrankiu, leidžiančiu įteisinti neskaidrius sprendimus ir išvengti atskaitomybės visuomenei“, – teigia Naglis Puteikis.

 

Seimo narys priminė, kad administraciniai teismai varžo ne tik piliečių, bet ir valstybės institucijų teises ginti viešąjį interesą – tai nurodyta Valstybės kontrolės audito ataskaitoje „Viešojo intereso gynimo organizavimas“ – todėl jis įregistravo įstatymų pataisas, kurias priėmus šie apribojimai būtų panaikinti (http://puteikis.lt/pilieciams-ir-institucijoms-realias-teises-ginti-viesaji-interesa/).

 

            Kad padėtį būtina keisti, įsitikinęs ir Nacionalinės teisingumo ir gynybos sąjungos vadovas Bartas Markevičius.

“Dabar tie, kurie turi teisę ginti viešąjį interesą – pvz., prokuratūra – jo negina, nes nenori, o tie, kurie nori ir gali – negina, nes jiems neleidžiama. Net Seimo narys, pasirodo, nebegali ginti viešojo intereso. Tai absurdas, viešojo intereso gynimo sistema paversta parodija”, – teigia B. Markevičius.

 

Savo ruožtu Obelių kaime gyvenantis Artūras Akstinas pažymi, kad jis ir jo kaimynai į teismą kreipėsi gindami ne tik viešąjį interesą, bet ir pažeistus savo, kaip Ukmergės rajono gyventojų, interesus. Kelias Rečionys-Obeliai, kurio tvarkymui valdžia nesurado lėšų, svarbus šimtams žmonių: Obeliuose gyvena 236 gyventojai, yra 2 ežerai, prie kurių vasarą atvažiuoja ukmergiškiai, šiuo keliu žmonės važiuoja į darbus, mokyklinis autobusiukas į mokyklas vežioja vaikus, čia stovi 54 namai, ūkininkai ūkininkauja, yra medelynas, braškynas, kiti verslai.

 

“Ukmergės valdžia skyrė lėšas gatvei, kurioje stovi tik vienuolika namų, bet neranda lėšų tvarkyti keliui Rečionys-Obeliai. Tai taip pat nesuprantama, kaip ir teismo sprendimas, kad mes, ukmergiškiai, neturime teisės kreiptis į teismą gindami savo teises, kurias pažeidė Ukmergės valdžia”, – sako A. Akstinas.  

 

Daugiau apie šią istoriją rašyta: 

http://www.vilkmerge.lt/index.php/kategorijos/vilkmerge-lt/vilkmerge-lt-tyrimas/17328-taryba-seimo-nariui-padovanojo-kelia.html 

http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/laimes-sypsnis-uz-valstybes-pinigus-bus-tvarkomas-privaziavimas-prie-seimo-nario-aruno-dudeno-namo-56-504707 

 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));