Gydytojams – grasinimai skiepytis, arba bus atleisti iš darbo

v-balkuno_nuotr-_02_1774
Gydytojams – grasinimai skiepytis, arba bus atleisti iš darbo
Aurimas Drižius
Nuotr. : Santaros klinikų medikai per Kalėdų šventes
Judėjimo „Susitelkimas“ koordinatorė Nendrė Černiauskienė ragina medikus kreiptis, nes dažnai medikai nežino savo teisių. Gydymo įstaigų vadovai juos prievartauja skiepytis nuo covid-19, tačiau ne visi sutinka – gydytojus baimina tai, kad ši vakcina dar nėra tinkamai išbandyta.
„Į mus kreipiasi gydymo įstaigų darbuotojai, kurie nežino, kur kreiptis dėl savo pažeidžiamų teisių, – LL sakė Nendrė Černiauskienė, – mes šiuos pranešimus registruojame ir paskelbsime. Įsipareigojome šiems žmonėms saugoti jų anonimiškumą, todėl negalime atskleisti jų asmenybes. Tačiau faktas, kad žmonės labiausiai bijo darbo sutarčių pakeitimo. Tai yra gydymo įstaigų vadovai terorizuoja savo pavaldinius psichologiškai – grasina pakeisti jų darbo sutartis. Naudojamas psichologinis smurtas – apie tai jau paskelbė vienas iš Santaros klinikų vadovas, kuris pranešė, kad nepasiskiepiję gydytojai negalės dirbti su sunkiais ligoniais. Tai ir yra psichologinis smurtas. Ir tokių signalų mes gauname pakankamai daug ir iš skirtingų miestų bei ligoninių. Žmonės, aišku, skirtingai reaguoja į administracijos prievartą skiepytis. Vieni pasiryžę išeiti iš darbo, kiti abejoja. Jiems kyla labai daug klausimų, į kuriuos bandau atsakyti per mesengerį ir kitas priemones. Nes žmonės iš tiesų nežino, kaip pasakyti „ne“, ir kad jie gali tai pasakyti.
Nendrė Černiauskienė (nuotr.) atsakė į LL klausimus:
- O kiek procentų yra tokių medikų, kurie atsisako skiepytis?
- Tų, kurie nori skiepytis, eilė yra sudaroma iš savanorių. Tai vyksta didelėse ligoninėse, o kituose, mažesnėse ligoninėse ir slaugos įstaigose jų darbuotojams buvo pasakyta, kad skiepytis yra privaloma. Priešingu atveju gali reikėti keisti darbo sutartį. Tie žmonės, kurie savanoriškai užsirašė skiepytis nuo covid-19, į mus nesikreipia. Tačiau žmonės daugiau skundžiasi dėl savo vadovų pareiškimų ar paraginimų skiepytis. Darbuotojams pasakoma, kad priešingu atveju reikės keisti darbo sutartį, arba jūs negalėsite čia dirbti.
- Ką konkrečiai darbdaviai nori keisti medikų darbo sutartyje?
- Tas ir įdomiausia, nes medikai nėra teisininkai ir aš jiems siūlau atkreipti dėmesį į keletą momentų. Pasaulio sveikatos organizacija nėra akreditavusi šios vakcinos. Lietuvoje ji taip pat dar nėra akredituota. Gal bus akredituota artimiausiomis dienomis.
- Tačiau tą „Pfizer“ vakciną jau akreditavo ES?
- Kaip aš suprantu, galutinio akreditavimo dar nėra, tačiau ir Lietuvoje ši vakcina turėjo būti akredituota. Todėl verta užklausti ministerijos, kada ta vakcina bus akredituota. Nes tai, kad jie įvežė tą vakciną ir ją labai greitai reikia sunaudoti, dar nereiškia, kad prieš tai ji buvo akredituota. Turi praeiti ir tam tikra procedūra ir Lietuvoje.
- O tie medikai, kurie su jumis susisiekia, dėl ko jie nuogąstauja? Kodėl jie nenori skiepytis?
- Dėl to, kad ta vakcina dar nėra praėjusi visų patikrinimo etapų. Faktiškai mes dabar esame trečioje vakcinos patikrinimo etapą. Ir medicinos personalas puikiai tai supranta. Šiuo metu vyksta trečiasis vakcinos išbandymo etapas iš keturių. Vakcina turi praeiti keturis etapus, o ketvirtas etapas – kai ji bandoma su populiacija, ir tas bandymo terminas nustatytas iki 2023 m. Tas pats „Pfizer“ yra pripažinęs, kad šios vakcinos bandymai pasibaigs 2023 m. Kol jos bandymai nesibaigė, aš ją siūlyčiau vadinti eksperimentine vakcina.
- Tačiau dabar į kovą su „antivakseriais“ įsijungė visokios valdžios struktūros, net kariuomenė. Ar nebijote, kad nukentėsite dėl savo pagalbos medikams?
- O ko reikia bijoti? Aš uždaviau šį klausimą žmonėms – ar jie susiduria su tokiomis aplinkybėmis. Lygiai tas pats, jeigu aš užduočiau klausimą – jeigu į jūsų namus įsibrovė vagis, ar tai yra nusikaltimas jį pavadinti vagimi?
- O kiek žmonių tose pačiose Santaros klinikose nenori skiepytis?
- Tiesa, žmonėms kyla įvairų įtarimų ir dėl pačios vakcinos. Kai kas mano, kad buvo leidžiama ne vakcina, o, pvz., vitaminas C. Ir to mes niekada nesužinosime, nes tai žino tik klinikų personalas. Pagal kai kurių žmonių liudijimus, buvo leidžiama ne vakcina, o vitaminas C.
- Tai reiškia, kad tie skiepai – kažkokia parodija?
- Nežinau, nes žmonės niekada to neprisipažins. Žmonių gyvybė ir sveikata, žinoma, visada bus svarbiausias dalykas, todėl negalima smerkti žmogaus, jeigu jam kyla abejonės dėl vakcinos. Todėl aš nežinau, ar tokios kalbos yra manipuliacijos, siekiant suklaidinti visuomenę, tačiau tikrai gavome tokį signalą iš Santariškių. Žinoma, tai labai lengva patikrinti, nes žmonės ten seniai susigyvenę ir vienas kitą pažįsta.
- Kaip?
- Paprastu būdu. Tačiau žmonės gydymo įstaigose yra susiję stipriais saitais ir jie tikrai nenorės vienas kitam kenkti, jeigu yra nenoras ir yra prievarta. Tačiau aš to, kad ten buvo suleista ne vakcina, žinoma, kad negaliu teigti. Gali būti, kad tai melas.