„Grigeo“ byloje nuslėpti sunkūs nusikaltimai

pangonis

pangonis

Šiaulių  apygardos teismas ( PRANEŠĖJAS 2022-12-13 posėdyje BOLESLOVAS KALAINIS !!!!!!! ) pradėjo iš esmės nagrinėti baudžiamąją bylą dėl Kuršių marių taršos, posėdžio metu pradėtas garsinti kaltinamasis aktas.
Prokurorė Gina Skersinskytė pradėjo garsinti didelės apimties kaltinamąjį aktą, kurį sudaro daugiau kaip 300 lapų. Kaip pranešė teismas, šioje 109 tomus sudarančioje byloje kaltinimai dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo jais bei aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimų pareikšti akcinei bendrovei „Grigeo Klaipėda“ ir dar 14 esamų bei buvusių šios įmonės darbuotojų. Be „Grigeo Klaipėdos“ vadovo Tomo Eikino ir pagrindinio „Grigeo“ grupės akcininko Gintauto Pangonio, kaltinimai pareikšti Vakarų medienos grupės konsultantui, dabar pensininkui Arūnui Pasvenskui, „VMG Klaipėda service“ direktoriui Aivarui Petrokui, „Grigeo investicijų valdymo“ generaliniam direktoriui Robertui Krutikovui, „Grigeo Klaipėdos“ finansų direktoriui Vidmantui Mačiukui, gamybos direktoriui Žygimantui Žilevičiui, technologijų grupės vadovui Irmantui Zubrui, inžinieriui-technologui Martynui Butkevičiui, operatoriui Vasilijui Jefimovui, nuotekų valymo operatoriui Arūnui Skierui, ekologei Ritai Liakstutytei bei dviem dabar jau į pensiją išėjusiems darbuotojams Rimantui Jonui Bieliauskui bei Rimai Ivaškevičienei.
Kaltinamieji, būdami valstybės tarnautojui prilyginamu asmeniu, anot prokurorės G. Skersinskytės, veikė organizuotoje grupėje su kitais asmenimis, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi siekdami turtinės ir kitos asmeninės naudos, klastojo dokumentus, sistemingai pažeidinėjo teisės aktus, dėl ko buvo padaryta didelė žala Kuršių marioms, Baltijos jūros vandeniui, moliuskams, vėžiagyviams, žuvims ir galimai didelė žala paukščiams ir gyvūnams.
Bendrovei „Grigeo Klaipėda“ be minėtų nusikaltimų teks atsakyti ir už apgaulingą finansinės apskaitos tvarkymą. Kaip teismo metu pagarsino prokurorė, į Kuršių marias iš „Grigeo Klaipėda“ galėjo būti išleista ne mažiau kaip 4,2 mln. kubinių metrų biologiškai nevalytų nuotekų. Jose aptikta įvairių organinių medžiagų, tarp jų ir sunkiųjų metalų, tokių kaip gyvsidabris, kadmis, nikelis, naftalenas ir kitų, taip pat toksiškų sieros junginių bei kitų medžiagų. Šios medžiagos pasklido po saugomą Kuršių marių teritoriją.
Pasak prokurorės, bendrovės darbuotojai žinojo, kad įmonėje esantys įrenginiai objektyviai nėra pajėgūs išvalyti didelio kiekio nuotekų iki leidžiamų ribinių verčių, o leistinas koncentracijas viršijančios nuotekos slapta buvo išleidžiamos į Kuršių marias. Teršalai slapta buvo išleidžiami per neteisėtą angą bei paslėptą vamzdį apeinant biologinį rezervuarą. Kaip pagarsinta teismo posėdyje, siekiant paslėpti nuotekų taršą, atlikus tyrimus ir matant, kad šie viršija parametrus kai kurie darbuotojai fiksavo melagingus duomenis ir taip klastojo dokumentus – ataskaitas, protokolus, teikė atsakingoms institucijoms neteisingą informaciją, o už išmestų teršalų kiekį išvengė mokesčių.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas daugiau nei prieš dvejus metus, kai buvo įtarta, jog į Kuršių marias patenka nevalytos gamybinės nuotekos, taip pat įtarus, kad su tuo susijusi minėtos bendrovės dokumentacija galbūt yra klastojama. Įmonės teritorijoje atliktų kratų bei kitų ikiteisminio tyrimo veiksmų pareigūnams pavyko aptikti specialius taršių nuotekų įrenginius bei gauti kitus reikšmingus pradinius duomenis. Prokurorui reikalaujant nevalytų nuotekų išleidimas į Kuršių marias buvo nedelsiant sustabdytas. Bendrovėje buvo pradėti ir gamtosauginiai patikrinimai.

Atrodo, kad tam, kad galėtų daug metų teršti gamtą ir nuodyti gyventojus, „Grigeo Klaipėda” papirkinėjo visą Lietuvos Respubliką. Įmonės vadovas Gintaras Pangonis įmonės pinigais rėmė visus – tiek prezidentą Gitaną Nausėdą, tiek ir premjerę I.Šimonytę, neskaičiuojant visų kontroliuojančių įstaigų.

zabore
Visą šią košę užvirusi Klaipėdos visuomenininkė Raimonda Zaborė (nuotr. viršuje) papasakojo, ką jai reikėjo išgyventi per šiuos metus. Ji atsakė į LL klausimus:
  • Kiek žinau, dalyvaujate byloje ir turite „Grigeo” kaltinamąjį aktą?

Taip, mes, visuomenininkų asociacija, gavome šį kaltinamąjį aktą iš teismo, nesvarbu kad „Grigeo” labai nenorėjo, kad mes jį gautume. paskui mus ilgai kaltino, kad mes jį paviešinome spaudai, nors tas paviešinimas jiems buvo naudingas
O kodėl jiems o ne jums?
Todėl, kad „Grigeo” tada galėjo apkaltinti visuomenininkus, kad mes čia juos neva spaudžiame politiškai ir t.t. Kad jūs žinotumėte, kiek jie mums grasino, oho. Tačiau kai aš kalbėjau pas Janutienę laidoje, tai vis tiek apie 80 proc. šio reikalo esmės vis tiek liko nepasakyta. Esmė tokia – spec. tarnybų įrašyti pokalbiai parodė visišką mūsų valstybės tragediją. Jie parodė ir apnuogino visą situaciją. Yra daug niuansų – pelningumas, mokesčiai slepiami, butaforinė klimato kaita, nors mes nesusitvarkome su elementariu dalyku – vandens teršimu. Iš tikrųjų tai yra didžiulis kiekis medžiagos ir mes jį paviešinome tik po to, kai teisme jau buvo paviešintas kaltinamasis aktas. To prašė ir prokurorai.

Tai kiek suprantu, teisme bus nagrinėjama tik nedidelė šios visos istorijos dalis?
Kaltinamasis aktas yra pakankamai platus, jame yra virš 310 psl. Teisiami 14 įmonės darbuotojų ir Pangonis.
Kiek supratau, tai Pangonis papirkinėjo visus valstybės tarnautojus – pradedant Nausėda, baigiant Šimonyte?

Taip, iš pricipo taip, nes jie visi gavo Pangonio paramą. Tiek, Nausėda, tiek Šimonytė, paskui jie net Klaipėdos universitetui pervedė tą savo paramą. Mat atrodo, kad kuris iš jų net pervedė paramą Kęstui Klimavičiui iš „Lašišos dienoraščio”. Paradoksalu, tačiau paramą gavo visi – ir Klaipėdos džiazo festivalis, ir giminystės ryšiai su politikais, ten yra daug niuansų, ir kai kurie dalykai liečia mane asmeniškai. Ir teisėjai per gimines yra su jais susiję. Situacija tokia, kad kai aš pirmą kartą perskaičiau tą dokumentą, tai tikrai patyriau emocinį šoką. Nes aš betarpiškai ėjau į šią situaciją, ir galiausiai savo pasiekiau. Atsirado prokurorai, kurie pasiryžo ištirti visus šiuos nusikaltimus. Ir kokį jie spaudimą patyrė.
Aš bijau, kad nebūtų kaip su Eligijaus Masiulio byla – nepaisant visų įrodymų, teismas jį išteisino?
E. Masiulis šioje istorijoje vienas iš kertinių personažų. kaip jis džiaugėsi „Grigeo”, kokia ji gera, ir kokios kitos įmonės blogos. Ir po mėnesio Masiulį sulaikė. Galėjau apie tai rašyti knygą arba dienoraštį, kad aprašyti viską žingsnis po žingsnio. Nes iš tikrųjų viską reikia ištraukti. Nes vyriausybės kancleris Matulionis buvo pirmas, kuris mus išgirdo. Buvo sudaryta vyriausybės darbo grupė, ir nueitas ilgas kelias iki šio teismo. ir kai aš Seime kalbėjau apie korupciją, ir kokia dabar yra korupcija, ir kaip plačiai ji išplitusi. Žodžiu, nieko iš šios istorijos mes neišmokome. Iš teismo gavome nenuasmenintą kaltinamąjį aktą, ir patys nuasmeninome, ir dabar versime į vokiečių ir anglų kalbas. ir viešinsime daug toliau.
Tačiau dėl ko jūs skambinote? Norite gauti kaltinamąjį aktą ir jį studijuoti, ar kaip?

 

pangonis
„Grigeo” byloje nuslėpti sunkūs nusikaltimai 2

Nuotr. : Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius už sėkmingą praktinę vadybinę veiklą, asmeninius nuopelnus įmonių valdymo ir plėtros srityje, pasiektus aukštus vadovaujamų įmonių gamybinės veiklos rezultatus įteikė Vytauto Andriaus Graičiūno nominacijos apdovanojimą AB „Grigiškės“ prezidentui Gintautui Pangoniui.


Ne, aš noriu jį gauti ir paviešinti, kad visi, kam įdomu, galėtų jį paskaityti. Juk visi važiuoja prie tos jūros ir maudosi, nežino, koks ten š.?

Aš manau, kad tai nėra įdomu vilniečiams. Aš manau, kad būtų kaip Seime arba vyriausybėje, kaip prie manęs prieina, patapšnoja per petį ir sako: „Nu va, Raimonda, pas jus ten Klaipėdoje blogai”. O aš sakau, kad man nėra blogai, nes aš prie jūros vasarą nevažiuoju su vaikais. realiai prie jūros važiuoju tik žiemą, kai jūra labai graži ir audringa, O toje jūroje maudotės jūs, o mes, klaipėdiečiai, vasarą važiuojame prie ežerų. Tokia kaip ir tradicija. Todėl skaudėti turėtų jums, vilniečiams. Atsidarote savo tualetus, ir pamatote, kad visi naudojatės „Grigeo” pigiu akcijiniu popieriumi. Tačiau Klaipėdos „Grigeo” negamina tualetinio popieriaus. Jį gamina „Grigiškės”. tačiau informacija apie tai, kad yra masiškai teršiama aplinka, mes pirmiausiai ir sužinojome iš „Grigiškių” darbuotojų. Juk pagrindiniai informatoriai ir buvo šios įmonės darbuotojai. Mes, aišku, ėjome daug sunkesniu keliu, ieškodami tos taršos. Kaip mes nustatėme, kad tos atliekos yra nevalomos? Mes skaičiavome dumblo kiekį. Dumblo tose atliekose akivaizdžiai trūko. Mes girdėjome tokių dalykų apie tas pačias Grigiškes, kad netgi ir po šio skandalo aplinkosaugininkams neleido prieiti prie šios gamyklos. Prie jos negalėjo prieiti ir Klaipėdos prokurorai, o Vilnius šis klausimas buvo visiškai uždarytas, nes ją ten gynė aukščiausioji valdžia. ir jų interesai buvo didžiuliai. ir su jais galynėtis visuomenininkams, kaip aš sakau, „plikomis šiknomis” yra labai sudėtinga. Ypač jeigu neturi politinio palaikymo. Ir aš pati tikėjausi, kad ir tas pats ponas Skvernelis išeis ir viešai atsiprašys visuomenininkų. Nes jie tiesiogiai sukiojo pirštu prie smilkinio ir sakė, kad mes čia kažkokie durneliai. Žodžiu, pradžia padaryta ir mes pradėjome apie tai kalbėti pas Janutienę laidoje. ir mums reikėjo stipraus teisininko. Ir toks pasitaikė Remigijus Žemaitaitis. Aš nekalbėsiu apie jo darbą kaip Seimo nario, tačiau mums reikėjo pagalbos, kad šalia būtų teisininkas. Nes kiekvienas krustelėjimas mums baigsis sunkiomis pasekmėmis. Žodžiu, mes jau pasirengėme nepriklausomą tyrimų kanalą ir norėsime daugiau ta tema klabėti. O to kaltinimo akto negaliu paviešint, nes to mums neleidžia advokatai. Tačiau būtų labai įdomu ištraukti kaltinimo esmę ir sekti, kaip byla nagrinėjama teisme. Netgi apie tai galima padaryti dienoraštį. Nes nieko panašaus nedarys tos oficialiosios mass medijos, nes tai yra didžiuliai pinigai.
O jums nekeista, kad ši byla pateko pas tokį teisėją Kalainį, kuris ir taip jau labai „garsus”?

Aš manau, kad jam neapsimoka nieko daryti, nes jis tuoj išeis į pensiją. O dėl Klaipėdos apygardos teismo, tai ji atsisakė nagrinėti šią bylą, nes teisėjai giminystės ryšiais yra susiję su kaltinamaisiais. Paradoksas tas, kad ta pati teisėja giminystės ryšiais yra susijusi ir su manimi. Tačiau mano byloje ir mano skaudžioje patirtyje tai Klaipėdos apygardos teismas mano byloje kažkodėl nenusišalino?
O tas jūsų teisinis persekiojimas yra susijęs su ta „Grigeo” istorija, ar ne?

Antra byla man aš manau yra labai tiesiogiai susijusi, tačiau aš tai, kad giminystės ryšiai eina su ta teisėja, aš sužinojau daug vėliau. Iš visiškai svetimų žmonių. Aš manau, kad antra byla man buvo tampriai susijusi su šia istorija, nes kažkaip reikėjo gesinti tą situaciją. O pirmoji baudžiamoji byla man buvo betarpiškai susijusi su liberalais. Tiesiog perėjau jiems kelia ne ten, kur reikia. Ten buvo žiauri situacija, tiek su mano verslu, tiek su manimi. Ir STT ir prokuratūra ten dalyvavo, ir buvo šantažo, grasinimų, žodžiu, buvo visko. Tačiau aš niekaip negalėjau prasimušti, ir tik vėliau supratau, kad mūsų valstybėje teismas nėra teisingumas. Ir iki šiol viena prokurorė dalyvauja toje pačioje byloje. Tačiau aš dabar galiu vaikščioti pakelta galva, nes mano teistumai pasibaigę. Skolų valstybei aš irgi neturiu, nors jų niekada ir neturėjau, tačiau jas man priteisė. Įrodymų buvo daugiau negu reikia, kad juos įvertinti realiai, tačiau įvyko priešingai. Žodžiu, viskas baigėsi taip, kaip baigėsi, ir man tai dar viena patirtis. Ir tai man tik suteikia drąsos eiti toliau ir viešinti tą nesuskaičiuojamą, neapibūdinamą korupciją, prekybą poveikiu ir įtaka. Mes gi visada buvome laikomi provincija, tačiau jeigu realiai pamatytumėte, kas čia vyksta..
Žinokite, visur tas pats, ir visur tą begalinė korupcija. Pvz., į aukščiausią teismą priimami tik teisėjai, padarę sunkius nusikaltimus?

Žodžiu, mes galvojame apie to kaltinamojo akto viešinimą, tik dar nežinome, kokia forma. Buvo mums ir pasiūlymų jį „parduoti”. O kam to reikia, jeigu matyt 15min.lt tai darė? Gali tą medžiagą turėti, gali ją skaityti, tačiau niekas jos taip nepapasakos taip, kaip papasakosiu ją aš. Nes visas tas kelias iki teismo nueitas mano, ir dėl „Klaipėdos paketo”, ir paskui dėl svarstymo komitetuose, įstatymų pakeitimo ir t.t. Niekas šito taip nepapasakos ir nepaaiškins tokių situacijų, kurios yra kaltinamajame akte, kaip aš galiu paaiškinti.
Tačiau jeigu kaltinimas yra iš 300 psl. tai tas Pangonis jau sunkiai išsisuks?

Aš pvz. ir Žemaitaitis aiškinomės, kodėl šioje byloje nėra pateikti kaltinimai už mokesčių slėpimą stambiu mastu. Yra nuslėpta 37 mln. eurų mokesčiu ir bet kokiu atveju tai yra žvėriška suma nuslėptų mokesčių. Mums buvo paaiškinta, kad dabar baudžiamajame procese kaip ir neteikiami kaltinimai dėl mokesčių slėpimu, tačiau VMI kaip ir turėjo pateikti ieškinį „Grigeo” dėl mokesčių slėpimo. Tačiau nepateikė. Pateiktas tik ieškinys dėl žalos gamtai. Aplinkos apsaugos departamentas (Olga Gabrienė) šiuo atveju betarpiškai dalyvavo, kad būtų paskaičiuota tikroji žala, nes pradinė suma buvo berods tik 3 mln. eurų. Mes visi žinome, kuo baigėsi ta situacija Gabrienei. Lygiai taip pat kaip ir tai, kad „Grigeo Klaipėda” nepateiktas VMi ieškinys dėl 37 mln. eurų nesumokėtų mokesčių. Taršos mokesčių skaičiavimo skyrius yra Aplinkos ministerijoje. Betarpiškai tame, kad ieškinys nebūtų pateiktas, dalyvavo ir ministras Simonas Gentvilas. Jis ir inicijavo sutartį su Klaipėdos savivaldybe ir „Klaipėdos vandenimis” dėl to, kad „Grigeo” nuties lietaus nuotekų vamzdį, ir ta aplinkai padaryta žala pasinaikins. Esminis dalykas – „Grigeo” gamybinės technologijos yra nepakeistos. Tai reiškia, kad nepaisant to, kad į „Klaipėdos vandenis” eina „Grigeo” nuotekos, tačiau vanduo vis tiek yra išvalomas tik pagal keturis rodiklius. O visa kita chemija yra nevaloma. Vadinamieji BDS rodikliai yra apvalomi, o visa kita ir toliau eina į Kuršių marias.

Facebook komentarai
});}(jQuery));