„Global research” : Septynios melagingų naujienų istorijos iš Ukrainos

ukraine fake news 400x180 1
Septynios melagingų naujienų istorijos iš Ukrainos
Autorius: Kit Knightly
Global Research, 2022 m. kovo 01 d.
OffGuardian 2022 m. vasario 27 d.
Regionas: Europa, Rusija ir buvusioji Sovietų Sąjunga
Tema: Žiniasklaidos dezinformacija
Išsami ataskaita: ATASKAITA APIE UKRAINĄ
Šiandien karinio eskalavimo pavojus yra neapsakomas.
Tai, kas dabar vyksta Ukrainoje, turi rimtų geopolitinių pasekmių. Tai gali nuvesti mus prie Trečiojo pasaulinio karo scenarijaus.
Svarbu, kad būtų pradėtas taikos procesas siekiant užkirsti kelią eskalacijai.
Global Research smerkia Rusijos invaziją į Ukrainą.
Reikia sudaryti dvišalį taikos susitarimą.
Praėjo tik trys dienos po Rusijos karinės operacijos Ukrainoje, tačiau propagandos sraigteliai sukasi greitai kaip žaibas, ruošdami „naujienas”, nuomones ir turinį žiniasklaidos malūnui.
Vos per pastarąsias 48 valandas išplatinta dešimtys istorijų, nuotraukų, pasakojimų ir vaizdo įrašų, kurie buvo paimti iš kovų Ukrainoje, ir didžioji jų dalis yra netikri.
Kai kuriuos iš jų galima priskirti nesusipratimams, klaidingam tapatybės nustatymui, neteisingam priskyrimui… tačiau daugelis ir dauguma jų greičiausiai yra sąmoningos apgaulės, kuriomis siekiama išprovokuoti atsaką. Pasinerkime į šią temą.
1. „KIJEVO VAIDUOKLIS”
Ankstų penktadienio rytą buvo pranešta, kad danguje virš Kijevo patruliuoja vienas Ukrainos lėktuvas MiG-29. Anglakalbė spauda neįvardytą pilotą pavadino „Kijevo vaiduokliu” ir teigė, kad jis per mažiau nei dvi dienas oro mūšyje numušė 6 rusų naikintuvus, todėl oficialiai tapo naikintuvų asu ir tikriausiai vienu greičiausių kada nors pelniusių šį titulą.
Bėda ta, kad nėra beveik jokių įrodymų, kad tai apskritai įvyko. Cituoju „Newsweek”:
„Kijevo vaiduoklis” egzistuoja be jokių įrodymų”.
Nė viena pusė negali patvirtinti, kad Rusija iš viso prarado šešis lėktuvus, jau nekalbant apie vieną žmogų per vieną dieną. O vaizdo įrašas, kuriame tariamai užfiksuotas „vaiduoklis” mūšio metu – juo pasidalijo Ukrainos ginkluotosios pajėgos – patvirtina, kad iš tikrųjų tai yra vaizdo žaidimo įrašas taken from a video game.
Nepaisant to, jis jau turi savo puslapį Vikipedijoje. Tai liudija, kaip greitai gali judėti melas, kol tiesa apsiauna batus.
2. „RUSŲ LĖKTUVAI SKRAIDO VIRŠ KIJEVO”

Daug žmonių dalijasi trumpu vaizdo įrašu, kuriame užfiksuoti neva žemai virš Kijevo miesto skrendantys rusų lėktuvai. Laikraštis „The Times” panaudojo jo kadrą savo pasakojime „Ar sankcijos sustabdys rusų apšaudymą?”:
Vaizdo įrašas: NATO per silpna, kad galėtų susidoroti su Rusija? Scott Ritter apie Rusijos puolimą
Problema ta, kad tai ne Kijevas, o Maskva. Ir tai ne šiandien, o prieš dvejus metus. Tai filmuota medžiaga, kuri greičiausiai yra 2020 m. Pergalės dienos parado skrydžio repeticija.
3. „ZELENSKIS LANKOSI PAS KARIUS”
Tikriausiai nė vienas politikas istorijoje taip greitai nepakeitė viešųjų ryšių kaip Vlodomiras Zelenskis. Praėjusią savaitę jis buvo tiesiog kažkoks vyrukas, šią savaitę – karo didvyris, kalbama, kad jam bus statomos statulos. Nutekėjusiame (visai ne inscenizuotame) pokalbyje telefonu jis atmetė JAV siūlymą skraidinti jį į saugią vietą.
Socialiniame tinkle „Twitter” gausu žmonių, kurie dalijasi jo nuotraukomis su koviniais drabužiais, lygina jį su D. Trumpu ir J. Trudeau ir klausia, „kokie kiti lyderiai kovotų kartu su savo kariais?”.
Tačiau problema ta, kad visos nuotraukos yra beveik metų senumo, darytos, kai jis lankėsi pas karius praėjusių metų balandį:
This is President Zelensky. He is a brave man fighting shoulder to shoulder with his people. This man was blackmailed and extorted by Trump, who is a corrupt criminal and a coward. So yes, if I have to pay more for a gallon of gas, democracy is worth it. #UkraineStrong pic.twitter.com/4J8x8FnTZH
— Danielle Candela (@DanielleCandela) February 25, 2022

4. „LUHANSKO ELEKTRINĖS SPROGIMAS”
https://twitter.com/OakRedhammer/status/1496716492276002816?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1496716492276002816%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.globalresearch.ca%2F7-fake-news-stories-coming-out-ukraine%2F5772481
Konfrontacijos pradžioje šis vaizdo įrašas pradėjo plisti socialinėje žiniasklaidoje:
Šis vaizdo įrašas tapo virusiniu ir sulaukė 100 000 peržiūrų. Juo dalijosi šimtai paskyrų, jį naudojo net didžiausi naujienų tinklai, visi tvirtino, kad jame matyti, kaip Luhansko elektrinė sprogsta po to, kai į ją pataikė Rusijos raketos.
Taip nėra, tai chemijos gamykla, sprogusi 2015 m. Tiandzine, Kinijoje.
5. VIDEOŽAIDIMAI. VĖL.
Ši filmuota medžiaga, kurioje, kaip teigiama, matyti, kaip Ukrainos sausumos pajėgos numuša Rusijos orlaivius, taip pat neseniai tapo virusine ir net pasirodė Ispanijos televizijos naujienų laidoje:
Spanish TV fakes coverage of the attack on Ukraine by using a video game.
The anchor says “watch how a Russian plane bombards a village.’"
The screen on the left shows the video game ‘Arma 3’ which is a military shooter video. What a shame! pic.twitter.com/MZI5g2jPUa
— CaliforniaRealtorCristy 🏠🐸💃 (@RealtorCristyB) February 25, 2022
https://kotaku.com/ukraine-invasion-war-russia-arma-3-iii-bohemia-video-ga-1848591313
…Tai vaizdo žaidimas ARMA 3..
6. „RUSŲ KARINIS LAIVAS EIKITE nachui”
Tai buvo pirmasis didelis propagandinis pasakojimas po Rusijos įžengimo į Ukrainos teritoriją. Tariamai nutekintas garso įrašas rodė, kaip Ukrainos pasieniečiai mažytėje Gyvatės saloje Juodojoje jūroje bendrauja su Rusijos karo laivu. Gavę nurodymą pasiduoti, pasieniečiai sako: „Rusijos karo laivas eikite į dūdą”.
Vakarų spauda pranešė, kad visi 13 vyrų žuvo, o Ukrainos vyriausybė išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad visi jie bus apdovanoti pomirtiniais apdovanojimais.
Tačiau, kol tariamai žuvę didvyriai buvo kanonizuojami visame Vakarų pasaulyje, Rusija pranešė, kad jie visai nežuvo, o gyvi ir nesužeisti buvo nugabenti į žemyną.
Vėliau ir spauda, ir Ukrainos vyriausybė nenoromis pripažino, kad ši istorija greičiausiai yra teisinga.
7. SIRIJOS BEPILOČIŲ LĖKTUVŲ SMŪGIŲ FILMUOTA MEDŽIAGA
Kitas platinamas vaizdo įrašas, kuriuo vėlgi dalijosi oficialios Ukrainos paskyros, buvo dronų nufilmuota medžiaga, kurioje neva matyti, kaip naikinama rusų transporto priemonių kolona.
https://www.middleeasteye.net/news/russia-ukraine-war-videos-misinformation-middle-east
Iš tikrųjų tai 2020 m. Turkijos dronų smūgių Sirijoje filmuota medžiaga.

Tuo tarpu kitos paskyros dalijosi kovų iš Libijos ar Izraelio bombardavimų Gazos ruože filmuota medžiaga su hashtag’u #StandWithUkraine. Portalas „Middle East Eye” sudarė jų sąrašą.
https://www.middleeasteye.net/news/russia-ukraine-war-videos-misinformation-middle-east
Šiek tiek graudi ironija, kad tiek daug Vakarų liberalų pasipiktinimą keliančių klipų iš tikrųjų yra iš karų, kuriuos pradėjo jų vyriausybės.
*
Štai jums septynios istorijos apie karą Ukrainoje, kurios yra akivaizdžiai suklastotos, ir tai tik ledkalnio viršūnė.
Yra daugybė kitų klastočių, jau nekalbant apie klastočių klastotes, kuriomis siekiama diskredituoti abejojančius arba tiesiog skleisti chaosą.
Galiausiai visa tai laiku primena, kad propaganda stipriausiai veikia tuo metu, kai naujienos sklinda greitai ir žmonės jaučia emocijas.
Štai KODĖL žiniasklaida kursto baimę, nerimą ir neapykantą, nes tokios emocinės būsenos žmonės mažiau linkę kritiškai mąstyti.
Turėtų būti savaime suprantama, kad tai vienodai pasakytina apie abi puses. Neturėtume aklai priimti Rusijos pusės teiginių vien todėl, kad žinome, jog NATO meluoja. Abi pusės propaguoja, o vienareikšmis skepticizmas yra tik kitoks šališkumas.
Trumpai tariant, jei matote ką nors, kas skirta išprovokuoti emocinę reakciją, neleiskite to daryti. Niekada nesileiskite įtraukiami į pasakojimą, visada susilaikykite, išlikite ramūs ir užduokite racionalius klausimus.
Neleiskite tikėti, reikalaukite faktų. Tai vienintelis būdas išlaikyti laisvą protą.
Arba, cituojant HL Menckeną:
Niekada netikėkite niekuo, ką girdite, ir tik puse to, ką matote”.
*
Pastaba skaitytojams: Prašome spustelėti bendrinimo mygtukus viršuje arba apačioje. Sekite mus „Instagram”, @globalresearch_crg. Persiųskite šį straipsnį savo el. pašto sąrašams. Paskelbkite straipsnį savo tinklaraščio svetainėje, interneto forumuose ir pan.
Jei nenurodyta kitaip, visos šiame straipsnyje pateiktos nuotraukos yra iš „OffGuardian
Pirminis šio straipsnio šaltinis yra OffGuardian
Copyright © Kit Knightly, OffGuardian, 2022 m.