Gido dienos proga vietoje pagalbos gidams ciniškas viceministro pasveikinimas

tourists-on-charles-bridge-in-prague-czech-republic-are-taking-photographs-E7C9DK

tourists-on-charles-bridge-in-prague-czech-republic-are-taking-photographs-E7C9DK

Gido dienos proga vietoje pagalbos gidams ciniškas viceministro pasveikinimas

Gido dienos proga vietoje pagalbos gidams ciniškas viceministro pasveikinimas

 

Vasario 21 dieną švenčiama tarptautinė gido diena. 2019 metais Lietuvoje dirbo 1862 gidų, jie sukūrė 73,4 mln. Eur į Lietuvos BVP ir sumokėjo 2,1 mln. Eur mokesčių. Tai yra tikrieji Lietuvos ambasadoriai, kurie pristato Lietuvą daugybei užsienio turistų, yra savo srities eruditai, mokantys ne vieną užsienio kalbą

Deja, visa ši grupė žmonių visiškai užmiršta. Pandemija juos stumia į skurdą, o valdžios atstovai abejingi bet kokiems jų skundams ir prašymams. Nors raštais su pagalbos šauksmais būtų galima ištapetuoti tuščius kelionių agentūrų biurus, į visus juos atsakoma diplomatiniais „ne“ ir pasiūloma savo darbe pritaikyti inovacijas – neva keltis į internetinę erdvę.

Beveik prieš metus prasidėjus panidemija didžioji dalis gidų liko be darbo ir  pajamų. Tad Tarptautinė gidų diena puiki proga sužinoti, kaip šie žmonės gyvena ir išgyvena .

Gidė Miglė Mikulėnaitė. Gide dirba 20 metų, veda ekskursijas anglų kalba. 2020 metais tikėjosi 14 grupių, kurias turėjo lydėti po Lietuvą, Latviją ir Estiją. Tačiau atsitiko Covid-19 ir 2020 metais turėjo tik penkias 2,5 valandos ekskursijas. Šiuo metu vienintelės pajamos – 257 € išmoka, kuri buvo mokama su pertraukomis. Visą šį laikotarpį gyvena iš santaupų. Tačiau dabar baigiasi net ir jos – sumokėjus artimiausius mokesčius už butą, pinigų daugiau nebeliks.

Gidė Rasa. Ekskursijas 7 metus veda prancūzų, anglų, rusų kalbomis. Paskutinius užsienio turistus – prancūzų studentus matė 2020 metų kovo 8 dieną. Pirmo karantino metu gavo 257 Eur išmoką. Norėdama sumokėti mokesčius įsidarbino sraigių dorojimo fabrike. Po šio laikino darbo kreipėsi į Užimtumo tarnybą ir dabar gauna 200 Eur mėnesinę išmoką. Kaip ji išgyvena iš šių 200 €? Na vasarą išsiaugino bulvių, burokų, prisišaldė vyšnių, kitas maisto prekes perka tik nukainuotas, tad kažkaip išgyvens iki kitų šviežių bulvių.

Gidas Kristupas Šepkus. 2015 metais pripažintas svetingiausiu Vilniaus gidu. Ekskursijas 8 metus veda vokiečių, anglų, lenkų ir rusų kalbomis. Iki pandemijos dar dirbo ir renginiuose vertėju. Tačiau atėjo pandemija ir… Renginių neliko, paskutinius turistus iš užsienio matė liepos pabaigoje.  Vasaros metu bandė persikvalifikuoti ir versti ekskursijas lietuviams, bet iš šių ekskursijų gautos pajamos beveik visos išleistos reklamai, o spalio 28 dieną ekskursijos buvo iš vis uždraustos. Dabar gauna 257 Eur mėnesinę išmoką. Kaip išgyvena nežino, dar turi šiek tiek santaupų, tačiau ir jos greitai baigsis. „Tačiau skaudžiausia ne tai, skaudžiausia, kad nėra nei realios pagalbos gidams, nei strategijos kaip atgaivinti turizmą“, – sako Kristupas.

Akivaizdu, kad šiems žmonės reikia kuo skubesnės pagalbos, apie tai ne kartą kalbėta su Ekonomikos ir Inovacijų ministerijos vadovybe, siųsti raštai Lietuvos Respublikos Vyriausybei. Deja, apie paramos priemones gidams net nesvarstoma, motyvuojant tuo, kad užteks ir jau parengtų priemonių savarankiškai dirbantiems asmenims.

Tačiau į šią skambiai deklaruojamą paramą didžioji dalis gidų negalės pretenduoti. Štai kalbintos gidės Rasa ir Miglė sako, kad paramos savarankiškai dirbantiems greičiausiai negaus, nes prieš antrąjį karantiną buvo priverstos sustabdyti verslo liudijimus ir individualios veiklos pažymas. Kita dalis gidų net nespėjo pasiimti šių dokumentų, todėl irgi nepaklius į remiamų asmenų sąrašus.

Vietoje, kad skubiai parengtų paramos priemones gidams, Tarptautinės gidų dienos proga atsiunčiamas Ekonomikos ir Inovacijų viceministro Vinco Jurgučio pasirašytas pilnas cinizmo sveikinimo raštas. „Matoma, kad užklupus COVID 19 pandemijai, atsirado gamtos gidų ar išmaniųjų gidų, vedančių ekskursijas nuotoliniu būdu, paklausa. Džiaugiamės Jūsų aktyviu dalyvavimu Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos organizuojamuose mokymuose, sparčiu persikėlimu į internetinę erdvę ir gausybe sukurtų įspūdingų ekskursijų“, – rašoma rašte. Ir nei žodelio apie paramą ir realią pagalbą.

Taip, gidai yra ypatingos asmenybės, kurios negaudamos jokios paramos vis dar sugeba išgyventi ir kurti ateities planus. Jie turi išmanyti ekonomines ir politines realijas, tačiau kaip manote, ką gidai pasakys turistams, kai jų paklaus, o kokią paramą gavote pandemijos metu ir kaip vertinate Lietuvos Vyriausybės darbą? O galbūt  gidus pasiruošusi pavaduoti ministrė A. Armonaitė, kuri šiuo metu rengia virtualias ekskursijas iš ministerijos rūsio?

Kiekvienais metais turizmo valdininkai Tarptautinės gidų dienos proga prašydavo gidų surengti nemokamų naujų ekskursijų. Šiais metais, atsakydami į šį ministerijos pasveikinimą, gidai pasiruošę ministerijos vadovybei pravesti nemokamą virtualią gamtos pažinimo ekskursiją „Kaip išgyventi metus, gaunant 257 € paramą“.

Udrius Armalis

Lietuvos kelionių verslo asociacijos viceprezidentas

tel. 8 610 39490

Facebook komentarai
});}(jQuery));