Geoff Vasil : Protasevičiaus incidentas

hqdefault-7

hqdefault-7

Protasevičiaus incidentas

Geoff Vasil

 

Neseniai žiurėjau seną televizijos laidą, Kraft Suspense Theater epizodą Kamčatkos incidentas, transliuotas 1964 m. lapkričio 12 d. Šiaurės Amerikoje per NBC kanalą. Serialas labai man įdomus vien dėl laikotarpio — pirmas epizodas pasirodė tik keletą savaičių prieš prizidento Kenedžio pašalinimas nuo valdžios Dallase.

Šis epizodas kaip tik nurodo laikmetį (durnas žodis, bet ką daryti?): JAV lektuvas netyčia peržengia Sovietų sąjungos oro erdvę dėl neveikančių instrumentų ir MiG naikintuvai atskrenda palydeti į arčiausią oro uostę. Tik kad yra problema — JAV senatorius lektuve palydi aukšto rango sovietų defektorių į Vakarus. Jeigu nusileistų SSRS teritorijoje, jam prilygtų mirties nuosprendžiui.

 

Ach, tokie buvo laikai. 1978 m. ir 1983 m. skrydžiai KAL 007 ir KAL 902 imitavo meną, kaip sakant, ir buvo nutupdyti sovietų. Gerai viskas baigėsi gražiuoju, šaltasis karas numirė be palikuonių Branduoliuk ir jo seserių. Defektorai šmektorai, jauna karta net nežino kas tai yra. Užsimigau po „Kamčatkos incidentas” patenkintas istorijos rezultatu. Tik po kelių dienų, realybė vėl megino imituoti mano žiūrimą pasaką prieš miegą.

 

Visų pirmą, pastebejau lietuvių emociškumą. Lyg tai jiems asmeniškai davė per veidą. Tada prasidejo konkuras, kas labiau išvadins kaltininką – piratu, teroristų, blogio įsikūnijumu ir t.t. Lietuvos pirmininkė atvyko aseminškai į atvykstantį lektuvą atsiprašyti pusiau verkiančiu, emocijos ir isterijos pilnu balsu. Ko gero užsieniečiai lektuve viens kito klausė, kodėl ta keista stuardesė ne uniforma dabar, bet nesvarbu, nes jos pranešimas nebuvo skirtas užsieniui. Tik kad buvo.

 

Lyg tai visiems aišku Lietovje kas atsitiko vos prieš valandą, ir tauta atseit sukylo. As labai skeptiškas kai viskas buna „aišku”, ir pradejau žiūrėti kiek atidžiau, kiek man leidžia galimybės. Kartu su pirmininke atejo į oro uostę pulkas lietuvių pasveikinti kaleiviams, laikantys vienodai jau išpausdintas plakatas „Kur Roman?” Interneto amžiuje gal tai įmanoma suorganizuoti, bet kvapas iš praeities vis dar smilksta, ir mintis neišvengiamas — gal tai tikrai dirbtinis protestas.

 

Baltarusijos pilietis areštuojamas Baltarusijoje, ir tai neva „ataka prieš Vakarus”. Jis ieškomas pagal Baltarusijos kodekse nusikaltimą kuris maždaug yra bandymas nuversti valdžią jega. Sunku čia įsižvelgti kokį tarptautinių teisių nusižengimą. Geriausiu atveju buvo padarytas melagingas pranešimas apie sprogmenį.

 

Bandžiau sužinoti ką sako Rusijos ir Baltarusijos spauda apie įvykį. Iš karto tapo man aišku, kad ką sako rusai ir baltarusai visiškai ignoruojama Vakaruose. Rusijos kanalai prasidejo su paprastu tikrosios žiniasklaidos klausimu – kas? Kas toksai Protasevič? Pasirodo, kad jis neonacis kuris kovojo prieš rusus Rytų Ukrainoje su neonacių batalionu Azov. Vakarų žiniaskliada visiškai ignoravo šį teiginį arba išvadino propaganda. Antra, ar Protasevič buvo žurnalistas? Pasirode, kad nevisai. Jis buvo samdomas lenkų ir JAV specialųjų tarnybų sukelti neramumus Baltarusijoje per organizaciją Nexta, kuri mikro-vadovavo riaušes Baltarusijoje, gatvės lygiu. Trečia, kas buvo įdomu man, kad Roman Protasevič išlipo su kitais kalevais Minske visiškai normalu būdu, niekas negrobė, neareštavo iš karto, matosi, kaip jis stovi eilėje.

 

Štai kur darosi sunku patiketi kai ką iš Baltarusijos. Kiek supratau, nemažai žurnalistų, politilogų ir politikų mano, kad tai buvo provokacija. Taip, Vakarų specialiosios tarnybos gali laisvai metyti pranešimais apie sprogmenį lektuve, jiems tai nebūtų pusvalandžio darbo reikalas. Bet jeigu tai provokacija, baltarusiai pasidavė, jeigu tikslas buvo kanonizuoti šventuoju neonacį CŽV agentą Protasevič. Labiau tiketina, kad Baltarusijos spectarnybos sukurė istoriją apie bombą ir ketino areštuoti Protasevič Minske visą laiką. Del bandymo nuversti valdžią jega, neprieštaraujant tarptautinems teisems. Bet tada, kodėl reikia suimti tokią menkystę kaip Roman Protasevič, kuris jaunas, be patirties, be reikšmės ir nesekmingas savo bandymais nuversti valdžią? Ar tai buvo super-provokacija, kurioje užsienio spectarnyba nudegina savo agentą del blogo darbo?

 

Ketvirtas mano įdomu dalykas buvo valstybinio kanalo ONT programos Markov valandos ilgio inverviu su pačiu Protasevič, kuris nebuvo sumuštas, sedejo studijoje ir atsakinejo į klausimus išsamiai, netgi duodant daugiau negu prašyta. Lyg tai konfirmavo, kad kovojo Azov gertose. Nemoku rusiškai, nei baltarusiškai, ir peržiūrejau du ar tris kartus ONT kanale youtube-je, kad suprasčiau bent šiek tiek. Mano įspudis buvo ir lieka, kad Protasevič visiškai nesugeba suorganizuoti organizaciją kaip Nexta, nesugeba surasti informaciją kaip Nexta pateikia, ir manau, kad jų medžiagos teikiamos iš lenkų ir amerikiečių spectarnybų. Jis yra jaunas, pusiau diurnas, ir tiesiog nemoka. Kaip jis pats prisipažino, Lenkija finansuoja jo operaciją, skirdama kokius 3 milijonus dolerių per Baltarusijos rūmus Varšavoje dėl riaušių kurstymą po paskutinio prezidentų rinkimo Baltarusijoje, pavydžiui. Per interviu, kurią Vakarų žiniasklaida paneigė ir neišvertė ne sau ne auditorijai, Protasevič pasirodė itin nervingai, lyg tai šiek tiek narkotių ar degtinės naudojo prieš. Perlenkė lazdą sakydamas, kad prezidentas Lukašenko turi „kiaušes iš plenio” nes nepasidavė visokiems spaudimams. Jis irgi sakė, kiek aš supratau, kad yra planų Lenkijoje ir Lietuvoje nužudyti Lukešenką. Kalbant apie tarptautines teises, nužydti kitos šalies vadovą nėra leistinas aktas, kiek žinau. Kaip ir sankcijos, pagal tarptautinę teisę, yra faktinis karo paskelbimo aktas. Jeigu grįžtame pamažu prie šaltojo karo, prie pasaulio su dviem jegos ašimis, atspečiau, kad Rusija ir Baltarusija prades uždarineti ambasadas Europoje ir Amerikoje, prades nutraukti diplomatinius santykius ir pasielgs kaip lygiateisi jėga tarptautineje scenoje. Logiškai mastant, kitaip negali būti, kai Vakarai vadina Rusijos kariuomenės dislokacijas pačioje Rusijoje „agresija” kuomet patys Vakarai daro tikras agresijas ir avianturas aplink pasaulį.

 

Kam įdomu, „Kamčatkos incidentas” galima surasti internete.

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));