Geoff Vasil : Kodėl JAV reikalauja, kad Vokietija boikotuotų Huawei?

Kodėl JAV reikalauja, kad Vokietija boikotuotų Huawei?

Geoff Vasil

 

Trumpas atsakymas–5G nepriklauso 5i.

 

Ką reiškia šie sutrumpinimai? 5G – tai penktosios kartos komunikacijos sistema, įskaitant telefonus, bet ir visokius kitokius įrenginius, pvz. padedančius dronams susisiekti skrydžio metu. Jai būdingas greitas didelių duomenų kiekių perdavimas.

 

Kas yra 5i? Tai anglosferos žvalgybos bendruomenė, kartais vadinama „penkios akys”, aprėpianti penkių angliakalbių šalių žvalgybos tarnybas–Naujosios Zelandijos, Australijos, Didžiosios Britanijos, Kanados ir JAV.

 

 

JAV perspėjo Vokietiją nutrauksianti dalijimąsi žvalgybos duomenimis, jei ši naudosis Kinijos bendrovės Huawei 5G komunikacijomis. Priežastis – Kinijos sistema nepriklauso 5i grupei. Tuo tarpu niekas iš paminėtų angliakalbių šalių ne tik nepasiūlo 5G technologijos, bet jos ir nekuria. Artimiausi Vakarams ir angliakalbiams kraštai, kur 5G technologija planuojama ir plėtojama, tai Švedija (Ericsson) ir Suomija (Nokia).

 

Kovo pirmą savaitę buvęs Australijos ministras pirmininkas Malcolm Turnbull davė interviu BBC, kuriame sakė, kad Australija pirmoji perspėjo kitas 5i nares esą Kinijos 5G monopolija kelia grėsmę – karo metu Kinija galėtų išjungti sistemą arba kitaip sutrukdyti komunikacijai tarp kariuomenių, jeigu pasaulis pereis prie Huawei tinklų. Interviu jis taip pat kalbėjo apie savo atstatydinimo iš Vyriausybės vadovo posto sąmokslo teoriją, įvykusio nors ir ne Kinijos rankomis, o dėl Austalijos politikos „beprotybės” ir „siautėjimo”. Iš tikro jo partiečiai balsavo prieš jį Tony Abbot iniciatyva, kuris pats pralaimėjo dabartiniam premjerui Scott Morrison.

 

 

Dabar, kaip daugeliui žinoma, Kanados ministras pirmininkas Justin Trudeau įsivėlė į skandalą dėl galimai kišimosi į teismo korupcijos bylą prieš inžinerijos konsultantų bendrovę SNC-Lavalin iš Quebec.

 

Prieš keletą mėnesių Kanada sulaikė Huawei Šiaurės Amerikos vadovę pagal JAV prašymą dėl jos galimai sankcijų prieš Iraną sulaužymo. JAV iki šiol prašo jos ekstradicijos į JAV. Aišku, JAV sankcijos prieš Iraną yra vienšališka, ir ES vis dar laikosi 5+1 sutarimą su Iranu, dabar jau be Trumpo Amerikos dalyvavimo. Panašiais atvejais istorijoje Kanada atsisakydavo net galvoti apie tokią ekstradiciją.

 

Jaunas Kanados premjeras bandė įtikinti Kiniją esą Kanados teismai nepriklausomi nuo vykdomosios valdžios. Kinija sulaikė dar du kanadiečius ir tęsė esamą teismą prieš jau anksčiau sulaikytą kanadietį dėl narkotikų gabenimo. Trudeau prašė Kinijos valdžios paleisti įkaitus ir gavo tą patį atsakymą: Kinijoje teismai operuoja nepriklausomai nuo vykdomosios valdžios.

 

Dabar premjeras Trudeau kartoja tuščią savo žodį apie Kanados teismų nepriklausomybę, bet Kinija rodo pirštą į Lavalin bylą ir klausia, ar tikrai?

 

Jau dvi ministrės paliko Trudeau Vyriausybę, pirma buvo buvusi teisingumo ministrė, kuri pasakė parlamentui, kad kas savaitę Justino žmonės susikontaktuodavo Lavalin bendrovės labui. Lavalin apkaltinta kyšių davimu buvusiam Libijos vadovui Muamar Khadafi. Pagal Kanados politiką ir praktiką, teisingumo ministras yra ir vyriausias Vyriausybės advokatas. Taip pat pagal konstituciją, šis ministras gali atšaukti kriminalines bylas, tačiau šiuo atveju turi būti nepriklausomas nuo vykdomosios valdžios kišimosi, kitaip nei JAV, kur prezidentas Trumpas yra absurdiškai kaltinamas – jam atleidus FTB direktorių, demokratų opozicija pradėjo kalbėti apie konstitucinę krizę. Iš tikro JAV konstitucija labai aiškai nusako, kad Teisingumo ministerija, įskaitant FTB, visiškai priklauso nuo vykdomosios valdžios, t.y., nuo prezidento. Jokios konstitucinės krizės čia nėra.

 

Priešingai, Kanadoje Trudeau yra ant ribos, o konservatorių reitingai kyla kaip niekad. Huawei direktorė vis dar sulaikyta, bet jos advokatas kelia naują bylą prieš Kanadą dėl jos klientės konstitucinių teisių nepaisymo: Kanados imigracija jai nepranešė kodėl ji buvo sulaikyta ir kol dar niekas nebuvo uždėję antrankių, pareigūnai jos nešiojamame kompiuteryje ir telefone jautėsi lyg namie. Pagal Kanados jurispraktiką ji turėtų būti paleista į laisvę, nes areštas buvo klaidingas ir įkalčiai renkami neteisėtai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));