GENERALINIO KOMISARO LYDERYSTĖ KELIA DAUG KLAUSIMŲ. ARBA „TRISPALVĖ BUS ĮKALČIU…“

GENERALINIO KOMISARO LYDERYSTĖ KELIA DAUG KLAUSIMŲ. ARBA „TRISPALVĖ BUS ĮKALČIU…

Prof.habil.dr. Gediminas Merkys

 

Policijos išpuolis prieš mokytoją patriotę yra rezonansinis, žyminis įvykis. Jis įeis į istoriją, kaip įėjo Kražių skerdynės, sovietmečio bylos prieš kunigus J. Zdebskį ir S. Tamkevičių, „bananų balius“ Vilniuje sąjūdžio išvakarėse. Apgailėtinas policijos ir jos lėlininkų poelgis kelia klausimus apie Lietuvos valstybės ir jos demokratijos kokybę, apie valstybės ir piliečių santykius, apie tai, kam tarnauja ir kam reikalinga tokia valstybė?  

Tiesioginių įkalčių, kas yra lėlininkas, neturime. Tatai privalėtų parlamentinės kontrolės įrankiais išsiaiškinti Seimas. Tik šis Seimas neįgalus. Visi – pozicija ir opozicija – laidosi politinių patyčių kumelšūdžiais, skutinėjasi…

Kaip ten bebūtų, Generalinio policijos komisaro Renato Požėlos persona tikrai verta piliečių ir valstybės vadovų dėmesio.

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/pernava-komisaro-poste-pakeites-pozela-nepatenkintas-padetimi-esama-situacija-man-kelia-nerima.d?id=83197723

Norėtųsi pono Generalinio paklausti, ar jau surado valstybės konfiskuotų kontrabandinių prekių vagis? Prisiminkime, 2019 m. pavasarį iš saugomo (!) pasienio policijos objekto vagys visą savaitę naktimis vogė konfiskatą. Valstybės pasienio teritorijoje!!!

https://komentaras.lt/g-merkys-komentaras-del-kontrabandiniu-cigareciu-vagystes-is-pasienio-policijos-vsat-sandeliu/

Ne „Maksimos“ maišeliais nešė, vežėsi furgonu… Pasienio policijai tada vadovavo R. Požėla. Juodas humoras: ne jo pavaldiniai pasieniečiai vagystę užfiksavo, bet kriminalinė žvalgyba. Tada prognozavau – čia spjūvis valstybei, visuomenei į veidą. Valstybė suras vagis ir pavogtas akcizines prekes per 10 dienų,  o teismai būtinai atseikės įžūliems nusikaltėliams kaip reikiant. Deja, kur dingo milijoninės vertės konfiskuotos akcizinės prekės ir kas jas plėšikiškai pavogė? Kas yra galutinis naudos gavėjas ir apiplėšimo užsakovas? Mes – mokesčių mokėtojai – šito nežinome iki šiol. Gal G. Nausėda ir S. Skvernelis žino? Tegul demokratiškai pasidalina sunkaus žinojimo našta su piliečiais, tegul palengvina sau dūšią, tegul mokesčių mokėtojus nuramina. Jei nieko apie rezonansinį įvykį nežino, kyla negeras klausimas, ar Lietuvai tokių valstybės vadovų reikia, ar jie funkcionalūs?

  1. Požėla – anuometinis pasienio policijos vadas – privalėjo plėšikusnedelsiant surasti. Maža to, privalu buvo demonstratyviainubausti už tarnybinį atlaidumą bent kelis vidutinio lygmens savo pavaldinius pareigūnus. Auklėjimo tikslais, idant sistema budri būtų, kad bent jau rėžiminiame pasienio policijos objekte bebūtų plėšikaujama laisvai.  Priešingu atveju R. Požėla privalėjo atsistatydinti arba būti atstatydintas. Normalioje valstybėje tik šitaip ir būtų. Deja, oligarchato santvarkoje tokie nei atsistatydina, nei yra atstatydinami. Jie paspartinai daro karjerą. Sistema tokius greitai pakelia karjeros liftais. Pamąstykime,  karo atveju policija veiktų, kaip karinis padalinys. Ar plėšikų aukos – policija ir jos vadas R. Požėla, būtų įgalūs, efektyvūs? Ar Požėla bent jau viena ausimi girdėjo apie karininko garbės kodeksą?
  2. Požėla turi išskirtinių nuopelnų sistemai. Berods jis tiesiogiai vadovavo 240 pareigūnų operacijai Garliavoje. Ten prablokštam ant grindinio diedukuijo pavaldinys pareigūnas be pertraukos kokias tris minutes daužė lazda tarpkojį… Tą autentišką filmuką matė visa Lietuva. Normalioje teisinėje valstybėje net sulaikomo serijinio žudiko, kuris niekam nebegrasina ir guli bejėgis, niekas nebedaužo. Ne tik per kiau… nemuša, bet netgi ir kupron niūkso nebeduoda.Pasipiktinę piliečiai anuomet užvertė teisėsaugą paklausimais ir skundais. LR teisingumas oriai ištarė – viskas teisėta. Akivaizdus pareigūno sadizmas ir perteklinis smurto naudojimas yra teisėti.  

Šiomis dienomis sostinės policininkė Karina, sunkokai kalbanti valstybine kalba, užtat gražia slaviška pavarde, pareiškia: „trispalvė bus įkalčiu teisme“. https://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/veliava_mojavusi_mokytoja_itaria_valdzios_kersta/

Sulėkė 3 ar net 4 policijos ekipažai… Mums belieka pasiguosti, kad  R. Požėlos policija vėliavos turėtojos bent jau per tarpkojį nemušė… Gavosi savotiška pozityvi moterų diskriminacija. Patvarkė moterį kitaip, berods, išsuko petį, nukentėjusioji ligoninėje atsidūrė, sužalojimus konstatavo medikai, suteikė nedarbingumą. Ant nukentėjusios mokytojos dabar užsiundyta represinė valstybės mašina. Ačiū Dievui, kad kol kas tik administracinės teisenos lygmeniu. Bet kas žino, mūsų teisinėje valstybėje visko gali būti…

Karina, prie visos pagarbos jos personai ir kilniai tarnybai, neturi galių nukreipti prieš trispalvę ir taikią moterį net 3-4 policijos ekipažus… Įsakymus davė aukštesnioji ponybė. Kas šios istorijos lėlininkas? Čia ryškėja ir šviesus momentas. Kartu su visais nelaimėliais, kurie pavojaus valandą policijos laiku neprisišaukė, dabar galime pasidžiaugti. Bent jau mokytojai su valstybine vėliava rankose pasisekė. Jai teko išskirtinis policijos dėmesys ir operatyvumas, kurio kitiems taip pristigo.

O kaip vadinamojo taikaus spontaniško socialinio protesto bylas sprendžia Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT), kurio sprendimai Lietuvai privalomi? Teisingai sprendžia. Kol spontaniško, su valdžia nesuderinto protesto veikėjai elgiasi taikiai, kol renginys nekelia realios grėsmės viešajai tvarkai,  teisėsauga neturi teisės kištis, drausti ar persekioti nei renginio metu, nei vėliau.  Pasak EŽTT, žmonių teisė į saviraišką ir taikų spontanišką protestą yra didesnė vertybė netgi už kai kurių formalių teisinių normų pažeidimą. Net pats bukiausias teisėjas apie šią EŽTT praktiką žino. Todėl mokytoja patriotė Astra-Genovaitė visas būsimas bylas jau laimėjo. Čia tik laiko ir teisinės kovos atkaklumo klausimas. Mokytoją sulaikė, perteklinę prievartą panaudojo visiškai be pagrindo. Gaila, kad reparacijas po 3 metų bylinėjimosi mokėsime mes –  Lietuvos mokesčių mokėtojai. Juk mokėti turėtų Renatas su Karina. Ir trys ekipažai privalėtų prisidėti. Iš savo kišenės.

Ties taikiu spontanišku protestu Lietuvos teisinėje sistemoje boluoja juodosios skylės. Nacionalinės teisės aktus privalu nedelsiant suderinti su europine teise. Bet kuris policininkas, juolab toks, kuris turi sadistinių polinkių, mėgsta perteklinę prievartą, privalo įsisąmoninti: „prie taikiai protestuojančių piliečių policija nagų nekiša“. Gerbiama A. Širinskiene, gerbiamas V. Simulik, čia kilnus darbelis Jums, laiko dar yra, tik pasiraitokite rankoves….  

Teisinė sankcija civilizuotoje visuomenėje yra ne kerštas, bet prevencinė priemonė, nukreipianti visus tinkamai elgtis. Kokią prevencinę pamoką mums suteikė R. Požėlos policija? Neštis trispalvę, mojuoti trispalve istorinės atminties proga yra mažų mažiausiai deviacija, o galimai ir nusikalstama veika. Visai, kaip L. Brežnevo laikais.  Mielieji, nebeneškite gėlių, nedekite žvakelės ant J. Basanavičiaus kapo. Tatai irgi gali būti laikoma deviacija ir nusikalstama veika. Žvakelė, žiedelis taps įkalčiu prieš teisme… 

Gerbiamas A. Anušauskai. Esu Jūsų istorinių patriotinių knygų gerbėjas ir skaitytojas. Tik skaitant kažkodėl taupi vyriška ašarėlė nurieda. Pavėlavote su savo patriotinėmis knygomis. Panašu, kad generaliniam komisarui R. Požėlai, jo pavaldinei Karinai ir sulėkusiems ekipažams jų tikrai nereikia. Panašu, jie jau indoktrinuoti alternatyviomis vertybėmis… Kai dalis sukarintų struktūrų perima alternatyvias pažiūras ir vertybes, atsitinka didelė bėda. Ukrainai ir Pasauliui tatai 2014 m. įtikinamai parodė žalieji žmogeliukai…  Priešingai, Suomija 1939-1940 m. Žiemos kare apsigynė ir išliko tik todėl, kad jos sukarintose struktūrose ir tautoje jokių alternatyvių vertybių nebuvo.  Buvo tik patriotizmas, pasišventimas tautos, valstybės ir tiesos gynėjo pareigai.

Gerbiamas Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto Pirmininke D. Gaižauskai. Pažinojau Jus, kaip K. Čilinsko bendražygį, sąžiningą vidutinės grandies pareigūną, kuris nepabijojo „užkurti pirtį“ galimai nusikaltusiems policijos vadukams, savo viršininkams. Nejau tiesos instinktas išblėso? Jūsų galios šiandien nepalyginamai didesnės. Padarykite konkrečius teisėkūros ir parlamentinės kontrolės žingsnius. Pasirūpinkite vertybėmis šalies sukarintose struktūrose. O tos vertybės privalo būti, kaip uola. Sovietijoje – „politrabota“, o demokratinėse valstybėse – moralinis-psichologinis pasirengimas.   

Lietuvos policija neseniai inicijavo dar vieną teisės ir moralės normų taikymo pseudo-inovaciją. Pasiturintys pažeidėjai, pragėrę teises, nuo naujų metų gali lengviau atsipūsti. Susimoki firmelei apie 2 tūkst. eurų ir tau įmontuoja automobilio užvedimą blokuojantį alkotesterį. Tau sugrąžina teises ir važiuok sau sveikas.  Žinoma, už aparato priežiūrą per visą alkotesterio kontrolės laikotarpį susimoki papildomai. Tik turėk pinigų.

Panašu, valdžia iš nieko keliems švogeriams sukūrė lengvo biznio aikštelę.  Tie, kurie nesėdo girti už vairo, bet viršijo greitį ar pasišalino iš eismo įvykio vietos, jokio paskirtos bausmės palengvinimo, jokios teisinės landos negaus. Jie paskirtas sankcijas iškęs iki galo. Jiems – visiška diskriminacija. Užtat mėgėjams pavairuoti išgėrus –  prašom, susimokant ir važiuojat. Tik pasiimkite kartu paną ar vaikinuką putliomis lūpomis. Kai sumanysite išgėrę pavairuoti, toks ar tokia už Jus į tą alkotesterį papūs. Tikrai įmanoma, kadangi tas alkotesteris visai nenumato jokios (!) biometrinės kontrolės. Svarbu, kad kaklas lankstus būtų  ir keleivis/-vė „papūtimui“ automobilyje  pasirašytų…

  1. Požėla, nedrįskite mums kalbėti apie eismo dalyvių gyvybių išsaugojimą. Manyčiau, Jums tai nerūpi. Kodėlneprotestavote prieš tokį absurdišką teisės aktą, kodėl nesigulėte ant bėgių? Destruktyvus teisės aktas jau galioja. Jums reikėjo nesenoje spaudos konferencijoje ne N. Venckienę aptarinėti (jos istorija nebe policijos, o teismo reikalas), bet reikėjo pasipriešinti alkotesterių absurdui.

Negerų faktų ir bėdų sankaupa aplink R. Požėlos „lyderystę“ nėra atsitiktinė. Ji rodo, kad minėto aukšto pareigūno paskyrimas į viešojo ir nacionalinio saugumo požiūriu svarbias pozicijas galimai yra apmaudi klaida. Kandidatūrą, panašu,  pakišo buvęs Požėlos viršininkas ir tarnybos draugas S. Skvernelis. Kas paneigs, kad Premjerui Sauliui tose pozicijose nesinorėjo asmeniškai patikimo, lojalaus žmogaus. Dalykinės savybės ir kompetencija, panašu,  ne tiek svarbu. 

Klausimėlis sisteminėms medijoms ir valstybės vadovams. Kas ir kodėl užgesino konfiskuotų akcizinių prekių vagystės iš policijos sandėlio istoriją? Kas vadovavo gesinimo operacijai, kas ją užsakė? Kiek tai kainuoja?  Na, gerai, privačias medijas nupirko. Kodėl nuo rezonansinio įvykio atsiribojo, kodėl iš temos pasitraukė nacionalinis transliuotojas? Ar toks užgesinimas įmanomas be valstybės vadovų tylaus sutikimo?

Generalinį policijos komisarą 5 m. kadencijai skiria ir atleidžia Prezidentas ministro pirmininko teikimu. Prezidento pareigas naujai perėmęs G. Nausėda Premejero pakištą jauką tąsyk prarijo… Prezidentas iki šiol savo aplinkoje neturi gilią erudiciją ir holistinę kompetenciją turinčio patarėjo. Laikas turėti. Klysti žmogiška. Visgi jau atpažintų klaidų ištaisymo vengimas yra didis blogis. Taigi, kada bus ištaisytos klaidos?   Visuomenei, mokesčių mokėtojams, nacionaliniam saugumui tai yra svarbu. Tiesai ir padorumui svarbu.

Facebook komentarai
});}(jQuery));