Dėl „Independence“ aferos žlunga „Achema“, pasmerkdama mirčiai ir Jonavos miestą

Skvernelio1

Skvernelio1

Dėl „Independence“ aferos žlunga „Achema“

 

Vakar „Achemos“ darbininkai pareikalavo didinti darbo užmokestį, nes jie nebenori dirbti už „pašalpą“.

Ta proga LL redakcija gavo „Achemos grupės“ atstovės Giedrės Merkienės komentarą :

„Nuostolingai dirbanti „Achema“ spalio 1 d. gamybą atnaujino, tačiau kol kas įmonės finansinė situacija nepagerėjo ir ji toliau dirba nuostolingai. Tačiau ir šitoje situacijoje valdyba su vadovybe priėmė  vieningą sprendimą IV ketv. darbuotojams, tiesiogiai aptarnaujantiems gamybą, mokėti pilnas mėnesines premijas, nepaisant neigiamų įmonės rezultatų. 

Pasak įmonės vadovo R. Miliausko, neatmetama galimybė 2019 m. vėl stabdyti pusę pajėgumų, nes įmonė, prognozuojama, nebeišgalės susimokėti 2019 metais beveik 30 proc. (6 mln. eurų) didėsiančio SGD terminalo, ATL ir kitų mokesčių. Taršos leidimai (ATL) „Achemai“ per šiuos metus pabrango 45 proc. ir siekia 7 mln. eurų. 2019 m. ATL įmonei, prognozuojama, pabrangs beveik 3 kartus ir planuojamas mokestis viršys 18 mln. eurų.

 

Skvernelio1

R. Miliauskas sako, kad, nepaisant visų valstybės pažadų, SGD terminalo išlaikymo mokestis įmonei nesumažėjo, o dar ir išaugo. „Vakar sužinojome, kad SGD terminalo mokestį 2019 metais „Achemai“ planuojama padidinti beveik 6 mln. eurų (30 proc.). Todėl būsime priversti mokėti jau ne 20 mln. eurų, o 26 mln. eurų. Susidaro paradoksali situacija, kad SGD terminalo mokestis bus didesnis už metinį įmonės darbo užmokesčio fondą, kuris siekia 20 mln. eurų“, – sakė R. Miliauskas. 

Įmonės „Achema“ generalinis direktorius teigia, kad šiuo metu įmonės finansinės galimybės neleidžia didinti darbuotojų atlyginimų. Jis primena, kad bendrovė ir taip nuo šių metų pradžios, siekiant mažinti nuostolius, taupė visose srityse, išskyrus darbuotojų atlyginimus. Įmonė ieško būdų, kaip užtikrinti darbuotojams sąžiningą darbo apmokėjimą sistemą, siekiant išlaikyti savo konkurencingumą. 

Per 2017 metus AB „Achema“ į valstybės biudžetą iš viso sumokėjo 43,7 mln. eurų mokesčių. Gamykla išlieka didžiausia darbdave Jonavos rajone. 2017 m. vidutinis darbuotojų skaičius siekė 1332. Su bendrove per teikiamas prekes ir paslaugas susiję apie 2000 kitų Lietuvos įmonių“, – rašoma koncerno „Achemos grupė“ pranešime spaudai.

Redakcijos komentaras – „Achema“ niekaip nekomentuoja, už kokią kainą ji yra išprievartauta pirkti SGD „Indpendence“ dujas, kurios yra maždaug trečdaliu brangesnės, nei rusiškos. Tai neva yra komercinė paslaptis.

Niekur delfinuose nebuvo paskelbta, kad projektas „Independence“ jau yra miręs, nes Latvija, Estija ir Suomija susitarė sukurti savo bendrą dujų rinką – suomiai iki Estijos nuties dujotiekį, kuriuo bus tiekiamos dujos Estijai ir Latvijai, ir visas tas „Independence“ galės būti pardavinėjamas  kaip metalo laužas, nes jis niekam nebebus reikalingas. Dar įdomiau, kad visas Suomijos, Estijos ir Latvijos projektas yra finansuojamas ES lėšomis – tam skirta 200 mln. eurų.

 

O už „Independence“ moka visi Lietuvos runkeliai, taip ir „Achema“, kuriai tas terminalas reikalingas kaip šuniui trečia koja, nes rusiškos dujos žymiai pigesnės.

 

Tai, kad Grybauskaitė su Kubiliumi kažkodėl sugalvojo, kad „Achema“ turėtų mokėti brangiausiai už „saugumą“, yra šių ponų kerštas jau mirusiam Bronislovui Lubiui, kuris bandė pats įmonės lėšomis pastatyti Klaipėdoje SGD terminalą, ir nebūtų tylėjęs, matydamas, kokias nesąmones daro Lietuvos valdžia. Matyt, kad būtent todėl B.Lubys ir buvo nužudytas.

 

SGD1

Itin ironiška, kad net taip vadinamas „Konstitucinis Teismas“ dar 2015 m. paskelbė, kad  „Achema“ turi mokėti už SGD, nors ir nesinaudoja šio terminalo paslaugomis.

KT nemano, kad įstatymas, kuriuo „Achema“ įpareigota mokėti už šią aferą, prieštarauja Konstitucijai. Sprendimas bene skaudžiausiai atsilieps „Achemai“ – tai reiškia, kad valstybei ji turės sugrąžinti 16 mln. eurų už 2013 metus. Bendrovė anksčiau yra teigusi, kad kaupia pinigus, jeigu reiktų sumokėti skolą, tačiau šis mokestis jai gali būti nepakeliama našta.

Nutarimas ypač svarbus yra bendrovei „Achema“. Jonavos trąšų gamykla, nors suskystintų gamtinių dujų iš SGD terminalo neperka, turi mokėti didžiausią mokestį už terminalo eksploatavimą. Tačiau nemoka, todėl yra skolinga jau keliolika milijonų eurų. Bendrovė kreipėsi į Konstitucinį Teismą, klausdama, ar jai numatyta mokesčio prievolė nepažeidžia pagrindinio šalies įstatymo. Penktadienį bendrovei teko išgirsti nepalankų sprendimą. „SGD terminalo priedas – vienas iš projekto finansavimo šaltinių, tai yra sudedamoji gamtinių dujų kainos dalis, numatyta visiems dujų gavėjams, sistemos naudotojams nustatyta atskira gamtinių dujų kainos dalis už teikiamas viešąsias paslaugas“, – sakė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

 

Koncernui „Achemos grupė“ priklausanti Jonavos azoto trąšų ir chemijos produktų gamintoja „Achema“ nuo 2013 m. už SGD terminalo eksploatavimą yra skolinga 15,896 mln. eurų (su PVM). „Achema“ iki šios dienos nėra atlikusi nei vieno teisės aktuose nustatyto SGD terminalo lėšų mokėjimo. Už 2013 metus AB „Achema“ susidariusi skola dėl lėšų, skirtų SGD terminalo, jo infrastruktūros ir jungties įrengimo sąnaudoms ar jų daliai kompensuoti, sudaro 14,2 mln. eurų

. „Achema“ nieko kito ir nesitikėjo „Toks Konstitucinio Teismo sprendimas mums nebuvo staigmena, tačiau turėjome vilčių, kad bus atsižvelgta ir į mūsų argumentus, kurie yra pagrįsti ekonomine logika. Atsižvelgiant į KT ir žemesniųjų instancijų teismų konkrečius sprendimus, bendrovė svarstys veiklos būdus ir tikrai toliau liksime sąžiningi mokesčių mokėtojai bei toliau dirbsime vadovaudamiesi LR įstatymais. Toks Konstitucinio Teismo sprendimas mums nebuvo staigmena, tačiau turėjome vilčių, kad bus atsižvelgta ir į mūsų argumentus, kurie yra pagrįsti ekonomine logika. Mes ir toliau siūlysime tęsti diskusijas, kurios atvestų prie kompromiso dėl mūsų šaliai itin svarbaus energetinio projekto išlaikymo. Šioje situacijoje reikėtų suprasti, kad energetikos sistema turi dirbti ūkio subjektų naudai, o ne atvirkščiai. Labai tikiuosi, kad valstybė įvertins pokyčius gamtinių dujų sektoriuje dėl drastiško gamtinių dujų mažėjimo ir dėl to neproporcingai augančios naštos būtent „Achemos“ gamyklai. 


Apie tai, kaip Grybauskaitė su Kubiliumi apgavo latvius dėl dujų terminalo, savo knygoje jau parašė buvęs užsienio reikalų ministras A.Valionis.

Jis teigia, kad suskystintų dujų (SGD) terminalas  šalia Klaipėdos atsirado sulaužant kaimynams duotą pažadą. Lietuva buvo pažadėjusi Latvijai paremti jos siekį tokį terminalą  statyti šalia Rygos.

„Neturėjau rimtų argumentų gindamas Lietuvos politiką. Nežinau, kodėl buvo nuspręsta nesilaikyti pažadų latviams“, – rašoma naujoje A. Valionio knygoje „Politikos sūpuoklės“. Anot buvusio diplomato, per Latvijos premjero Valdžio Dombrovskio vizitą Lietuvoje 2009 metais „pavyko sutarti, kad elektros jungtis į Švediją eis iš Klaipėdos, o mes mainais padėsime latviams gauti iš ES maždaug 45 milijonus eurų jų vakarinės dalies elektros tinklams sustiprinti ir drauge už Briuselio pinigus statysime bendrą regiono suskystintų gamtinių dujų terminalą šalia Rygos“.

 

 

 

„Tačiau Klaipėdoje pasistatėme didžiulį terminalą, kurio pajėgumai gerokai viršija Lietuvos poreikius, ir antro Baltijos regionui jau nereikia (…). Santykius su kaimynais sugadinome ilgam“, – rašo A. Valionis. A. Valionio nuomone, latvių interesus ignoruojanti energetikos politika buvo premjero Andriaus Kubiliaus ir prezidentės Dalios Grybauskaitės klaida. „Gal bent dvigubai Lietuvos poreikius viršijantis SGD terminalas ateityje taps regioninis ir atsipirks, bet reikės sulaukti, kad latviai pamirštų, ką jiems buvome pažadėję ir kaip juos apgavome“, – rašo A. Valionis. A. Valionis Lietuvos ambasadoriumi Latvijoje buvo 2008 – 2011 metais. 2000 – 2006 metais jis ėjo Lietuvos užsienio reikalų ministro pareigas.

 Lietuva ir Latvija po ilgus metus trukusių ginčų 2009 metais sutarė, kad elektros jungtis iš Švedijos bus tiesiama į Lietuvą, o ne Latviją. Atitinkamą susitarimą 2009 metų balandį Vilniuje pasirašė trijų Baltijos šalių premjerai. Tądien išplatintame Lietuvos vyriausybės pranešime spaudai dujų terminalas neminimas. Vėliau Latvija ne kartą ragino Baltijos šalis sutarti dėl bendro suskystintų gamtinių dujų terminalo Rygoje, kuris galėtų pretenduoti į ES paramą, tačiau toks susitarimas nebuvo pasiektas. Lietuvai ėmus savarankiškai statyti terminalą Klaipėdoje, Latvijos vyriausybė apkaltino Lietuvą žlugdant regioninį projektą. Vėliau Latvija blokavo Lietuvos iniciatyvą, kad jau veikiantis Klaipėdos terminalas būtų pripažintas regioniniu projektu ir gautų ES finansavimą.

 

Šią savaitę „Arctic Princess” į Klaipėdą atvežė norvegiškų dujų po 280 dolerių už kubinių metų – trečdaliu brangiau, nei „Gazprom” kainos

 

 

Latvija, Estija ir Suomija susitarė dėl bendros dujų rinkos be Lietuvos. 

Šios trys šalys (be Lietuvos) sutarė, kad iš Suomijos jūros dugnu iki Estijos bus nutiestas dujotiekis „Balticconnector“. Kartu su rusiškų „Gazprom“ dujotiekiu jis tieks dujas šios valstybėms.

Toks susitarimas galutinai sugriovė Lietuvos viltis, kad kaimynai pirks dujas iš „Independence“, ir tokiu būdu pavyks jį paversti regioniniu terminalu, o kartu – gauti ir ES finansavimą.

 

 Kilus nemenkam šurmuliui tiek bendrovėje Achema, tiek šalies žiniasklaidoje, prieš tai nepateikę jokių komentarų, lapkričio 22 dienos popietę UAB koncerno „ACHEMOS GRUPĖ“ komunikacijos vadovė Gintarė Mierkienė išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, kad „Achema“ darbuotojams moka 29 proc. didesnį atlyginimą, nei šalies vidurkis: 

„ AB „Achema“ darbuotojams atlyginimai mokami pagal bendrovėje galiojančias tvarkas, kurios suderintos su profesine sąjunga. Taip pat darbuotojams mokama dalis premijų, kurių įmonė galėtų nemokėti dėl prastų finansinių rezultatų. Ketvirtadienį Ramūnas Miliauskas, AB „Achema“ generalinis direktorius, susitiko su darbuotojais ir pristatė jiems esamą įmonės finansinę situaciją. 

„Dėl prastos situacijos pasaulinėje trąšų rinkoje nuo birželio pradžios iki spalio 1 d. įmonė dirbo puse pajėgumų. Tuo laikotarpiu dalis darbuotojų gavo mažesnius atlyginimus, nes turėjo išeiti į prastovas, o kiti liko dirbti, todėl jiems buvo mokamas pareigybinis atlyginimas ir premijos. Visos procedūros buvo suderintos su įmonės profesine sąjunga. Taip pat šiuo metu deramės su profesine sąjunga dėl naujos kolektyvinės sutarties“, – sakė R. Miliauskas.  

Vadovo teigimu, atlyginimai darbuotojams mokami pagal šiuo metu bendrovėje galiojančias tvarkas, suderintas su profesine sąjunga. „Premijų dydis priklauso nuo bendrovės finansinių rezultatų, kurie jau pusę metų yra neigiami. Esant tokiai situacijai (pagal bendrovėje galiojančias tvarkas), mėnesinės premijos neturėtų būti mokamos visai, tačiau vadovybės sprendimu pusė jų mokama toliau“, – teigė R. Miliauskas. 

2018 m. spalį vidutinis atlyginimas bendrovėje siekė 1,199 eurų, o vien tik darbininkų – 1,047 eurų. Šalies vidurkis yra 927 eurų. Statistikos departamento duomenimis, 2018 m. II ketv. vidutinis darbo užmokestis Jonavos rajone siekė 885 eurų. 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));