Deklaracijų laikas baigėsi – kultūros darbuotojai nori gyventi oriai!


Deklaracijų laikas baigėsi – kultūros darbuotojai nori gyventi oriai!

Renginio tipas: Spaudos konferencija
Renginio data: Pirmadienis, 2018 m. rugsėjo 17 d.
Renginio pradžia: 10:00
Renginio vieta: BNS konferencijų salėje

2018 m. rugsėjo 17 d., pirmadienį, 10:00 val. BNS salėje vyks konferencija „Deklaracijų laikas baigėsi – kultūros darbuotojai nori gyventi oriai!”

#alkanakultura
Kultūros lauko bendruomenė yra nusivylusi derybomis su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir kitomis valdžios institucijomis dėl kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo 2019 metais.

Nors deklaruojama, kad kultūra yra prioritetas ir pirmąkart Nepriklausomos Lietuvos istorijoje Lietuvos Respublikos Seime (toliau – Seimas) veikia Kultūros komitetas, deja, didesnio dėmesio kultūra ir jos žmonės taip ir nesulaukė.

Nevykdomas ir Lietuvos Respublikos XVII Vyriausybės programos pažadas suvienodinti kultūros ir švietimo sektorių atlyginimų vidurkius. 2017 m. Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis (DU) buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, kai tuo pačiu laikotarpiu šalies vidurkis – 747 eurai po mokesčių.

Atlyginimai kultūros ir meno darbuotojams nedidinti nuo 2016 metų ir yra mažiausi visame viešajame sektoriuje Lietuvoje, o vidutinis kultūros srities darbuotojų DU yra trečias mažiausias visoje Europos Sąjungoje (ES). Nesprendžiama DU didinimo problema sąlygoja nuolatinį kultūros darbuotojų skaičiaus mažėjimą (nuo 13,5 tūkst. 2014 m. iki 13,3 tūkst. 2017 m.), formuoja kitas sudėtingas kultūros lauko situacijas: kultūros įstaigose regionuose ima trūkti profesionalių darbuotojų, neatvyksta dirbti jauni, įgiję kultūros ar meno srities išsilavinimą specialistai, o tai neišvengiamai įtakoja kultūros paslaugų kokybę.

Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas kreipėsi į visas valdžios institucijas: Seimo komitetus, susitiko su Ministru Pirmininku, inicijavo Kultūros ministerijoje darbo grupės sukūrimą dėl darbo užmokesčio didinimo programos parengimo, prašė 2019 metų biudžete numatyti 30 mln. eurų ir nuo 2019 m. sausio 1 d. kiekvienam kultūros darbuotojui padidinti atlyginimą vidutiniškai 150 eurų. Deja, bet Kultūros ministerija (LR Vyriausybės kanceliarijos 2018 m. birželio 27 d. pasitarimo pas Ministrą pirmininką protokoliniu sprendimu) 2019 metais pasiūlė tik 3,5 mln. eurų, t.y. vidutiniškai 21 euru padidinti kiekvieno kultūros darbuotojo atlyginimą.

Todėl Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas, atstovaujantis profesinių sąjungų nacionalines organizacijas, kultūros įstaigų nacionalines organizacijas 2018 metų rugsėjo 17 dieną 12 valandą prie Vyriausybės rūmų (Gedimino pr.11, Vilnius) inicijuoja protesto akciją DEKLARACIJŲ LAIKAS BAIGĖSI – KULTŪROS DARBUOTOJAI NORI GYVENTI ORIAI! kuria sieks atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros sektoriaus problemas.

Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas taip pat kviečia palaikyti kultūros bendruomenę pasirašant peticiją Dėl kultūros ir meno darbuotojų atlyginimų didinimo, skelbiamą peticija.lt 
#alkanakultura

Informaciją teikia:
Vida Garunkštytė, Trišalės tarybos Kultūros komiteto pirmininkė 8 686 39691;
Aleksandras Posochovas, Lietuvos paslaugų sferos profesinė sąjunga, tel. 8 687 22825;
Romas Matulis, Lietuvos kultūros centrų asociacija, tel. 8 687 30484;
Lietuvos muziejų asociacija, tel. 8 5 2790918;
Danguolė Abazoriuvienė, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, tel. 8 686 56088;
Vilma Griškevičienė, Kultūros savivaldos kolegija, tel. 8 687 95800;
Laimis Roslekas, Lietuvos teatrų ir koncertinių įstaigų darbuotojų profesinių sąjungų federacija, tel. 8 5 2618841.

Spaudos konferencijoje dalyvaus :
1. Aleksandras Posochovas, Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas
2. Vida Garunkštytė, Bibliotekų bendruomenės atstovė
3. Birutė Vagrienė, Muziejų bendruomenės atstovė
4. Danguolė Beinarytė, Chorų bendruomenės atstovė
5. Romas Matulis, Kultūros centrų bendruomenės atstovas
6. Vytautas Kupšys, Teatrų bendruomenės atstovas
7. Henrikas Savickis, Teatrų bendruomenės atstovas

Facebook komentarai
});}(jQuery));