Darom šiukšlių daugiau!
Dažnai girdime kvietimą „Rūšiuok, ir taip prisidėsime prie planetos išsaugojimo“. Šiukšlių mėtyti bet kur tikrai nereiktų, tuo labiau įvairius šiuolaikinės pramonės stebuklus su daugybe brangių ir pavojingų priemaišų. Bet bėda kai vien gražiais šūkiais baigiama. Dabartiniais laikais daugiau lemia ne atskiro žmogaus elgesys bet teisingas valstybės sutvarkymas, užtikrinimas kad šiukšlinti neapsimokėtų. Gal ir keista kad jau buvęs Aplinkos apsaugos ministras Kęstutis Navickas sėdėjo savo kėdėje tik pridengti savo šiukšlių verslą. Už Europos Sąjungos pinigus statęs šiukšlių išrūšiavimo ir perdirbimo įmones, dabar susirūpinęs kaip užtikrinti šiukšlių kiekius kad šios įmonės dirbtų nenuostolingai. Tai jau visai kaip Petro Cvirkos romane apie Frank Krak, kuris tada kūrė graboriaus verslą. Dabar jau tapo įprasta kokius nors pinigus pramušti prisidengus gražiais šūkiais. Buvo kad melioratoriai gelbėjo Ukmergės piliakalnį supildami šalia antrą kalną, o jau visai neseniai tą patį piliakalnį apvainikavo metaliniu taku kad galėtų užvažiuoti invalidų vežimėliais.
Kai tik pradėjo dirbti Ramūno Karbauskio komanda bandžiau atkreipti dėmesį į šiukšlių pramonę Lietuvoje. Užsibrėžta kad bent trys ketvirtadaliai šiukšlių taptų antrinėmis žaliavomis pakartotiniam perdirbimui. Bet už žaliavas turėtų būti atlyginama. Deja šiukšlių biznis visur tampa mafijų verslu. Už antrines žaliavas ne tik nemokama jų teikėjams, bet dar įvairiomis galios priemonėmis prievartaujama jų gamintojams susimokėti už nesamų šiukšlių išvežimą. Niekas nesiūlo atsisakyti konteinerių, bet pakaktų ir savivaldybės pinigų, jeigu šiukšlių kiekiai būtų keturgubai mažesni. Tik tuomet bankrutuotų tokios įmonės kaip EkoNovus. Matyt joms tektų dirbti daugiau, neliktų noro išstumti vietinius šiukšlių surinkėjus. O šiukšlių kiekiai iš kart sumažėtų jeigu tik būtų leidžiama supirkti antrines žaliavas. Tokiu verslu senais laikais vertėsi daugelis litvakų ir gana sėkmingai. Atėjus žaliems valstiečiams į valdžią iš Vilniaus, o gal ir visos Lietuvos, buvo išstumtos tokios įmonės kaip Eko- Taškas. Valdžia tai paliko padaryti vietinėms savivaldybėms. Ukmergės meras Rolandas Janickas man atsakė kad Ukmergėje antrinių žaliavų surinkinėtas jau nepasiteisino, ir taškas. Ir pakėlė šiukšlių mokestį ukmergiečiams kad pasivytume Vilnių. O Vilnius ir šiais metais kelia šiukšlių mokestį. Kol Lietuvos liaudis tyli, šiukšlių mokestis vis augs, ir reklamos kad darom šiukšles ir dar teisingai išrūšiuotas vis didės. Daugiausiai prie šiukšlių klausimo galėtų pasidarbuoti Lietuvos Seimas. Tai būtų didesnis jų indėlis į Lietuvos ir Pasaulio ateitį, negu pasipinigavimas registruojant automobilius. Kaip skatiname mėlyną Saulės energetiką, taip galėtume skatinti ir teisingą antrinių žaliavų surinkimą nenuskriaudžiant Lietuvos gyventojų. O dabar valdžia nori pasigirti kad didina skurstančių pajamas, bet vien tik tam kad liaudis galėtų susimokėti padidėjusius mokesčius privatiems verslininkams, tokiems koks buvo ir Kęstutis Navickas.
Gintaras Valiukevičius 2020 m. sausio 12 d.
Valstiečių ir žaliųjų partijos pirmininkui
Ramūnui Karbauskiui
Lietuvos respublikos seimo nariui
Juozui Varžgaliui
Ukmergės valsčiaus merui
Rolandui Janickui
Turėjau progos dalyvauti 2016 m. lapkričio 8 d. ukmergiečių susitikime su savivaldybės tarybos nariais ir meru. Vienas pagrindinių klausimų buvo šiukšlių rinkliavos padidinimas naujiems 2017 metams. Meras ragino gyventojus jaustis tikrais piliečiais ir rūpestingiau rūšiuoti išmetamas šiukšles. Gyventojų valsčiuje mažėja kasmet, o šiukšlių išvežti tenka vis daugiau. Skundėsi kad surenkamų pinigų pakanka tik pusei visų išlaidų šiukšlėms išvežti į Vilniaus mieste esantį mechaninio biologinio apdorojimo fabriką. O galėtų keturi penktadaliai visų šiukšlių virsti žaliava tolesniam apdirbimui. Meras aiškino ukmergiečiams kad rūpestingas šiukšlių rūšiavimas turėtų mažinti išvežamų šiukšlių kainą. Kilo klausimas kodėl Ukmergės mieste negalima dalį šiukšlių parduoti žaliavų surinkėjams, tokiems kaip EkoTaškas Vilniuje. Į tokį klausimą Meras viešai atsakė kad nenori daryti konkurencijos šiukšlių išvežėjui Eko- Novus, ir dar pradėjo gąsdintis kad konteinerius išvartys žaliavų ieškantys benamiai. Mums ukmergiečiams tokie mero išsisukinėjimai pasirodė nerimti. Nejaugi jis negina savo gyventojų prieš Vilniaus miesto šiukšlių vežėją gigantų EkoNovus, taip lengvai keldamas mokesčius savo neturtingiems gyventojams. Jau dabar šiukšlės kainuoja „tik“ dešimtadalį sunaudojamos elektros, o daugelis gyventojų ir nesitiki turėti ateityje didesnių pajamų. Pyksta ukmergiečiai ir „stengiasi“ padaryti dar daugiau šiukšlių už sumokėtą mokestį. Apie konteinerių tikrinimą ar vartymą nebebus kalbos, jeigu ten nieko tinkamo neliks. Koks durnius ten dabar ieškotų metalinių daiktų. Kai metalas tapo superkamas, tenka daugiau saugoti kad ir geri daiktai nedingtų į metalo laužą. Didesnė dalis ukmegiečių mielai rinktų ir parduotų žaliavas jų surinkėjams. Savivaldybės pareiga būtų leisti norintiems gyventojams kuo patogiau parduoti savo surinktas žaliavas. Jeigu kada nors būtų parduoti tie užplanuoti keturi penktadaliai šiukšlių, tai ir dabartinė šiukšlių rinkliava taptų nebereikalinga, juk ir dabar savivaldybė šiukšlių vežėjui atiduoda didesnius pinigus. Sumažėtų tik likusių šiukšlių vežėjų pelnas. Galim tikėtis kad tuomet švaresnės taps ne tik miesto gatvės, bet ir nuostabios gamtos apylinkės aplink miestą.
Valstiečiams ir žaliesiems pats laikas imtis tikrų Lietuvos Svarinimo darbų ne tik vienadienėmis talkomis bet ir teisingu mūsų būties ekonominiu sutvarkymu. .
2016.11.16.
Gintaras Valiukevičius